Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 21:36
Reklama

Pies to najlepszy lekarz i terapeuta

Podziel się
Oceń

Umila czas, dotrzymuje towarzystwa, uczy dzieci sumienności. Posiadanie psa to sama przyjemność. Ale trzeba pamiętać też o obowiązkach, bo za popełnione błędy grożą nawet kary finansowe. W Ogólnopolski Dzień Dogoterapii mówimy o psach i o tym co one nam dają.
Pies to najlepszy lekarz i terapeuta

Autor: iStock

Pani Paulina od 1,5 roku jest posiadaczką niedużego kundelka ze schroniska. Adoptowała czworonoga z myślą o dzieciach. „Wiem, że dla nich posiadanie zwierzęcia to nauka sumienności i obowiązkowości. Muszą go nakarmić, wyprowadzić go, pobawić się z nim. Dzięki temu rzetelniej podchodzą do innych obowiązków domowych.” – opowiada kobieta.

Posiadanie czworonoga to przyjemność przebywania z kimś. Karmienie, przytulanie, głaskanie - to wszystko czynności, które zarówno u właściciela, jak i u psa, wyzwalają emocje. Zwłaszcza te pozytywne. To jest nieoceniony zysk zarówno dla człowieka jak i zwierzęcia.

Ale nie każdy pies nadaje się do dogoterapii.” – uczula terapeutka Monika Wójcik i tłumaczy, że nawet nie każdy pupil sprawdzi się na zajęciach z osobami z niepełnosprawnością fizyczną tak dobrze, jak w przypadku niepełnosprawności intelektualnej. „Pracujemy głównie z dziećmi niedowidzącymi lub niedosłyszącymi. Dla nich kontakt z psem to poznanie zupełnie innego świata. Zwłaszcza dla osób niedowidzących dotknięcie sierści lub futra jest wielkim przeżyciem, bo często robią to po raz pierwszy i uruchamiane są zupełnie nowe receptory dotyku.” – dodaje.

Pedagog specjalny, dogoterapeuta, Mirella Michalewska w swoim najnowszym artykule tłumaczy, że Animal Assisted Therapy - terapię z udziałem psa - stosuje się w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, sensoryczną, fizyczną. „Co więcej, z dogoterapii korzystają dzieci i dorośli zmagający się z problemem kynofobii właśnie. Ponadto AAT ma zastosowanie w pracy z osobami po przebytych chorobach lub zdarzeniach traumatycznych, zostawiających trwałe ślady zarówno w sprawności fizycznej, jak i psychicznej, z osobami z deficytami rozwojowymi, chorującymi na choroby psychiczne, niedostosowanymi społecznie i z demencją.” – i wylicza, że takie zajęcia muszą być prowadzone przez wykształconych terapeutów, psychologów, oligofrenopedagogów, z uprawnieniami do działań kynoterapeutycznych. Psy też muszą być przeszkolone, a w przypadku leczenia kynofobii istotne jest jej potwierdzenie przez psychologa lub podjęcie z nim współpracy dla dobra pacjenta.

Samo zdrowie

Dr Joanna Nawrocka-Rohnka, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w swojej pracy z 2011 r. udowadnia, że wyniki badań wskazują na to że kontakt z psem może wpływać w sposób pozytywny na jego właściciela. „Podstawą takiej sytuacji jest z całą pewnością bezpośrednia relacja i regularny kontakt ze zwierzęciem.” – czytamy, a pani dr dodaje, że wyniki badań pokazały, że kontakt ze zwierzęciem nacząco wpływa na obniżenie ciśnienia, tętna oraz poziomu trójglicerydów i cholesterolu. „Pacjenci byli poddawani stresującej sytuacji, przy czym jedna grupa miała podawany lek Lisinoprilum, natomiast druga grupa, oprócz leku, miała możliwość kontaktu z zaprzyjaźnionym psem. Wszyscy pacjenci mieli mierzone ciśnienie tętnicze przed i po zadziałaniu stresora. Wyniki wskazywały, iż podany lek obniżał ciśnienie wszystkich pacjentów, jednak ci mający kontakt z psem, mieli po zadziałaniu stresora niższe ciśnienie krwi.” – opisuje jedno z badań.

