Bartosz Lipiński
Nie milkną echa kontrowersyjnej oceny
Wystawienie przez organ prowadzący najniższej możliwej oceny cząstkowej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 wzbudziło ogromne kontrowersje. Mianem krzywdzącej i niesprawiedliwej podjętą przez miasto decyzję określali inni dyrektorzy współpracujący z Wiesławą Chrulską, nauczyciele z kierowanej przez nią placówki, jak również przewodniczący NSZZ Solidarność w Augustowie Mirosław Chudecki. Także część radnych nie szczędziła krytyki wobec władz miasta. Niektórzy z nich twierdzili wręcz, że tak surowa ocena może być rodzajem odwetu na niechcianym dyrektorze. Ale swego stanowiska bronił zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.
Przypomnijmy, że w uzasadnieniu oceny znalazły się np. kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Oceniający skrupulatnie przedstawił liczbę wypadków z udziałem uczniów, które zdarzyły w placówce przy ulicy Mickiewicza w ostatnich latach. Przypadkowo lub nie pominął tam rok szkolny 2018/2019, kiedy nie doszło do wypadków. W sentencji mogliśmy też przeczytać: „Z uwagi na wieloletnie zaniedbania dyrektora część pomieszczeń szkolnych nie zapewnia w pełni bezpiecznych i higienicznych warunków dla uczniów np. szatnie na bloku sportowym”. Podstawowym argumentem za wystawieniem odchodzącej dyrektor negatywnej oceny miało być jednak to, że prezydium rady rodziców zgłosiło ogromny problem przemocy fizycznej i psychicznej między uczniami w szkole. Tak oceniający uzasadniał ten zarzut: „Świadczy to o niezapewnieniu należytej opieki nad uczniami ze strony dyrektora”. Powyższe uwagi bardzo intrygująco prezentują się z perspektywy odpowiedzi wiceburmistrza na interpelację radnej. Kilka miesięcy temu F. Chodkiewicz pochwalił działania szkoły w kwestiach bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo w szkole na Mickiewicza
Na sesji 6 lutego 2020 roku interpelację do burmistrza złożyła Katarzyna Raczkowska. Radna Naszego Miasta poruszyła temat podniesienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z popularnej trójki. Wiceprzewodnicząca rady miejskiej twierdziła, iż wskazane byłoby zapewnienie osoby przeprowadzającej uczniów przez przejście dla pieszych, jak ma to miejsce np. na przejściu prowadzącym do Szkoły Podstawowej nr 2. K. Raczkowska oceniła, że dzieciom i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 należy zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, a w miejscu tym niejednokrotnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Sygnały w tej sprawie mieli kierować do radnej również inni rodzice. Radna prosiła też o rozważenie wystąpienia w tej sprawie do zarządu powiatu (zarządcy ulicy), by podnieść jakość bezpieczeństwa przez doświetlenie przejścia bądź zastosowanie tam innych rozwiązań. Zastępca burmistrza udzielił odpowiedzi na interpelację radnej pismem z 19 lutego. Warto podkreślić, że zaledwie kilka tygodni później szkoły zamknięto przez epidemię koronawirusa.
-Szkoła Podstawowa nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie podejmuje szereg działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom zarówno w szkole, jak i podczas drogi do szkoły –oceniał F. Chodkiewicz, w odpowiedzi dla radnej K. Raczkowskiej.
Zastępca burmistrza podał także podjęte przez szkołę działania poprawiające bezpieczeństwo.
-Bezpośrednio przy wejściu do szkoły zlokalizowane jest przejście, które umiejscowione jest na wzniesieniu spowolniającym ruch; na ul. Mickiewicza, w okolicach szkoły, obowiązuje ograniczenie prędkości; wzdłuż ulicy zamontowane są barierki odgradzające chodnik; plac przy wejściu do szkoły został ogrodzony; uczniowie mają zakaz wychodzenia z budynku szkoły podczas przerw – nadzór przy wyjściu pełni dyżurujący nauczyciel; zatrudniony został opiekun przeprowadzający uczniów na przejściu zlokalizowanym na drodze krajowej nr 16 przy ul. Sucharskiego –przekazał radnej zastępca burmistrza Augustowa w piśmie z 19 lutego.
W konkluzji F. Chodkiewicz napisał, że z uwagi na podjęte działania w ostatnich latach nie zdarzył się żaden wypadek w okolicy szkoły z udziałem ucznia. Wiceburmistrz zadeklarował, że w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa uczniów zwróci się też do starostwa powiatowego o wykonanie wzniesienia na przejściu zlokalizowanym przy wjeździe na parking szkoły. Jeśli kilka miesięcy temu, niespełna miesiąc przed zamknięciem szkoły zastępca burmistrza dobrze oceniał działania szkoły na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, to tak nagła i drastyczna zmiana poglądu w tej sprawie może dziwić. Zaskakiwać może jeszcze jedno. W ocenie, którą organ wydał odchodzącej dyrektor nie wspomniano o aspektach z odpowiedzi na interpelację.
Napisz komentarz
Komentarze