Klasa przygotowania wojskowego w I Liceum Ogólnokształcącym powstała dzięki staraniom dyrekcji placówki. Od września tego roku edukację w niej rozpoczęło 28 uczniów. Młodzi ludzie będą uczyć się wojskowego rzemiosła i zdobywać nowe, ciekawe umiejętności. Klasa została utworzona za zgodą Ministra Obrony Narodowej. Uroczyste podpisanie umowy o współpracy w kwestii kształcenia młodzieży między placówką a 14 Pułkiem Przeciwpancernym w Suwałkach nastąpiło w poniedziałek, 7 września w siedzibie I LO. W uroczystości wzięli udział uczniowie nowej klasy, przedstawiciele władz powiatowych oraz suwalskiego pułku.
-Uczniowie oprócz przedmiotów ogólnokształcących objętych ramowym planem nauczania realizować będą program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego, w ramach którego uczyć się będą wojskowego rzemiosła w teorii i praktyce -mówiła podczas uroczystości podpisania porozumienia Anna Sus-Cilulko, dyrektor I LO.. -Zajęcia prowadzić będą profesjonaliści z 14 Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach.
Porozumienie zawarte zostało między dyrektorem placówki, a płk Ireneuszem Królem, dowodzącym suwalskim pułkiem.
-Obecnie w Suwałkach mamy trzy tego typu klasy. Doświadczenie zdobyte przez kilka lat kształcenia suwalczan wykorzystamy w Augustowie. Mam nadzieję, że wykształcimy przyszłych adeptów sztuki wojskowej, którzy zasilą polską armię –podkreślał płk. Król.
Pułkownik dodał, że kształcenie odbywać się będzie nie tylko w augustowskim liceum, ale także w samej siedzibie pułku w Suwałkach.
Z nowej możliwości kształcenia w duchu patriotyzmu i tradycji wojskowych zadowolony jest także Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego.
-Augustów ma bogate tradycje wojskowe. To właśnie w naszym mieście stacjonował I Pułk Ułanów Krechowieckich, najlepszy pułk polskiej kawalerii. O tym pułku w całej Polsce mówili „Zawsze dzielni, wszędzie znani Krechowieccy to ułani”. Chcemy, żeby właśnie te bogate tradycje wojskowe towarzyszyły młodzieży tego oddziału. Naszym marzeniem jako organu prowadzącego szkołę jest żeby ten oddział był wzorcowy i najlepszy pod każdym względem –uzasadniał starosta. -Dlatego oprócz godzin, które zostały ujęte w programie ministerialnym, będą przewidziane dodatkowe zajęcia. Już dziś mogę powiedzieć, że będą to między innymi kursy sternika motorowodnego, zdobycie patentu płetwonurka czy możliwość uzyskania prawa jazdy – wyliczał starosta. -Chcielibyśmy też, żeby uczniowie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu sportów walki. To tylko niektóre z naszych propozycji, w zanadrzu mamy jeszcze wiele innych.
Pod koniec uroczystości starosta wręczył dyrektor I LO portret generała dywizji Wojska Polskiego Aurelego Serdy-Teodorskiego, komendanta Wyższej Szkoły Wojskowej w latach 1922-1925 z intencją, że postać generała będzie przewodnikiem w kształceniu wojskowym uczniów. Warto dodać, że nauka w klasie przygotowania wojskowego ułatwi młodym ludziom do zawodowej służby wojskowej, a zdobyta wiedza dodatkowo będzie punktowana przy aplikowaniu do wyższych szkół wojskowych.
Napisz komentarz
Komentarze