Z danych, podanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Augustowie na dzień 1 września wynika, że na Augustowszczyźnie jest 5 osób zakażonych koronowirusem. Jak informuje Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego 2 osoby przebywają w izolacji domowej.
-Trzy osoby spośród pięciu zakażonych koronawirusem są obecnie hospitalizowane. Jedna osoba przebywa w szpitalu w Augustowie, a dwie w innych ośrodkach leczniczych. Kwarantannie domowej zostało poddanych 25 osób. W poprzednim tygodniu odnotowaliśmy też czterech ozdrowieńców - mówi Jarosław Szlaszyński.
W sumie do tej pory, od momentu wystąpienia epidemii, w powiecie augustowskim wykonano 1070 testów na obecność wirusa. Liczba wszystkich zakażeń od marca tego roku wyniosła 41. Wyzdrowiało już 36 mieszkańców powiatu augustowskiego. Od początku epidemii na Augustowszczyźnie kwarantanną objętych było 1581 osób.
Szkoły są wyposażone i mają opracowane plany reakcji
We wtorek, 1 września uczniowie wracają do szkół i w związku z tym w czwartek, 27 sierpnia, odbyło się specjalne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Augustowie poświęcone omówieniu wytycznych sanitarnych w placówkach szkolnych i ich stanu przygotowań do nowego roku szkolnego.
-Do szkół zostały rozdysponowane płyny dezynfekujące, maseczki i termometry do mierzenia temperatury ciała -wyjaśnia Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego. -Podczas posiedzenia zespołu, w którym uczestniczyli przedstawiciele organów prowadzących szkoły, dyrektorzy szkół średnich, dyrektor Bursy Międzyszkolnej oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie, sprawujący nadzór nad domami pomocy społecznej i pieczą zastępczą, dyrektor szpitala i przedstawiciele augustowskiego Sanepidu, zostały dokładnie omówione wszystkie wytyczne, wskazówki i zalecenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w placówkach szkolnych. Tegoroczny rok szkolny rozpoczął się w trybie stacjonarnym. Gdyby jednak pojawiły się zachorowania, to wówczas dyrektorzy szkół wraz z organami prowadzącymi szkoły i sanepidem będą podejmować stosowne decyzje i reagować, w razie konieczności przechodzić do kształcenia hybrydowego lub zdalnego.
W tym miejscu augustowski starosta kieruje szczególny apel do rodziców uczniów.
-W tej trudnej sytuacji epidemiologicznej jaka jest w Polsce, apelujemy do rodziców, by nie posyłali do szkół dzieci przeziębionych czy chorych - podkreśla Jarosław Szlaszyński. –Wszystko to po to, by nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się nie tylko koronawirusa, ale także innych zakażeń, np. grypy. Apelujemy do rodziców, by zwracali szczególną uwagę na stan zdrowia swoich dzieci. Jeżeli dziecko jest przeziębione, to lepiej żeby pozostało w domu. Prosimy o szczególną czujność, gdy stan zdrowia dziecka może wskazywać na możliwość jakiegokolwiek zachorowania. Wiadomo, że szkoła jest środowiskiem, w którym bardzo szybko może dojść do rozprzestrzeniania się chorób. Dbajmy wszyscy o zdrowie nas wszystkich.
Starosta augustowski informuje, że jeśli chodzi o wymogi sanitarne i wszelkie związane z tym procedury szkoły mają je dopasowane indywidualnie do swojej placówki.
-Dyrektorzy szkół mają wypracowane procedury właściwe dla swojej szkoły -informuje starosta. -Nie ma jednej procedury wspólnej dla wszystkich placówek, bo przecież one się między sobą różnią. Plany są stworzone w zależności od tego, czy w danej szkole uczą się małe dzieci, czy starsze, a w przypadku szkół średnich młodzież i osoby dorosłe, w zależności od liczby uczniów oraz wielkości budynków -wyjaśnia Jarosław Szlaszyński.
Starosta na koniec podkreślił, że nie ma obecnie żadnej rekomendacji, by nauka odbywała się w inny sposób niż stacjonarnie i dodaje, iż pozostawienie młodych ludzi w domach negatywnie może wpływać nie tylko na ich pozom wiedzy, ale także kondycję psychofizyczną.
-Szkoły i organy je prowadzące będą w stałym kontakcie z sanepidem, by reagować jak najszybciej i zachować bezpieczeństwo. Jeżeli pojawi się uczeń zakażony koronawirsem, bądź znajdzie się w kręgu osób zakażonych, będą podejmowane konkretne działania. Wszelkie działania związane z bezpieczeństwem sanitarnym i sytuacją epidemiologiczną powinny być adekwatne do danej sytuacji. Chcemy, aby ten rok szkolny, który rozpoczyna się w tradycyjnej, stacjonarnej formie, był jak najbardziej bezpieczny dla uczniów i kadry. Tego życzymy wszystkim, nauczycielom, uczniom i rodzicom.
Napisz komentarz
Komentarze