Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:55
Reklama

Rozmowa z Jarosławem Szlaszyńskim

Podziel się
Oceń

Rozmowa z historykiem, specjalistą z zakresu historii wojskowości i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim, o tym jak wyglądał wrzesień 1939 roku w Augustowie, gdy 81 lat temu wybuchła II wojna światowa.
Rozmowa z Jarosławem Szlaszyńskim
Jarosław Szlaszyński

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Rozmowa z historykiem, specjalistą z zakresu historii wojskowości i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim, o tym jak wyglądał wrzesień 1939 roku w Augustowie, gdy 81 lat temu wybuchła II wojna światowa.

Bartosz Lipiński

Wrzesień 1939 roku w Augustowie

Panie starosto, przed nami kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Nawiążmy do sierpnia 1939 roku. Czy w świadomości społecznej Polaków czuć było zbliżający się dramat i ludzie domyślali się, że wkrótce wybuchnie wojna?

-Sierpień 1939 roku, wyjątkowo piękny, upalny, był z jednej strony czasem odpoczynku dla letników, jak wtedy nazywano przybywających do nas wczasowiczów, intensywnych prac polowych, przygotowań do nowego roku szkolnego, ale jednocześnie lato 1939 roku upływało pod znakiem niepewności. Powszechnie dawało się wyczuć niepokój przed wybuchem wojny. Państwo polskie przygotowywało się do obrony, m.in. od maja 1939 r. rozpoczęto na Augustowszczyźnie budowę systemu umocnień, mobilizowano systemem kartkowym rezerwistów, a z końcem sierpnia ogłoszono powszechną mobilizację. Spodziewano się wojny, choć nikt jej nie chciał, ani w nią nie wierzył. Powszechnie wierzono też w sojuszników i zwycięstwo.

25 sierpnia 1939 roku Polska podpisała traktat sojuszniczy z Wielką Brytanią zobowiązujący obie strony do udzielenia wzajemnej pomocy militarnej w przypadku agresji na jedną z nich. Wielka Brytania miała udzielić pełnej i natychmiastowej pomocy Polsce w razie agresji III Rzeszy. Nasi sojusznicy, czyli Anglia i Francja nas zdradzili.

-We wrześniu 1939 roku Polska walczyła osamotniona. Nasi sojusznicy Francja, z którą mieliśmy sojusz od 1921 roku i Wielka Brytania nie podjęły żadnych działań na froncie zachodnim, choć byli do tego zobowiązani traktatami. Pierwotnie Hitler wyznaczył termin agresji na Polskę na 26 sierpnia 1939 r. Cofnął przygotowane już do uderzenia wojska niemieckie, gdy 25 sierpnia został zawarty układ polsko-brytyjski. Po upewnieniu się, że Anglicy nie dotrzymają zobowiązań, wyznaczył termin uderzenia na Polskę na dzień 1 września. Niemcy 23 sierpnia zawarły tzw. pakt Ribbentrop-Mołotow, który obligował Związek Sowiecki do uderzenia na Polskę od wschodu. W tej konfiguracji politycznej Polska nie miała żadnych szans. Niemcy dysponowały znacznie większymi możliwościami gospodarczymi i silniejszą armią, lepiej wyposażoną w nowoczesny sprzęt wojskowy od nas. Polskie dywizje zostały ściągnięte z terenu całego kraju do osłony granicy polsko-niemieckiej, a wschód został ogołocony z wojska. Nasza koncepcja obronna opierała się na tym, żeby bronić granic od zachodu i w razie niepowodzenia wycofać się na wschód. W momencie, kiedy 17 września od wschodu uderzyli Sowieci, polska koncepcja obronna legła w gruzach. Kampania wrześniowa była aktem bohaterstwa żołnierzy i oficerów, którzy w arcytrudnych warunkach stanęli do obrony Ojczyzny, niestety bez realnych szans na zwycięstwo.

Proszę powiedzieć naszym Czytelnikom, jak wyglądał symboliczny dzień, 1 września 1939 roku w Augustowie?

