Od lipca tego roku właścicielem Domu Turka, miejsca gdzie mieściła się siedziba i więzienie NKWD w latach 1940 -1941, a od 1945 do 1956 roku Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego jest Instytut Pileckiego. W budynku, gdzie przetrzymywano też ofiary Obławy Augustowskiej ma powstać właśnie Muzeum Obławy Augustowskiej. W tym tygodniu odbywa się cykl wydarzeń inaugurujących działalność muzeum. Augustowianie mogli uczestniczyć w Kinie Iskra w przepięknym koncercie pieśni Jacka Kaczmarskiego, a w środę, 13 października, odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Lipcowi. Twarze Obławy Augustowskiej”. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego oraz przedstawiciele rodzin ofiar Obławy, organizacji społecznych i władz samorządowych.
Rozpoczęcie uroczystości i przemowa dr Wojciecha Kozłowskiego, dyrektora Instytutu Pileckiego
Przemówienie profesor Magdaleny Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
Przemówienie ks. Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Przemówienie Danuty Kaszlej z Augustowskiego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie
Przemówienie Piotra Kardeli, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku
Przemówienie profesor Małgorzaty Dajnowicz, Podlaskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków
Przemówienie Bartosza Gralickiego, pełnomocnika dyrektora ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej
Kolejnym wydarzeniem „Oblicz Obławy” będzie też pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pileckiego pod tytułem „Nazajutrz”, opowiadającego o zakończeniu II wojny światowej. Pokaz filmu będzie punktem wyjścia do dyskusji o miejscu i znaczeniu szczególnego doświadczenia historycznego Augustowa i Suwalszczyzny z punktu widzenia procesów kształtujących obraz powojennej Polski i Europy.
Muzeum zaprasza też do kontaktu wszystkich, którzy chcą przekazać pamiątki czy podzielić się swoimi historiami związanymi z Obławą Augustowską czy II wojną światową.
Od 18 października działać będzie też tymczasowa siedziba Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego. Siedziba znajdować się będzie przy ul. 3 Maja 49. Aby spotkać się z pracownikami muzeum należy na razie umawiać się telefonicznie. Muzeum zaprasza też do wypełnienia specjalnego kwestionariusza, na podstawie którego pracownicy muzeum skontaktują się z każdym, kto chciałby podzielić się swoją historią. Kontakt e-mail: [email protected]
Wystawa otwarta: 14-24 października 2021 r., godz. 16-20
„Dom Turka”, Augustów, ul. 3 Maja 16
Po pokazie plenerowym wystawa będzie prezentowana w tymczasowej siedzibie Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego, ul. 3 Maja 49.
Nazajutrz
reż. Grzegorz Czerniak, Wojciech Saramonowicz
POKAZ FILMU I DYSKUSJA
15 października 2021 r, godz. 18
Kino „Iskra”, Augustów, ul. 3 Maja 38
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina
Po pokazie dyskusja z udziałem zaproszonych gości.
Napisz komentarz
Komentarze