Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 22:44
Reklama

Zespół Regionalny „Lipsk”

Podziel się
Oceń

Zespół Regionalny „Lipsk”

Zespół Regionalny „Lipsk”

Od kwietnia 1973 r. datuje się powstanie Zespołu Regionalnego „Lipsk”. Zespół jest członkiem zbiorowym STL od lutego 1996 r. i od lat kultywuje tradycje swego subregionu: pogranicza polsko-czarnoruskiego.

W latach 80-tych i 90-tych Zespół Regionalny „Lipsk” wielokrotnie brał udział w Jarmarku Folkloru organizowanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Była to sztandarowa impreza folklorystyczna, która odbywała się w sierpniu, i w której brały udział zespoły z dawnego województwa suwalskiego. Ostatni raz byliśmy tam w 2002 r. Po przeprowadzeniu nowego podziału administracyjnego w Polsce Jarmarki Folklorystyczne zaczął również organizować Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Jarmarki Suwalskie odbywają się w lipcu. W trakcie tej imprezy odbywają się przesłuchania zespołów ludowych, najlepsze z nich są typowane do udziału w ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Zespół Regionalny „Lipsk” jest zespołem śpiewaczym i obrzędowym. Posiada w swoim repertuarze autentyczne pieśni regionalne: wielkanocne, bożonarodzeniowe (pastorałki), weselne, żniwne, postne, sieroce, pogrzebowe, wojackie, prymackie, kołysanki itd. Najważniejszą nagrodą zdobytą przez zespół jest „Baszta” (nagroda Grand Prix) w kategorii zespołów śpiewaczych przyznana na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1994 r. (wcześniej, w roku 1983 na XVII Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą, za prezentację obrzędów weselnych i wielkanocnych, zespół otrzymał I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych). W listopadzie 1985 r. zespół wziął udział w I Krajowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW w Kielcach, gdzie zdobył I miejsce, sukces ten powtórzył jeszcze raz w roku 1995.

W maju 1986 r. zespół „Lipsk” otrzymał weryfikacje Ogólnopolskiej Rady Ludowych Zespołów Artystycznych w Ciechocinku, w lipcu zaś tego roku zdobył nagrodę na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Wsi Polskiej w Przytocznej (woj. gorzowskie). Rok 1988 przyniósł zespołowi prestiżowe występy w Warszawie, Rzeszowie, w Druskiennikach i Kajszedorys na Litwie a także w Skidlu na Białorusi. W kwietniu 1989 r. zespół prezentował obrzęd wielkanocny „Wałakonniki” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

W trakcie swojej działalności zespół wystawiał dawne „Wesele lipskie”, „Wieczoryny”, widowiska obrzędowe okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy – „Wałakonniki”, „Herody”, „Maskarada Noworoczna”, „Dzień Wigilii”.

 Zespół „Lipsk” jako teatr obrzędowy pojawił się na scenie w Stoczku Łukowskim i Tarnogrodzie , na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, w roku 2000 prezentując tam widowisko „Maskarada noworoczna”, za który otrzymał nagrodę. W grudniu 2001 r. zespół wystawił widowisko „Dzień Wigilii” na scenie Teatru Małego w Warszawie, zaś w XII 2002 r. w warszawskim Teatrze „Studio” przedstawił program „Zapusty”. W roku 2003 zespół występował w Warszawie na targach agroturystycznych i na imprezie „Z Aten do Aten” organizowanej przez TVP z okazji podpisania Traktatu Akcesyjnego w dn. 16.04.2003 r.

Z okazji jubileuszu 30-lecia zespół wydał własny śpiewnik pod nazwą „Pieśni znad Biebrzy” oraz nagrał płytę CD zawierającą 23 pieśni miłosne i weselne zatytułowaną „Kto kochania nie zna”. Nagrania dokonano 8 i 9 listopada 2002 r. w studio nagrań Polskiego Radia pr. II w Radiowym Centrum Kultury Ludowej w Warszawie.

W czerwcu 2004 r. zespół zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu w Kazimierzu n/Wisłą za pieśń żniwną i pieśni weselne.  Członkowie zespołu brali udział również udział, w tym najbardziej prestiżowym festiwalu ludowym, jako soliści, zdobywając tam nagrody i tak:
- w 2002 r. p. Barbara Tarasewicz otrzymała wyróżnienie w kat. solistów,
- w 2003 r. p. Albina Bochonko zdobyła II miejsce,
- w 2005 r. p. Marcin Lićwinko zdobył III miejsce w tej kategorii.

