Bartosz Lipiński
Od zbliżającego się wielkimi krokami nowego roku szkolnego zajdą bardzo istotne zmiany w augustowskiej edukacji. Przede wszystkim w Augustowie funkcjonować będą dwa zespoły szkolno-przedszkolne, których utworzenie poprzedziły burzliwe dyskusje. Zmienią się także dyrektorzy placówek. Z funkcją kierowniczą pożegnają się dotychczasowi dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Przedszkola nr 3 i Przedszkola nr 6. Jednak nie jest to jedyna nowość dotycząca dyrektorów, której będziemy świadkami już od września. Dyrektorzy mają od teraz częściej pracować w roli nauczyciela i prowadzić lekcje z uczniami.
Podczas lipcowej komisji społeczno-oświatowej i sesji radni miejscy zmienili zapisy uchwały dotyczącej m.in. tygodniowego wymiaru zajęć dla dyrektorów. W szkołach mających ponad 20 oddziałów podniesiono ilość godzin lekcyjnych dyrektorom z 2 do 4, w placówkach od 13 do 20 oddziałów z 4 do 5, a w szkołach do 12 oddziałów z 5 do 6 godzin tygodniowo. Kierownik wydziału edukacji i sportu Anita Szostak tłumaczyła, że są to zmiany kosmetyczne i uzasadnione prośbami od samych dyrektorów. Chodzi o to, aby dyrektor będący też przecież nauczycielem mógł zachować kontakt z zawodem. Podobną ocenę przedstawił wiceburmistrz.
Wątpliwości, co do uzasadnienia zmian zgłosił Marek Sznejder, który przez wiele lat sam był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2. Radny Koalicji Obywatelskiej zwrócił uwagę na fakt, że miasto tworząc zespoły szkolno-przedszkolne nakłada na ich przyszłych dyrektorów nowe obowiązki i w związku z tym bardziej logiczne byłoby zmniejszenie ilości godzin lekcyjnych. Sznejder przekonywał, że dyrektorzy muszą skupić się na zarządzaniu szkołą bądź zespołem, a nałożenie na nich większej ilości zajęć dydaktycznych może to utrudnić. Radny obawiał się, że dyrektorzy mogą zwrócić się o zwolnienie z pensum, bo obowiązki zarządcze będą musieli wykonać poza godzinami pracy. Wiceburmistrz próbował przekonać radnego do swoich racji.
Filip Chodkiewicz podkreślił, że obawy Marka Sznejdera byłyby uzasadnione gdyby nie to, że obecnie dyrektorzy zarządzający miejskimi placówkami bez problemu znajdują czas, żeby łączyć stanowisko dyrektora z funkcją nauczyciela w innych szkołach. Zastępca burmistrza zaznaczył, że wprowadzone zmiany są minimalne. Ponadto miasto będzie wnikliwie się temu przyglądać i po pierwszym półroczu funkcjonowania nowych regulacji będzie można sytuację ocenić. Chodkiewicz zachęcał też komisję społeczno-oświatowej, by monitorowała ten temat. Mirosław Zawadzki, radny Naszego Miasta zauważył, że zmiany zostały uzgodnione z ZNP oraz NSZZ Solidarność w Augustowie. Oba związki miały przekazać pozytywne stanowisko.
Na jeszcze jedną niezwykle istotną sprawę zwróciła uwagę radna PiS Aleksandra Sigillewska. Była przewodnicząca komisji oświatowej zaznaczyła, że arkusze organizacyjne w szkołach były zatwierdzone o wiele wcześniej niż z końcem lipca, gdy radni zmieniali uchwałę. Radna pytała jak wybrnąć z tej sytuacji i czy dyrektorzy mają odebrać innym nauczycielom godziny.
A. Szostak zapewniła, że zmiany są nieduże i nie będzie z tym żadnego problemu. Kierownik argumentowała np., że jest dużo godzin ponadwymiarowych i nikomu nie zdarzy się krzywda.
Napisz komentarz
Komentarze