-1 września 1939 roku o godzinie 4.30-4.45 nad Augustowem przeleciały niemieckie bombowce, które w godzinę potem po zbombardowaniu Grodna, powracając do Prus zbombardowały rejon koszar i stacji kolejowej. Szczęśliwie nie wyrządziły żadnych szkód. Szwadrony 1 Pułku Ułanów Krechowieckich zdołały się przemieścić do miejsc wyznaczonych wcześniej w okolicznym lesie. Jednocześnie od strony Raczek i Rajgrodu na przedpolach Augustowa wystawiły ubezpieczenia. Po południu od strony stacji kolejowej, przez miasto i dalej ulicą Rajgrodzką przechodziły pododdziały 3 Pułku Piechoty KOP, który wieczorem zajął pozycje obronne na przedpolach Augustowa. Żołnierze byli dobrze wyekwipowani, pełni animuszu, ale mieli już w swoich szeregach kilku rannych w wyniku zbombardowania transportu kolejowego pod Jastrzębną. A 1 Pułk Ułanów tuż przed północą wymaszerował do rejonu Szczebry, gdzie zajął pozycję na lewym skrzydle ugrupowania Suwalskiej Brygady Kawalerii.

17 września 1939 roku otrzymaliśmy drugi cios, tym razem ze wschodu. Słyszałem kiedyś opinię jednego z historyków, że gdyby nie napaść Sowietów, Polacy dysponowali odpowiednim potencjałem ludzkim i militarnym, by bronić się przed niemiecką agresją.

-Nie podzielam tej opinii. Wojska niemieckie najpierw przełamały polską obronę na pozycjach granicznych, zmuszając do odwrotu armie „Kraków” i „Modlin” oraz SGO „Narew”, najsilniejsza odwodowa Armia „Prusy” w wyniku fatalnego dowodzenia straciła swą wartość bojową, zaś w bitwie nad Bzurą w dniach 12-17 września pokonały armie „Poznań” i „Pomorze”. Już 8 września niemieckie czołówki pancerne podeszły na przedpola Warszawy. Agresja sowiecka niewątpliwie skróciła opór Wojska Polskiego. Ale i bez niej Wojsko Polskie ze względu na swą słabość techniczną nie było w stanie skutecznie obronić naszego państwa. Niemcy mieli ponad pięciokrotną przewagę w lotnictwie - 2000 samolotów bojowych, podczas gdy Polacy tylko 400, w większości przestarzałych. W broni pancernej i artylerii dysproporcje były jeszcze większe na naszą niekorzyść. Polska marynarka wojenna została zniszczona w pierwszych dniach wojny. Niestety, z przykrością trzeba to stwierdzić, Naczelny Wódz Marszałek Rydz-Śmigły okazał się tchórzem i dezerterem. Zawiedli też niektórzy wyżsi dowódcy. Niemiecki Wehrmacht był w owym czasie nie do pokonania. Potwierdził to w maju i czerwcu 1940 roku w kampanii francuskiej. Na Francję nie napadli przecież Sowieci, pomocy udzieliła jej Anglia, a jednak kampania francuska trwała niewiele dłużej, niż kampania wrześniowa. Polska miała słabszą gospodarkę. Było nas stać na sprawne zmobilizowanie żołnierzy, na ich wyekwipowanie, ale zabrakło sprzętu technicznego, który stanowi o sile armii. Agresja Sowietów skróciła czas polskiej obrony i uniemożliwiła obronę tzw. przedmościa rumuńskiego czyli Kresów południowo-wschodnich. Szanse w wojnie z Niemcami mieliśmy tylko wtedy, gdyby zgodnie z zawartymi paktami uderzyły jednocześnie na Niemcy z zachodu Francja i Anglia. To odciążyłoby front polski, pozwoliło zreorganizować siły i stawiać skuteczny opór. Wtedy też Stalin nie zdecydowałby się pewnie na uderzenie na Polskę. Wojna przybrałaby zupełnie inny obrót.