W maju 2004 r. zespół dokonał nagrania 2 pieśni na płytę Kapeli ze Wsi Warszawa zatytułowaną „Wykorzenienie” , która ukazała się w lipcu tego samego roku. W listopadzie tegoż roku odbył się koncert promujący płytę w sali koncertowej im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (w siedzibie Polskiego Radia). W październiku tego roku zespół występował w Warszawie w czasie imprezy promującej gminy podlaskie w stolicy, na placu przy Zamku Królewskim.

W 2005 r. najważniejszym osiągnięciem zespołu było zdobycie II miejsca w IV Europejskim Nadbużańskim Festiwalu Folkloru w Sokołowie Podlaskim.

W lutym 2006 r. zespół zdobył I miejsce na Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych w Łomży w kategorii teatrów zgodnych z tradycją, zaś w kwietniu dokonał nagrań pieśni postnych i Wielkanocnych dla TVP 3, TV Regionalnej Białystok. W grudniu 2008 r. zespół dokonał nagrania pastorałek dla TVN 24.

W 2009 r. zespół zdobył nagrodę na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach (27.IX).

W 2010 r. zespół zdobył nagrodę na VIII Prezentacjach Tradycji Ludowej Woj. Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru” organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

2011 ROK

30 stycznia 2011 r. – Zespół „Lipsk” wziął udział w XXVI Woj. Spotkaniach Zespołów Kolędniczych w Hajnówce. Za kolędowanie z gwiazdą zespół zajął I miejsce i otrzymał nagrodę.

 06.03.11 r.zespół uczestniczył w przeglądzie pieśni ludowych, który odbywał się w trakcie Suwalskich Kaziuków

 we wrześniu 2011 r. zespół został zaproszony do prezentacji artystycznej w trakcie Dożynek Diecezjalnych w Bargłowie Kościelnym i na Dożynkach Powiatowych w Suchowoli. W 2012 r. na Dożynkach Gminnych w Żarnowie.

Od 2012 r. bierzemy udział w spotkaniach odpustowych organizowanych przez lipską parafię w dniu 2 sierpnia z okazji odpustu Matki Bożej Anielskiej. Od kilku lat zespół nasz, w okresie Wielkiego Postu, wykonuje w kościele parafialnym dawne pieśni postne śpiewane kiedyś przez naszych przodków w kościele i po domach.

 Od wielu lat Zespół Regionalny „Lipsk” współpracuje z placówkami kultury, które kiedyś znajdowały się na terenie województwa suwalskiego.

Przez wiele lat zespół brał udział w Wigiliach Chłopskich w Suwałkach, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki (do grudnia 2012 r.). Co roku ze bierzemy natomiast udział w Wigilii Seniorów organizowanym przez MOPS, Caritas i MGOK w Lipsku.

2013

 26.04.2013 r. zespół brał udział w paradzie, a następnie wystąpił, z okazji 500-lecia Woj. Podlaskiego w Białymstoku.

 We wrześniu 2013 r. zespół „Lipsk” wystąpił na IX Jarmarku Piaseczyńskim w Piasecznie. W tym roku Centrum Kultury i Muzeum Regionalne w Piasecznie zorganizowały jarmark z cyklu „Spotkanie Regionów” poświęcając go na promocję Suwalszczyzny. Nasz region reprezentowany był przez Zespół Regionalny „Lipsk”, zespół „Pogranicze” z Szypliszk oraz liczne grono twórców ludowych Suwalszczyzny

 5.10.2013 r. obchodziliśmy Jubileusz 40-lecia Zespołu Regionalnego „Lipsk” i lipskiego Koła Twórców Ludowych. W trakcie obchodów odbył się koncert jubileuszowy zespołu „Lipsk” oraz wręczenie nagród członkom zespołu i twórcom ludowym. Nagrody zostały ufundowane przez władze samorządowe naszej gminy jako podziękowanie za pracę twórczą na rzecz społeczności lokalnej. W dalszej części uroczystości wystąpił zespół „Zaranica” z Krynek i chór „Rosnica” z Grodna. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Lipska, delegaci Marszałka Województwa Podlaskiego i goście zaproszeni z zaprzyjaźnionych ośrodków kultury i stowarzyszeń.