Więcej ruchu

Cztery łapy psa sprawiają, że człowiek – czy chce czy nie – zaczyna się więcej ruszać. Mówimy tu oczywiście o obowiązkowych spacerach, ale też o zabawie w domu: rzucaniu piłek, przeciąganiu linki. Ma to potwierdzenie naukowe, bo dr Nawrocka-Rohunka wylicza, że posiadacze psów ruszają się więcej, niż w sytuacji, gdyby zwierząt nie mieli. W Australii jest o ponad 150 minut tygodniowo. „W Chinach natomiast, podczas badań właścicieli psów i grupy kontrolnej zauważono, że posiadacze czworonogów częściej korzystają z zajęć fitnessu. Z kolei w Szwecji przebadano 40 tysięcy Szwedów – 25 tysięcy osób nie posiadających zwierząt i niemal 15 tysięcy osób posiadających czworonogi. Właściciele zwierząt charakteryzowali się lepszym zdrowiem fizycznym i wyższą aktywnością fizyczną. Badani deklarowali, iż zwiększona aktywność fizyczna jest związana ze spacerowaniem z psem.” – dodaje ekspertka.

Obecność pupila ma też znaczenie dla kondycji psychicznej. Obecność zwierzęcia relaksuje, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, zapewnia towarzystwo. I ani rozmiar, ani rasa nie mają wpływu na „szczęście” właściciela. W 2019 roku pracownia Kantar przeprowadziła badania opinii społecznej i pytała o psy. Wynika z nich, że 60 proc. zapytanych o zdanie Polaków przyznało, że zwierzę jest ich przyjacielem i towarzyszem życia. 52 proc. dodało, że kocha swoje czworonogi.

Właściciele psów, z którymi są w pozytywnej relacji, prezentują obniżoną reakcję na stres. Oprócz wsparcia, które może zapewnić sama obecność psa np. przez mniejsze obawy o włamanie do domu, pozytywnie na psychikę właściciela wpływa również bezpośrednia interakcja z nim. Głaskanie, przytulanie czy radość psa na widok właściciela zapewniają poczucie bezpieczeństwa i przywiązania, co pozytywnie wpływa na redukcję stresu.” – zauważa wykładowczyni uczelni medycznej z Poznania.

Dogoterapia

Dlatego właśnie psy pracują też jako terapeuci. Psychologowie zauważyli, że sama obecność zwierzęcia podczas sesji terapeutycznej może wzmacniać jej efekty zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pacjenci chętniej i szybciej zaczynają opowiadać o swoich problemach i przyznają, że obecność zwierzęcia ich do tego motywuje. Przed miesiącem wyniki sowich badań, w piśmie „Aera Open”, opisali naukowcy z Washington State University. Zaobserwowali, że spędzanie 10 minut na zabawie ze zwierzętami zmniejszało krótkoterminowo poziom stresu badanych. Przez trzy lata obserwowano 309 osób i u najbardziej narażonych na zaburzenia zdrowia psychicznego związane ze stresem zanotowano największą poprawę w zakresie funkcji wykonawczych. Każda z tych osób brała udział w dogoterapii.

Kontakt ze zwierzęciem pozwala na większe odprężenie podczas pracy nad tym, co nas stresuje. Koncentrujemy się wtedy bardziej na radzeniu sobie z problemem i czujemy się mniej przytłoczeni. Wspomaga to procesy myślenia, wyznaczania celów, a także motywację, koncentrację i zapamiętywanie.” – tłumaczy w artykule Patricia Pendry.