Często pytając Polaków np. w ulicznych sondach o 17 września 1939, ankietowani mają problem z trafną odpowiedzią na pytanie, co wydarzyło się w tym tragicznym dniu.

-17 września wojska sowieckie napadły na Polskę. Ponieważ główne siły polskie były zaangażowane w wojnę z Niemcami, a na granicy wschodniej pozostały tylko oddziały osłonowe i Korpus Ochrony Pogranicza, Sowieci szybko parli w głąb Polski na spotkanie z wojskami niemieckimi, które ostatecznie nastąpiło w Brześciu. W wyniku wojny Polska została podzielona. W naszym regionie Suwalszczyzna dostała się w obręb państwa niemieckiego, a Augustowszczyzna została wcielona do Związku Sowieckiego.

Czy można przywołać jakiś ważny akcent związany z wrześniem 1939 roku, dotyczący terenu Augustowa i powiatu augustowskiego?

-W pierwszych dniach września była to na pewno bardzo skuteczna obrona przeciwlotnicza Augustowa. Bombowce niemieckie, które usiłowały zniszczyć mosty: kolejowy i drogowy w Klonownicy, wlatywały wprost pod ogień rozlokowanej na terenie obecnego ACE baterii przeciwlotniczej. W ciągu trzech pierwszych dni wojny zestrzelono dziewięć niemieckich bombowców. Dzielnie spisał się 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, który najpierw dokonał w nocy z 2 na 3 września wypadów na niemieckie strażnice w Turowie i Zociach, biorąc „języka” i niszcząc je, a potem w morderczych marszach i bojach dotarł aż pod Kock, gdzie walczył z Niemcami w ostatniej bitwie polskiej kampanii, jako jedna z ostatnich jednostek Wojska Polskiego. Rezerwowy 101 Pułk Ułanów, w którym większość stanowili krechowieccy rezerwiści bohatersko walczył z Sowietami pod Grodnem i Kodziowcami, w największej bitwie z Armią Czerwoną. Niewątpliwie z wrześniem na Augustowszczyźnie należy kojarzyć także zamordowanie 23 września w Białobrzegach przez sowieckich czołgistów bezbronnych polskich żołnierzy, którzy spoczęli na cmentarzu w Augustowie. Warte podkreślenia jest to, że z Puszczy Augustowskiej wyruszył do wielkiej odysei partyzanckiej mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, ostatni żołnierz polskiego Września.

Jak wyglądał okres okupacji podczas II Wojny Światowej na terenie Augustowszyzny?

-Po przegranej wojnie ziemie polskie zostały podzielone. Augustowszczyzna została zajęta przez Rosjan, a Suwalszczyzna przez Niemców. Część powiatu augustowskiego, Raczki, Nowinka trafiła pod okupację niemiecką, ale Bargłów, Sztabin, Augustów, Lipsk, Sopoćkinie znalazły się pod okupację sowiecką. Niemcy przystąpili do germanizacji zajętych terenów, a Rosjanie do sowietyzacji. Obaj okupanci dążyli przede wszystkim do likwidacji warstwy kierowniczej narodu polskiego, inteligencji. Niemcy w obozach koncentracyjnych, Sowieci wywożąc w głąb ZSRR, głównie na Syberię.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

S
leśny ludek 27.08.2020 08:51
1 Pułk Ułanów się też wsławił tym, że w trakcie bitwy o Zambrów wystrzelali się nawzajem z II batalionem naszego 71 Pułkiem Piechoty, zginął nawet dowódca pułku, i nie wziął w niej udziału.

zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: W którym momencie sesji to mówiła? Może pominąłem. Wydaje mi się że jedynie zgłosiła niższe stawki.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:13Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Divide et imper po naszomiastowo-pisowskiemuTreść komentarza: Leśny ludku, radna Piasecka mówiła o niesprawiedliwym traktowaniu mieszkańców Augustowa przez burmiszcza Karolczuka i jego ichniomiastową ekipę, na dokładkę popieranych przez radnych "wsłuchujących się w głos suwerena" z miejmy nadzieję schyłkowej partii PiS. Absurdalnym, zerwanym z choinki i wziętym z sufitu jednocześnie jest pomysł aparatczyków NM & PiS dotyczący różnicowania i polaryzowania mieszkańców poprzez wprowadzenie logicznie niespójnego w żadnym aspekcie sposobu naliczania przez burmistrza dla mieszkańców Augustowa opłat za wywóz odpadów komunalnych, tj. różny dla mieszkańców budynków jedno oraz wielorodzinnych. Natomiast zgadzam się z Tobą, iż radni KO powinni mocniej, dobitniej, skuteczniej walczyć z łamaniem prawa związanym z nierównym traktowaniem mieszkańców Augustowa przez burmiszcza Karalczuka z ekipą NM współ wespół z ich pisowskimi akolitami i działających niestety na szkodę mieszkańców Augustowa. P.S. Gdzie podział się radny Kotlarski niegdyś permanentnie i kompulsywnie gardłujacy pustym jak bęben słowotokiem na starostę Szlaszyńskiego quasi-walcząc o dobro mieszkańców Augustowa? Gdzie jest rozedrgany kłótnik Kotlarski? Boisz się radny Kotlarski swojego zabufonionego pryncypała spod insrybutora, czy po prostu jesteś cynicznym populistą - żałosnym pieniaczem i klaunem?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:36Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Można by rzec za Mario Puzo, taki lokalny "Consigliere". Ciekawe co zrobi piesek gdy mu pana zamkną..Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:23Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: lesny ludekTreść komentarza: Na sesji jedyne co proponowaliście jako KO to było zmniejszenie obu stawek, nic nie mówiliście o nierównym traktowaniu, nawet tego nie zauważyliście...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 15:29Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: kibicTreść komentarza: W Augustowie w urzędzie miasta macie asa. którego brat niedługo wyjdzie na wolność po wyroku za narkotyki. Silne powiązanie władzy z przestępcami. To się jakoś nazywa?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:35Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Jeśli infantylizujacy psychopata od kompulsywnego odwracania kota ogonem jest drugą twarzą enem, więc czyja facjata jest najpierwsza? Spuchnięte oblicze insrybutorowego zakompleksieńca gra pierwsze ichniomiastowe skrzypce?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 07:29Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: kanałowiecTreść komentarza: To nie tylko przedsiębiorcy ale i zwykli obywatele mają problem z konserwatorem i tym całym kanałem. Niby to zabytek ale co do tego ma 1000 metrowa strefa ??? A 50 m nie wystarczy?? Trzeba podziękować prezydentowi Lechowi K. który to w 2007 uznał za Pomnik Historii. Jak zawsze PiS namieszał !!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 22:45Źródło komentarza: W polskim Sejmie o AugustowieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Paweł W jest starosta powiatu augustowskiego , bo obecny starosta jest tylko jego marionetką i nie ma swojego zdania tylko co powie Pan Paweł to musi wykonaćData dodania komentarza: 19.11.2024, 21:11Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Uff. Zawiły język ale celny. Obawiam się, że te pajace i tak tego nie pojmą..Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: RichTreść komentarza: odpowiedź jest prosta. jeden się nie nadaje bo ma swoje prywatne biznesy w active team, a musiał być bo to druga twarz NM i drugi zastępca się nie nadaje bo politykuje i chce być i z pisem i z po , bo nie wie kto wygra kolejne wybory a nic nie umie oprócz politykowania a burmistrz jest zadowolony bo ma dwóch zastępców i może się zająć .. w sumie nie wiadomo czym. Także wszyscy są zadowoleni za 1 mln zł rocznie z pieniędzy podatnikówData dodania komentarza: 19.11.2024, 13:21Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: Priorytety naszomiastowych burmiszczów🤡Treść komentarza: Czy z-ca kierownika UM w Augustowie F.J. Chodkiewicz byłby łaskaw bez infantylnego kuglarzenia i pajacowania wyjaśnić na najbliższej sesji RMA, czym kierował się jego pryncypał, tj. kierownik UM M. Karolczuk, tworząc kilka lat temu etat drugiego zastępcy kierownika UM w Augustowie? Jakim kluczem kierował się burmistrz Karolczuk decydując o uszczupleniu miejskiego budżetu o kwotę blisko ćwierć miliona złotych? Nie było pilniejszych i rozsądniejszych, a przede wszystkim stricte pragmatycznych i służących mieszkańcom Augustowa zadań własnych Gminy Miasta Augustów? Czy po prostu wg z-cy F.J. Chodkiewicza nie ma sprawy, ponieważ utworzenie drugiego etatu zastępcy kierownika UM w Augustowie "jest tanie i tylko trochę kosztuje"?🤡Data dodania komentarza: 19.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: Nie jest to tanie i trochę to kosztuje...🤡HehehTreść komentarza: Szanowni Państwo, proszę kilkakrotnie przesłuchać wypowiedź z-cy kierownika UM w Augustowie F.J. Chodkiewicza od 1 minuty 35 sekundy powyższego materiału audiovideo, żeby obnażyć raczenie interlokotorów zawoalowaną, chociaż dość infantylną socjotechniką. Rzeczony zastępca kierownika UM wypowiadając zdanie cyt.: "...nie jest to tanie i trochę to kosztuje..." użył tego sformułowania w kontekście drenowania budżetu miejskiego etatem burmiszcza Karalczuka, swoim, zdublowanym etatem drugiego z-cy Sławamira Siepaczkowskiego, czy mediany ich nabrzmiałych uposażeń? Tak na marginesie przypomnę krótkoterminowemu członkowi RM w Augustowie F.J. Chodkiewiczowi, iż jego bezpośredni pryncypał niejaki Mirosław Karolczuk swoją nietuzinkowo "gospodarną" decyzją odnośnie utworzenia kilka lat temu w UM w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza spowodował drenowanie miejskiego budżetu kwotą blisko ćwierć miliona złotych tylko w skali jednego roku!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 03:01Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: Wingsuit proximityTreść komentarza: Najlepsze miejsce na kąpielisko z naturalną plażą oraz naturalnym łagodnym, a w związku z tym bezpiecznym dnem z piasku jak nad polskim pięknym morzem jest na wschodnim brzegu jez. Sajno. Przy okazji realizacji miejskiej inwestycji służącej rozwojowi turystyki w Augustowie tj. budowy nowoczesnego kąpieliska nad jez. Sajno, nad które w wakacje zjedzie pół Augustowa, należy zrewitalizować i zmodernizować ciągi pieszo-rowerowe, rozdzielając je na chodnik służący tylko dla pieszych i ścieżkę rolkowo-rowerową wykonaną z kolorowego asfaltu na odcinku od dzielnicy Baraki do Sajenka, po której będą jeździć rolkowcy, deskorolkowcy, cykliści i ostatnio bardzo popularne nie tylko wśród młodzieży hulajnogi.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 23:28Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: Augustów największym skansenem Polski północno-wschodniejTreść komentarza: Co najwyżej malowane na wodzie "kąpieliska" z-cy kierownika UM w Augustowie F.J. Chodkiewicza to tylko kropka nad "i" zwrotu Augustowa ku żurnalobiuletynowemu rozwojowi pod rządami NM i naszomiastowych burmiszczów. Prawdziwym koniem pociągowym ww. demiurgów ułomnej samorządności będzie mimo wszystko Muzeum Kanału Augustowskiego z Mediateką pod wezwaniem z-cy Chodkiewicza!