 ROK 2014

 - luty 2014 - II miejsce na Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa podlaskiego w Łomży, r.

 – 4 maja 2014 r. udział zespołu w Regionalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej w Bobrówce i Spotkaniu kanapielkowym w Krynkach. Również w maju tego roku prezentowaliśmy się na Koncercie Majówkowym w Raczkach z okazji X-lecia zespołu Raczkowiacy.

 – 21.06.14 r.udział w paradzie i prezentacji artystycznej z okazji Urodzin Województwa Podlaskiego w Suwałkach.

 - 5 lipca Zespół Regionalny „Lipsk” wziął udział w X Prezentacjach Tradycji Ludowej Woj. Podlaskiego p.h. „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Spotkanie odbyło się w Czarnej Białostockiej. Na przeglądzie zespół nasz zajął II miejsce.

 12 lipcauczestniczyliśmy w nagraniach do filmu, promującego gminy należące do terenu działania Fundacji Biebrzańskiej, z udziałem aktorów „Rancza”.

 - Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie było organizatorem tygodniowej wizyty członków organizacji pozarządowych z Grecji, Cypru, Niemiec i Włoch. 24 lipca odbyło się spotkanie, na którym prezentowane były kulinaria poszczególnych państw. Spotkaniu w Kuriance towarzyszył występ naszego zespołu prezentującego się w wiązance tradycyjnych pieśni naszego regionu.

 25.10.14 r.Swojskie Spotkania w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku.

2015

 1 lutego 2015 r. zespól zajął III miejsce na Spotkaniu Kolędniczym w Hajnówce.

 2 maja – występ na Biebrzańskich Targach Wytwórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy”.
 

 Instytucja patronująca: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku 16-315, ul. Rynek 23, tel. (0-87) 642 35 86.

Kierownik zespołu: Barbara Tarasewicz – instr. ds. folkloru M-GOK – u w Lipsku. Kieruje zespołem od 1993 r.

 

