Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 05:51
Reklama

Lasy pszczołom pszczoły lasom

Podziel się
Oceń

W piątek, 8 października w Oficerskim Yacht Clubie RP Pacyfik WDW w Augustowie zorganizowano konferencję inaugurującą projekt Nadleśnictwa Augustów pod nazwą "Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP-lasy pszczołom pszczoły lasom". W trakcie konferencji podpisano umowę na realizację projektu i przedstawiono jego cele. Odbyły się także wykłady na różne tematy związane z pszczołami i bartnictwem.
Lasy pszczołom pszczoły lasom

Projekt "Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP-lasy pszczołom pszczoły lasom" ma na celu powiększenie populacji tej pszczoły.

-W ramach projektu chcemy stworzyć nowe i poprawić istniejące warunki bytowania dla zapylaczy w Puszczy Augustowskiej. W projekcie będzie uczestniczyć pięć nadleśnictw, a zasięg terytorialny przekracza 90 tysięcy hektarów. Będziemy tworzyć łąki kwietne, łąki pożytkowe i oczka wodne, by poprawić warunki bytowania pszczoły. Będziemy tworzyć mini sady, remizy z drzewami owocowymi, kwitnącymi, by zwiększyć bazę pokarmową dla pszczół. Jednym z głównych działań będzie zakup ponad stu uli, z których będą tworzone mini pasieki, do których będziemy wsiedlać czystą pszczołę augustowską z pasieki w Olecku -mówi Adam Sieńko z Nadleśnictwo Augustów. -Ten projekt jest niezwykle cenny. Wszyscy widzimy, co się dzieje na świecie, że zapylacze zamierają, a pszczoły giną. Tutaj będziemy mieli taką pulę genową i wiele rodzin pszczelich w lesie, które mogą być ostatnią deską ratunku. Projekt wpłynie też bezpośrednio na zdrowotność ekosystemu leśnego. Bez pszczoły nie będzie owoców leśnych i nasion, więc to środowisko nam zubożeje jeszcze bardziej. Warto podkreślić, że w Polsce znajduje się tylko 600-700 rodzin pszczoły augustowskiej, a my w ramach projektu wprowadzamy 100 rodzin, które na bieżąco będą się roiły i ich liczebność będzie się zwiększać.

Adam Sieńko dodaje, że w ramach projektu, który ma się zakończyć w 2024 roku, będą wykonywane badania naukowe.

-Badania mają potwierdzić czystość rasy pszczoły augustowskiej, sprawdzić, czy ta pszczoła się będzie w lesie krzyżowała czy nie. Będą to zarówno badania genetyczne DNA, jak i morfologiczne. W ramach projektu odbędzie się też analiza pyłkowa miodów, która wskaże, co stanowi główną bazę pokarmową dla pszczół w naszej Puszczy Augustowskiej. Kolejnym aspektem tego przedsięwzięcia będzie wymiana z leśnikami i bartnikami z Baszkirii i nowym partnerem z Białorusi. Powstanie strona internetowa i film promocyjny. Projekt będzie opierał się na ochronnie czynnej z pożytkiem dla lasów i pszczół -dodaje Adam Sieńko. -Praca nad wnioskiem o dofinansowanie tego projektu trwała pięć miesięcy.

Projekt został dofinansowany z Funduszy Norweskich. Kwota dofinansowania wynosi blisko 2,5 mln złotych, z czego 400 tysięcy złotych wynosił wkład własny Lasów Państwowych.

I właśnie ten projekt został oficjalnie zainagurowany specjalną konferencją.

Inauguracja projektu

Konferencja rozpoczęła się od podpisania umowy między Wojciechem Szostakiem, nadleśniczym Nadleśnictwa Augustów i Dianą Piotrowską z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

-Ten projekt będzie wykorzystany dla dobra całego pszczelarstwa w Polsce. Te blisko 2, 5 mln złotych, które zostało przekazane Nadleśnictwu Augustów, będzie szansą na promocję i rozwój naturalnego tradycyjnego bartnictwa. Szansą na rozwój i wsparcie ochrony gatunkowej pszczoły augustowskiej, gatunku rodzimego, który występuje na tym terenie -mówiła podczas konferencji Diana Piotrowska z NFOŚiGW w Warszawie.