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: HR managementTreść komentarza: Podobno naszomiastowe ratuszowe 3 x P, tj.: picery, pozery i pozoranci na czele z ratuszowym bufonoegotykokabotynem i jego infantylistycznym kompulsywnym manipulantem zapisali się na kurs pt. "Skuteczne techniki wypleniania kompulsywnej maniery dyletanctwa, markieranctwa i bumelanctwa u rajców sektora administracji publicznej". Może wreszcie ruszy się coś w mieście, gdy naszomiastowe demiurgi manipulacji, populizmu, mitomanii, kabotyństwa i gminnego festyniarstwa zejdą wreszcie z drogi sprowadzenia Augustowa w czeluścia insrybutorowo-jabłonkowych byznesów.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 20:17Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: wegwrgTreść komentarza: Nawet nie wypowiadaj nazwiska na Ch bo mnie szlag trafi. Ja pamietam midzy innymi zachwyty nas internetem światłowodowym. Wyszło dwuletnie opóźnienie. Zapowiedz tego pana była taka: cena będzie niższa niż główni operatorzy w Polsce. Mamy internet i TV, ae nie jest tańszy. Może nie jest mocno drogi, ale nie tańszy. Brak konkurencji na ostatniej mili rob swoje. Miejmy nadzieje, że ostatnia mila zostanie szybko uwolniona imprzeniesienie do innego operatora będzie w 24 godziny to wtedy ceny szybko spadną.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 18:50Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: erherthTreść komentarza: Centrum miasta i mieszkalne budynki komunalne. Wojska Polskiego, 3 Maja, Zygmuntowska itd. Dlaczego samo centrum miasta jest komunalne? To się w głowie nie mieści. Sorry, ale takie budynki i działki powinny być licytowane na aukcjach, a miasto powinno z uyskanych pieniędzy budowac kwatery komunalne. W centrum powinny być sklepy, urzędy, restauracje, firmy, a nie jakieś kwaterunkowe lokale. To jest niedorzeczne, aby ubożsi mieszkali w centrach, gdzie działki są bardzo drogie.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 18:38Źródło komentarza: Niewielki pożar w budynku komunalnym w AugustowieAutor komentarza: Wlazłem w g...Treść komentarza: Kiedyś POSTiWbył prawdziwą plażą. Były kąpieliska, piaszczysta plaża, boisko. Komuś przyszło do głowy zrobić tam wyciąg nart, a plażę przenieść do dawnej stodoły, gdzie de facto nie ma piaszczystej szerokiej plaży, a chodnik jest przy brzegu. Takiej plaży ludzie nie chcieli i mało kto tam plażował. W wyniku tego dużo osób przeszło do budowlanych gdzie jest dużo miejsca do leżenia plackiem i grania w siatkę. Teraz znając zacięcie radnych wszelkiej maści od wielu lat (patrz wcześniej) to należy zaorać plażę budowlani. Chyba taka kolej rzeczy, bo co zaczną remontować to zawsze coś bokiem wychodzi. Gdyby POSTiW został tam gdzie był z dawnymi piaszczystymi plażami, żeby ktoś wycinał trzciny i chaszcze oraz nie pozwalał na zarastanie, a wyciąg zrobił na płytkiej plaży przy stodole (obecne molo Trójki) to by było znacznie lepiej. Za komuny każy dośrodek miał plaże, kąpielisko i ratowników. Począwszy od BPIS przez PTTK, Stodołą (Ośroedk Społem), POSTiW, FSO Żerań. Budowlani, Dąbek itd. Teraz niby coś jest ale jednak nie ma, a teraz jesienia to tylko psie kupy na chodnikach nad Neckiem, bo pis sr.... musi. Tylko czy akurat na chodnik. Podatki za psy powinny być i to wysokie. Nie chcą sprzątać kundlarze sami to niech płacą i ktoś to sprząta.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 18:29Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: masakraTreść komentarza: Zniszczenie orlika przy ACE, na którym odbywa się najwięcej zajęć w roku szkolnym żeby postawić salę sportową to idiotyzm. 2 lata nie będzie zajęć na zewnątrz.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 18:05Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: żałosne głupotyTreść komentarza: całą poprzednia kadencję było mówione przez opozycję o plaży budowlani a władze miasta złotówki na to nie dałyData dodania komentarza: 18.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?
Reklama