Źródło: http://www.kulturalipsk.pl/zespol-regionalny-lipsk


Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JSTreść komentarza: To naprawdę kreatywne i świetne dla miasta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Czekam na ich miny po zatrzymaniu. Będzie wesoło, będzie się działo. Prosto do pierd-a czwórkami szli naftowe lwy..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 18:46Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Chcesz browara, idź pieszo. Rowerzysta, to też użytkownik drogi i stwarza często zagrożenie. Zwłaszcza na przejściach tylko dla pieszych bez ścieżki rowerowej. Droższy browarek lepiej smakuje. A gdybyś wpadł pod autko lub potrącił pieszego, to czyja wina? 0,6 ‰, to już stan nietrzeźwości..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: oolooTreść komentarza: G-wienko za biurkiem, to też natura i jeszcze jaka swojska. A zanim coś opublikujesz, to przeczytaj swoje wypociny..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A możesz uchylić rąbka tajemnicy, jaki niby użytek dla mieszkańców oraz turystów, da ta inwestycja? Może nową stację INEES? Betonoza i prywata. To tylko we łbach tych pustaków. Jako mieszkaniec czekam na odpowiedź..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:33Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: żabaTreść komentarza: Szanowna Pani, zapraszam do sklepu piekarniczego na ul. Konopnickiej tam to już działa od kilku lat.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:22Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Ciężki sprzęt to nie łopatka do piaskownicy. Żeby obrócić taką koparkę to w promieniu 50m ziemia będzie zorana. Do tego wywrotki wożące ziemię, przywożące betonowe przepusty. Drodzy państwo cieszmy się, że będziemy mieli ładną ulicę, miejsce do spaceru i jazdy rowerem a nie o....ną przez pieski trawę, ruiny po starej kaczkarni i ogólnie nieciekawy widok. Jestem całym sercem za naturą, drzewami i sarenkami, to tylko kilka kroków do kanału i lasu. Wszystko dla zdrowia.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Golarz FilipTreść komentarza: "Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo" Najlepiej w mieście zabetonujmy wszystko co się da w Augustowie. Jak widzę kolejny inwestor w betonowe złoto.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Taka półka już istnieje w holu Biblioteki Miejskiej.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: najnerTreść komentarza: Najlepszy był komitet zwolenników budowy ulicy założony przez właściciela/właścicielkę działek przy budowanej ulicy, który "przekupił" mieszkańców "koszmarku mieszkalnego" o nazwie blok mieszkalny za kilkanaście miejsc parkingowych. "Twórca" tego bloku nie stworzył żadnych miejsc parkingowych przy bloku (wyłącznie podziemne) i mieszkańcy wesoło rozjeżdżają tereny zielone i chodniki.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS - "RULES"Treść komentarza: Jak widać ścisła kohabitacja Nasze Miasto-PiS kwitnie w najlepsze, tym razem w augustowskim powiecie, na modłę wdrożoną kilka lat temu w mieście przez naszomiastowych rajców: burmiszcza Karolczuka, zastępcę Chodkiewicza i przewodniczącego ugrupowania Nasze Miasto Dobkowskiego.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:05Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Wesoły rowerzysta vs nadpobudliwy quasi-rajdowiecTreść komentarza: Rowerzystów policja traktuje wysokimi mandatami. Ciekawe jak przedstawia się sytuacja z już chyba systematycznie uskutecznianymi przez tłumikowców-rajdowców wieczornymi wyścigiami po mieście? Czy trzeba czekać, aż dojdzie do tragedii?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Fotoradary skutecznym antidotum na drogowych zabójcówTreść komentarza: Miejmy nadzieję, że zaplanowano na tym odcinku ul. Arnikowej co najmniej kilka fotoradarów. Augustów juz nie tylko w weekendy opanowują festyniarze-rajdowcy, którzy miejskie ulice traktują jak tor wyścigowy. Chyba trzeba konkretnie ofotoradarować miasto, skoro policja nie jest w stanie ogarnąć tematu naszomiastowych rajdowców-festyniarzy à la wiejski tuning.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:02Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: szlag_może_trafićTreść komentarza: urząd traktowany jak prywatny folwark .szkoda tylko że pieniądze z naszych podatków a nie prywatne decydenta który zatrudnia tego czy owego znajomkaData dodania komentarza: 3.04.2025, 11:28Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: KolarzTreść komentarza: Porażka, jedziesz z żoną na piwko i cyk 5 koła mandatu... nikt nic złego tym nie robi , a mandaty są chore... czym zawinił rowerzysta z 0.6 promila? Proszę was..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:57Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: czuć_smródTreść komentarza: trzeba się zapytać na sesji albo skierować interpelację....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Bardzo dobra inwestycja ...brawoTreść komentarza: Nigdy nie było mowy że to ma być ulica osiedlowa. W planach zagospodarowania przestrzennego od wielu lat funkcjonuje projekt pełnowymiarowej ulicy. Nareszcie węzeł gordyjski jakim jest ul. Wypusty zostanie rozwiązany . To co się dzieje to jest normalny plac budowy i tak się dzieje wszędzie przy budowach dróg a tutaj , dzięki sprzyjającej pogodzie inwestor dwoi się i troi aby to wykorzystać i brawa mu za to . W końcu ktoś pomyślał aby z tego zapuszczonego terenu zrobić użytek dla wszystkich , dla mieszkańców i turystów , którzy latem odwiedzają nasze miasto. Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo ..wystarczy ruszyć cztery litery i już jest puszcza , ptaki i spokój . Nie narzekajmy , świat się zmienia i nic na to nie poradzimy .Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:58Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: SwojTreść komentarza: Mieszkańcy bloku na Ziolwej zawsze mieli ze wszystkim problem, wiem bo tam mieszkałem i cieszę się, że się przeprowadziłem. Mieli widok na drzewa , sauny i żurawie? a nie przypadkiem na rozsypująca się "kaczkarnie"??Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:56Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: QwertyTreść komentarza: Na profilu miasta pojawiły się zdjęcia, na których widzimy przegranego burmistrza sąsiedniego miasta w towarzystwie kierowników magistratu. Czy to nowy kierownik jednego z wydziałów?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 05:39Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: pośmiać się możnaTreść komentarza: Jakie inwestycje? że drogę zrobią na wioskę? albo koncert dla młodzieży?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza Dobkowskiego
Reklama