Głos zabrał też Wojciech Szostak, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów.

-To przedsięwzięcie jest dla mnie niezwykle ważne, gdyż będzie ściśle dotyczyło pszczoły augustowskiej i będzie polegało na poprawieniu jej stanu bytowego, by mogła w Puszczy Augustowskiej jak najlepiej się rozwijać -podkreślał Wojciech Szostak. -Jestem przekonany, że ten projekt będzie skuteczny jeżeli chodzi o powiększenie liczebności pszczoły augustowskiej. Prace, które będą związane z wprowadzaniem tej pszczoły do puszczy, wspomaganiem jej, leczeniem i dokarmianiem, nie będą ograniczać naturalnego rozmnażania tej pszczoły. Projekt będziemy realizować wspólnie z Nadleśnictwem Szczebra, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze oraz z kołem pszczelarzy w Augustowie.

W trakcie konferencji wypowiedziała się także Małgorzata Czyżewska z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, która podkreślała, że do obowiązków Lasów Państwowych należy zachowanie różnorodności biologicznej, a augustowski projekt jest tego najlepszym przykładem.

-Zachowanie różnorodności bez ochrony czynnej jest niemożliwe. Nadleśnictwo Augustów wraz z innymi nadleśnictwami biorącymi udział w projekcie podejmuje się ochrony czynnej, zachowania populacji pszczoły augustowskiej poprzez poprawę warunków jej bytowania i utrwalenia tej populacji tak, by była ona stabilna i dalej się rozwijała. Patrząc na dotychczasowe dokonania Nadleśnictwa Augustów, które jest gospodarzem stada żubrów, największego ssaka, myślę, że działania zaplanowane do zrealizowania w tym projekcie będą tak samo dobrze prowadzone, jak wprowadzone tutaj niedawno i doskonale funkcjonujące stado żubrów -mówiła Małgorzata Czyżewska.

Projekt chwaliła też Katarzyna Gurowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

-Docierają do nas niepokojące informacje dotyczące spadku populacji pszczół, a myślę, że jest to doskonały impuls do tego, żeby środowiska najbliżej zainteresowane tym tematem podejmowały aktywności pod kątem poprawy warunków bytowania pszczoły, a tym samym odwrócenia tego trendu -podkreślała Katarzyna Gurowska.

Podczas konferencji wypowiadał się również Marek Pirsztuk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Augustowie.

- Cieszy mnie, że pszczoła augustowska, ten endemiczny gatunek, będzie wspierany, bo siedlisk tej pszczoły ubywa. Pszczoła augustowska jest niezwykle ciekawym gatunkiem, może mniej miododajnym, ale za to bardziej aktywnym -mówił Marek Pirsztuk.

Kinga Augustynowicz, prezes Koła Terenowego Pszczelarzy w Augustowie, podkreślała, że augustowscy pszczelarze mają doświadczenie w zajmowaniu się pszczołą augustowską.

-Inauguracja tego projektu to jest zupełnie nowa karta historii w ochronie naszej rodzimej pszczoły, którą razem zapiszemy. Będzie to milowy krok w nielicznym utrzymaniu tej pszczoły na terenie niemalże całej Puszczy Augustowskiej, a to znacząco wpłynie na bioróżnorodność. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli wziąć udział w tym projekcie i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Muszę wspomnieć nieżyjącego już wspaniałego pszczelarza ziemi augustowskiej Leszka Żmudę i współtwórcę zachowawczej hodowli pszczoły augustowskiej, pszczelarza, który realizował projekt „Augustowska pszczoła o ratunek woła” , mający na celu zwiększenie populacji tej pszczoły oraz zwrócenie uwagi na to, że ten ekotyp pszczoły jest lokalnym skarbem mającym ogromne znaczenie dla zachowania wielu gatunków roślin -dodała Kinga Augustynowicz.

Cykl cennych wykładów

Po części oficjalnej odbył się cykl wykładów. Piotr Kiersnowski z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przedstawił prezentację na temat tradycyjnego bartnictwa. Na temat pszczoły augustowskiej opowiadał dr hab. Zbigniew Kołtowski z Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego i Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. Na temat ochrony owadów zapylających zaś mówił dr inż. Adam Kwiatkowski z RDLP w Białymstoku.