Psy i dzieci

Z kolei naukowcy z Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Rzeszowie badali przebieg dogoterapii u 36 dzieci z zespołem Downa. U prawie wszystkich odnotowano poprawę w zakresie lepszej komunikacji z otoczeniem (95 proc.), a duża część z nich poczyniła znaczne postępy w obszarze asertywności, zasobu słownictwa, ekspresji emocji. Były też takie dzieci, które rozwinęły się w zakresie porozumiewania, trybu życia, uspołecznienia. „Analizując wyniki postępów w zakresie sprawności fizycznej dzieci z uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności, można stwierdzić, że zajęcia dogoterapii w podobnym stopniu oddziałują na dzieci ze wszystkich wyodrębnionych podgrup. Korzystniejsze rezultaty uzyskali chłopcy, choć różnice nie były znaczące.” – wyliczają w opisie badań polscy naukowcy i zauważają: „W Polsce zooterapia wciąż jest mało rozpowszechniona, a wiedza na temat możliwości wykorzystania zwierząt w procesie leczniczym jest uboga”.

Dodają jednak, że dogoterapia staje coraz bardziej popularna, a na obecności psów korzystają nie tyko dzieci chore lub z niepełnosprawnościami. Dr Nawrocka-Rohunka udowadnia, że osoby, które miały psa w dzieciństwie, rzadziej chorują na astmę, katar sienny czy w ogóle na uczulenia. „Może to wynikać z faktu, iż młody układ immunologiczny w kontakcie ze zwierzętami, nabywa tolerancji w stosunku do ich antygenów, a w starszym wieku jest bardziej narażony na wzmożoną reakcję. Dlatego wydaje się bardzo zasadne, aby już od najmłodszych lat dzieci miały kontakt ze zwierzętami, żeby w przyszłości nie ponosiły negatywnych konsekwencji – na przykład w postaci alergii.” – postuluje ekspertka.

Kwestia czasu

Pies w domu to obowiązek, a zaletą z tego płynącą jest lepsze zorganizowanie czasu. Jesteśmy po prostu do tego zmuszeni. Zwierzę wymaga opieki i od nas zależy czy ją dostanie. Musimy dać mu jeść o określonej porze, żeby wyszedł na spacer, przypilnować jego wizyt o weterynarza. Eksperci radzą osobom, które mają problem z organizacją swojego dnia, aby choć na jakiś czas przygarnęły psa. Często pomaga im to poukładać sobie życie. Ale uwaga, nie dla każdego (nie dla każdej osoby z problemami) nadaje się pies. Jeśli ktoś jest w trakcie terapii, przed przygarnięciem psa powinien zapytać o to fachowca, np. psychiatrę.

Obowiązki

Pies to różnego rodzaju zobowiązania. Nie chodzi już tylko o wyprowadzanie i karmienie. Wymaga czasu, poświęcenia uwagi. Nie są to stworzenia (w zależności od rasy w większym lub mniejszym stopniu), które można zostawić z pełną miską i człowiek ma spokój. To zwierzęta stadne, towarzyskie, wymagające zainteresowania.

Pies wymaga też opieki lekarskiej. Wizyt, badań, szczepień. I tu dobry przykład: sylwester. Wiele osób z nas przygotowuje się do świętowania Nowego Roku, ale właściciele psów muszą dodatkowo myśleć o swoich podopiecznych. Planując wyjście na imprezę, wcześniej trzeba zadbać o czworonogi. Przygotować im w domu miejsce, gdzie będą mogły się schować przed odgłosem fajerwerków i ewentualnie podać leki uspokajające.

Pies to też wydatki. Zaczynając od kupna karmy, a na drogich zabiegach weterynaryjnych kończąc. Lepsze, profesjonalne jedzenie, to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych na miesiąc lub dwa. Wszystko zależy od rozmiarów pupila. Z kolei wizyty u lekarza też mogą być kosztowne. Zwłaszcza jeśli będzie to operacja, długotrwałe leczenie lub opieka nad starym psem. Przygarniając czworonoga trudno jest z góry oszacować koszty, jakie trzeba będzie ponieść.

