Krzysztof Przekop by Koty2
Czeka nas słoneczny weekend. Będzie też dość ciepło, jak na koniec października, w nocy 5 stopni, w dzień 12-13. W Dzień Wszystkich Świętych pogoda także powinna dopisać, pogorszenie i deszcz przyjdą dopiero w Dzień Zaduszny.
Samorządy ogłaszają sukces
Prawie wszystkie samorządy w Polsce są beneficjentami programu Polski Ład. Ma on zrekompensować mniejsze wpływy podatkowe, ustabilizować i wzmocnić finanse samorządów. Sejm przeznaczył na ten program w tym roku 8 mld zł. Ministerstwo finansów szacuje, że dzięki tym pieniądzom dochody samorządów wzrosną o 9,6%. Pozostaje się cieszyć, choć musimy pamiętać, że oznacza to centralizację finansów samorządów, co może przesunąć część decyzji inwestycyjnych do Warszawy, gdyż tam będą rozpatrywane wnioski z programów Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miejmy nadzieję, że urzędnicy miejscy nauczyli się poprawnie pisać wnioski i pieniądze do Augustowa popłyną szerokim strumieniem.
W tym tygodniu przychodzi nam cieszyć się wspólnie w burmistrzem i starostą z prawie 45 mln zł, jakie otrzymają łącznie miasto i powiat. To bardzo dużo pieniędzy, które mądrze wydane, mogą dać duży impuls rozwojowy miastu i powiatowi. Zwłaszcza, że okoliczne gminy również otrzymały ogromne pieniądze.
O planach inwestycyjnych związanych z tymi środkami piszemy w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” w artykule „Miliony dla powiatu i miasta”. Zapraszam do kiosków lub do wykupienia dostępu PREMIUM na naszym portalu, gdzie wszystkie artykułu dostępne są już nawet we wtorek wieczorem.
Zapomniane osiedle
Osiedle Przylesie jest najstarszym blokowiskiem w Augustowie. Pierwsze budynki powstały w połowie lat 50 XX wieku. W czasach PRL oficjalnie nosiło imię Juliana Marchlewskiego, przedwojennego komunisty, powszechnie było znane jako Kaczy Dołek. Mieszkańcy pamiętają sklep mięsny, kiosk ruchu zniszczony przez wywróconą przez wiatr lipę. Dzieci pamiętają górki do zjeżdżania na sankach, niesnaski z niedalekim osiedlem na Kasztanowej. Starsi wspominają barobus w lesie.
Pierwsze mieszkania były pozbawione centralnego ogrzewania i ciepłej wody, w połowie lat 60-tych powstały bloki z mieszkaniami wyposażonymi w takie udogodnienia. Były przeznaczone dla najważniejszych urzędników w mieście.
Dzisiaj osiedle wydaje się zapomniane przez władze miejskie. Wprawdzie zrobiono remonty elewacji, doprowadzono przed laty centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, jednak otoczenie pozostawia wiele do życzenia. Dostrzegają to mieszkańcy. Wydawało się, że dostrzega to także burmistrz Karolczuk. Konsultacje z mieszkańcami były niezwykle eksponowane w mediach. Sprawdziliśmy, co pozostało ze składanych obietnic.
Zapraszam do przeczytania tekstu „Plany i niebezpieczne schody”.
Odpowiedzialność urzędników i polityków
Artykuł „Radni hamują rozwój miasta Augustowa” stał się pretekstem do wytoczenia redaktorowi naczelnemu „Przeglądu” sześciu procesów przez radnych ugrupowania Nasze Miasto i ich akolitów. W pierwszej instancji redaktor naczelny wygrał wszystkie te procesy. Przypuszczam, że złość radnych została wywołana przypisaniem im indywidualnej odpowiedzialności za głosownie w radzie miasta. Radni lubią wskazywać na decyzję całej rady, ale każdy radny podejmuje decyzję o głosowaniu samodzielnie i za tę decyzję odpowiada. Głosowania są co do zasady jawne, ale co innego, gdy głos radnego jest przez chwilę wyświetlany na tablicy z wynikami, a co innego gdy zostanie uwieczniony w lokalnej prasie.
Podobnie jest z odpowiedzialnością urzędników i radnych za aktywność okołopolityczną. Czy powinni odpowiadać za nieprowadzenia w pozyskiwaniu środków na rozwój miasta, czy powinni płacić osobistą cenę za pieniactwo? Czy może musimy się zdać raz na pięć lat na decyzje wyborców przy urnie. Bartosz Lipiński stawia tezę, że w obecnej sytuacji szereg dymisji we władzach miejskich należy uznać za uzasadnione. Zapraszam do lektury artykułu „Uzasadnione pytania o dymisję”.
Wszyscy święci balują w niebie
To słowa wielkiego przeboju „Budki suflera”. I prawdę powiedziawszy, chrześcijanie wierzą w takie następstwo śmierci na ziemi dla tych, którzy pozytywnie przejdą przez sąd boski.
O wiele zawiłości związane ze zbawieniem i niebem, z symbolami Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, zapytaliśmy księdza proboszcza Wojciecha Jabłońskiego. Zapraszam do przeczytania w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego”.
Do przeczytania koniecznie
Nowy „Przegląd” przypomina o zmianie czasu w najbliższy weekend, opisuje zmiany w organizacji ruchu w okolicy cmentarza, piszemy o otwarciu domu kultury, zajmujemy się interwencją młodego człowieka dotyczącą komunikacji miejskiej. „Przegląd Powiatowy” to także sporo innych tematów.
O tych wydarzeniach przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” oraz na portalu dziennikpowiatowy.pl.
Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.
Krzysztof Przekop
Redaktor naczelny
Napisz komentarz
Komentarze