 


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kariera Nikodema DyzmyTreść komentarza: O co chodzi z działalnością w Orzyszu urzędnika augustowskiego magistratu i radnego starostwa powiatowego w Augustowie M. Kotarskiego?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 16:52Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: HR managementTreść komentarza: Panie Marianie, działalność obecnego burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka i jego dwóch zdublowanych zastępców jest niestety dla Augustowa i jego mieszkańców przede wszystkim fasadowa, nastawiona na iluzoryczny, pozorny i wizerunkowo godny pożałowania zaściankowo-festyniarski efekt. Efektywność i skuteczność ww. miejskich urzędników może być porównana do malowania przeterminowaną zieloną farbą już dość mocno zapuszczonego trawnika oraz przebierania nogami ze skutkiem bardziej cofania się niż poruszania się do przodu. Może Ci wywołujący lekki uśmiech i współczucie megalomani i dyletanci cały czas ćwiczą moon walk, ale nie jako klauni w cyrku tylko niekompetentni urzędnicy w karykaturalnym samorządzie.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 16:24Źródło komentarza: Marian Dyczewski krytykuje uchwałę rady miejskiej w Augustowie (video)Autor komentarza: Priorytety naszomiastowych burmiszczów🤡Treść komentarza: Nie ma co się bulwersować, ale na pewno warto permanentnie przypominać mieszkańcom Augustowa o wcześniej uskutecznianych i obecnie praktykowanych przez ekipę NM-PiS, burmiszcza Karolczuka i jego zdublowanych zastępców priorytetach zarządzania Augustowem. Nasuwa się pytanie - co to za samorzadowcy, a tym bardziej włodarze, którzy przedkładają tworzenie etatów w UM generujących drenowanie miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych w skali tylko jednego roku, natomiast torpedują przyznanie 30 tys. zł dla WOPR w celu zwiększenia bezpieczeństwa na augustowskich jeziorach? Jednocześnie ratuszowe demiurgi tworzenia bubli prawnych wydają quasi-zarządzania stojące w jaskrawej kolozji z wykładnią aktów prawnych sfery samorządowej. Być może niebawem okaże się, iż za niejednorazowe złamanie prawa zostaną odpowiednio potraktowani przez prokuraturę.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: szuwarekTreść komentarza: Coś tam było z tym silniczkiem, wopr to stowarzyszenie i niech dział jak inne stowarzyszenia, niech się starają .....Data dodania komentarza: 28.11.2024, 14:51Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: KarierowiczTreść komentarza: Panie Kotarski.. jak jest w Orzyszu? nie ośmieszaj się Pan i mam nadzieję ze pana kariera tak szybko się skończy jak się zaczęła. Trochę trzeba się pouczyć i mieć w sobie trochę przyzwoitości, ale pan to już jest pisowiec i nigdy więcej na pana nikt normalny nie zagłosujeData dodania komentarza: 28.11.2024, 13:21Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Złodziejom STOPTreść komentarza: Wspomnę jeszcze o "kapaczach". Odkręcają tacy kran i kapią. Po nocy jest nakapane pół wanny. Podobnie podlewanie ogródków. Za ukradzioną wodę wszyscy zapłącą za złodziei.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:39Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: ZbulwersowanyTreść komentarza: ale to tylko za rok. za 5 lat czyli za jedną kadencję to będzie 1.250.000 zł wynagrodzeniaData dodania komentarza: 27.11.2024, 17:52Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: wwwTreść komentarza: Proszę zgłosić do urzędu , na pewno się tym zajmą w najbliżej 5 latceData dodania komentarza: 27.11.2024, 16:27Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: wwwTreść komentarza: Przenieś się na Lipowiec tam wszystko oświetlone.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:25Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Ela KamińskaTreść komentarza: Ja budynku nie przeniosę ale iluminacje można przenieś.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 15:40Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: PrzechodzieńTreść komentarza: To ja też coś powiem. Na ulicy Letniskowej jest 8 latarni ulicznych. Ponad miesiąc w trzech nie było komu wymienić spalonych żarówek, ale ktoś zgłosił i szyko wymienili. Wszystkie ulice wokół mają nowe lampy ledowe, a Letniskowa jako jedna w okolicy nie. Tu mieszkańcy płacą również podatki od nieruchomości. Pani Kamińska, co Pani na to?