Być może nie każdy z posiadaczy psów wie, że ciążą na nim obowiązki, których lekceważenie może skończyć się karą pieniężną. Chodzi np. o sprzątanie odchodów w miejscach publicznych. Te sprawy regulują miejskie oraz gminne uchwały i każda z nich przewiduje mandat za to, że ktoś po pupilu nie posprząta. W Warszawie i Poznaniu jest to nawet 500 zł.

Kolejne 500 zł można zapłacić, kiedy złamie się przepisy obowiązujące w Polsce od 1 kwietnia. Każdy właściciel psa musi pamiętać, że nie może go puszczać swobodnie w miejscach publicznych. Wyjątkiem są jedynie place zabaw dla czworonogów. Mandat w wysokości 250 zł grozi osobie, która nie upilnuje zwierzęcia i ucieknie ono z posesji. Kolejne 500 zł grzywny to kara dla opiekunów ras niebezpiecznych, które wyprowadzają zwierzę bez kagańca.

 


Napisz komentarz

Komentarze

rtht 15.06.2021 15:57
Kilka domów na mojej ulicy ma psy. W ogóle tak jakby ich nie było, natomiast w jednej chałupie baba ma 2 wielkie kundle. Biegają po podwórku, nigdy na spacerze nie były i jedyne zajęcie to szczekanie na każdego kto chodnikiem przechodzi. Za zakłócanie spoczynku nocnego miała rozmowę na Policji, ale niewiele to dało, chociaż w nocy jest już spokojniej jak na początku. Do 24-24 poszczeka, czasem o 3 w nocy i o 4 oraz obowiązkowo ok 5 na śmieciarzy, ale to tak, że na kilka ulic słychać. W dzień momentami idzie oszaleć. I jest to łamanie jednego z zapisu regulaminu miasta o zachowaniu czystości. Jest tam opisane, że właściciel odpowiada za psy i że nie mogą one zakłócać spokoju w dzień i ciszy nocnej. Niestety nie rozumie babsko i nie przetłumaczysz. Powinni właścicielom robić badania czy powinni mieć psy i terroryzować cała ulicę.

zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Chyba wezmę kredyt i wejdę w deweloperkę. Dużo gruntów mamy na Zakłady Karne😂🤣😁..Data dodania komentarza: 6.04.2025, 15:22Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: LowriderTreść komentarza: 3 wyniesione przejścia dla pieszych na odcinku jakiś 500m? No to raczej autostrada ta droga nie będzie...Data dodania komentarza: 6.04.2025, 07:35Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Standardy naczelnego ratuszowego infantylisto-fejsbukowcaTreść komentarza: Wystarczy zastępcę burmiszcza Karolczuka Jerzego Filipa Chodkiewicza zapytać o stan techniczny mola Radiowej Trójki. Jestem pewien, że wszystko się wyjaśni, a w razie paździerzowego blamażu infantylistyczno-emotkowe rozedrganie ratuszowego kompulsywnego krętacza zostanie jak zwykle rozwodnione socjotechnicznym bełkotem na opowieść o przysłowiowej dupie Maryni.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 00:07Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Mogliby z bocianami, że to niby dzięki nim wróciły do Polski. Ale strach, bo te mogą im coś podrzucić..Data dodania komentarza: 5.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Prezes spółdzielni również powinien reagować na takie incydenty i współpracować z organami, żeby jak najszybciej rozwiązać sprawę – szczególnie jeśli dotyczy to mienia wspólnego.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 18:25Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Oby w Augustowie nie doszło do czegoś podobnego.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 18:23Źródło komentarza: Czy w Augustowie pojawi się monitoring i straż miejska?Autor komentarza: pytam sięTreść komentarza: To ile on ma lat??? Chyba 72...to młodszych i mądrzejszych w okolicy Augustowa niet??? Jakieś szczególne zasługi i pomysły czy tylko zwykły pierdzistołek? Po co startować w takim wieku i za rok zrzekać się stanowiska? stanowiska. Może lepiej wnuki bawić?Data dodania komentarza: 5.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Dobrej inwestycji c.d.Treść komentarza: Jaki użytek dla mieszkańców i turystów ? . Odblokowanie w sezonie przejazdu przez miasto , czyli W. Polskiego i Chreptowicza . W poprzednich latach mieliśmy namiastkę tego co nas czeka gdy tej ulicy nie będzie . Także wyjazd z ul Wypusty w sezonie graniczy z cudem a i poza nim nie jest lekko . Jeżeli jest możliwość upłynnienia ruchu poprzez nową ulicę to dlaczego mamy z tego rezygnować . I co tu więcej tłumaczyć . Nie należę do zwolenników obecnej opcji w UM ale nie można wszystkiego co obecni włodarze robią potępiać w czambuł . Inwestycja potrzebna dla miasta jak bypass przy miażdżycy .Data dodania komentarza: 5.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Całość jest do remontu ..Treść komentarza: Zapomnij ... to są plany a do realizacji dojdzie za dwa , trzy lata jak będą wyboryData dodania komentarza: 5.04.2025, 16:26Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: LukaszTreść komentarza: Skąd tam niby sarny biegały haha jak z jednej strony most na kanale augustowskim a z drugiej BiałobrzegiData dodania komentarza: 5.04.2025, 16:04Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: JSTreść komentarza: Może warto wtedy dodać tabliczkę: ‘Korozja jest elementem wystroju miejskiego – prosimy nie czyścić’.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 15:52Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Jeśli ktoś z innej strony miałby równie ciekawy pomysł – też bym go pochwalił.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 15:50Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: JSTreść komentarza: W Augustowie znowu się działo.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 15:47Źródło komentarza: Policjanci poszukiwali zaginionychAutor komentarza: Tańcowały dwaj klaunujący dokturzyTreść komentarza: Doktur Karol Nawrocki swego czasu bełkotał, że jeśli zostanie obywatelskim prezydentem PiS, to od razu obniży cenę prądu o kilkadziesiąt procent. Doktur Andrzej Sebastian Duda niejednokrotnie deklarował, że ma przyjacielskie relacje z Donaldem Trumpem. W takim razie skoro dotychczas nie poszedł w ślady Tadeusza Batyra i nie obniżył cen prądu w Polsce, przynajmniej mógłby obniżyć cła, nałożone na Polskę przez jego "przyjaciela" Donalda Trump'a.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 10:38Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Będzie powtórka z POSTiW-u z paździerzowymi płytami?Treść komentarza: Burmiszcz Karolczuk powinien w gazetce pod swoją redakcją poinformować mieszkańców o stanie technicznym mola Radiowej Trójki. Natomiast pierwszy z-ca burmiszcza Karolczuka Jerzy Filip Chodkiewicz mógłby być na tyle uprzejmy i na służbowym fb powiadomić w swoim emotkowo-emocjonalnym stylu o ewentualnym scenariuszu konieczności wygrodzenia paździerzem tego jakby nie było popularnego wśród mieszkańców i przyjezdnych miejskiego obiektu użyteczności publicznej.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 23:38Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: oczekujemy więcej chociaż od wasTreść komentarza: Czy tylko to radni opozycji proponują?Data dodania komentarza: 4.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: nie ma co narzekać, będzie piękna nowa obwodnicaTreść komentarza: Dobrowolska zawsze mówiła, że trzeba mieszkańców z błota wyciągać. Nie ukrywała.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Tomasz SzTreść komentarza: Coś lysy z Pawełkiem dawno się nie lansowaliData dodania komentarza: 4.04.2025, 19:58Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: ArekTreść komentarza: To będzie najpięknieszy dzień w roku jak ich posadząData dodania komentarza: 4.04.2025, 19:56Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: jan 45Treść komentarza: pomysl to bylby super , żeby zlikwidować augustowska szyldoze !!!!! syf na miare 3 świata.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 19:54Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnej
Reklama