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 15:30Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Niech działaczka turystyczna przeniesie się na 100 metrówę. Jaki problem widzi?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:28Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Taksówki muszą spać w nocy i może im iluminacja świecić prosto w oczy. Proste.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:24Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Zarządzenie burmistrza w sprawie upcyclingu wody z wannyTreść komentarza: Mega super, po prostu rewelacyjny komentarz! Mam nadzieję, że burmiszcz Karolczuk weźmie go sobie do wnikliwej deliberacji i wspólnie ze swoim służbowym impresario - "fejsbukowym marketingowcem"- popełnią kolejne cudaczne zarządzenie, w którym uwzględnią zniżki za wywóz odpadów komunalnych dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy przynajmniej raz w tygodniu wdrożą przypomniany powyżej sposób z lat dziewięćdziesiątych na optymalizację zużycia wody poprzez wielokrotne wykorzystanie wody z wanny po wykąpaniu się całej rodziny, tj. upcyclingu popłuczyn odzyskanych ze ścieków szarych zmagazynowanych w wannie w celu długofalowego spłukiwania sedesu. Początki wolnej Polski wzskrzeszyły w narodzie wyjątkowo creative skillsData dodania komentarza: 27.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Na tej plaży powinien powstać slip dla łodzi ora gastronomia z ogródkiem piwnym.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 00:18Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: logikaTreść komentarza: Ale to miasto podnosi ceny za śmieci czy spółki które zajmują się odpadami???Data dodania komentarza: 27.11.2024, 00:03Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Ćwierć miliona złotych wyprowadzonych na etat II z-cy bma KarolczukaTreść komentarza: ☝️💪👍👍👍😅Data dodania komentarza: 26.11.2024, 23:52Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: 💰💵💶🤑 = high consumption 👉 📊📈🗑🗑🗑Treść komentarza: Trafny komentarz związany z zasygnalizowaniem "problemu śmieciowego" w Augustowie, którym włodarze z koalicji NM-PiS niestety chcą obciążyć budzety domowe mieszkańców Augustowa, przede wszystkim rodziny wielodzietne, które co do zasady zużywają najwięcej wody, ale niekoniecznie produkują najwięcej śmieci. Może zaskoczę lub nawet oświecę burmistrza Karolczuka raźno kohabitującego z koalicją NM-PiS informując, iż korelacja pomiędzy ilością zużytej wody i śmieci powstałych w gospodarstwie domowym jest mniejsza, niż pomiędzy poziomem zamożności danego gospodarstwa domowego i ilością wytworzonych odpadów komunalnych.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 23:47Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Naszomiastowopisowski cyrk na kółkachTreść komentarza: Co za cyrk odprawia się w augustowskim samorządzie?! Ludzie, to są jakieś kosmiczne jaja! Jeden A. Zarzecki, czyli radny opozycyjny do koalicji rządzącej w augustowskim samorządzie, czyli konglomeratu NM-PiS dokumentnie "wyjaśnił" pisowsko lawirujących urzędników miejskich piastujacych najwyższe stanowiska w UM w Augustowie na czele z burmistrzem Karalczukiem, z-cą Chodkiewiczem, kierownikiem Kotlarskim, a w bonusie chyba oświecił prawniczkę miejską i pisowsko przewodniczącego RM Ostapowicza. Co najmniej trzy etaty urzędników miejskich powinny pójść do likwidacji na poczet jednego etatu radnego Zarzeckiego. Budżet miejski byłby bogatszy o co najmniej pół miliona złotych w skali jednego roku i burmistrz nie próbowałby majstrować swoimi ko(s)miczne eg(z)otycznymi zarządzaniami przy ustanowionych uchwałach rady miejskiej w Augustowie.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 22:37Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Zamelagomaniony egotykokabotyn🤡Treść komentarza: Naprawdę burmiszczu Karolczuk tylko tyle potrafisz pan z siebie wydukać? - "Trochę ostro Panie Leszku Stanisławie, trochę ostro". Panie Miroslawie Karolczuk chyba bez drugiego imienia, ale za to z dwoma zastępcami, zostaw pan w końcu swoje ego w innej czasoprzestrzeni, ponieważ niebawem możesz pan nim przebić sufit bezkresnego kosmosu!Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:43Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałę
Reklama