Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 19:00
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Rozmowa z Jarosławem Szlaszyńskim

Podziel się
Oceń

Rozmowa z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim o historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojnia, jego dowódcach i udziale w walkach o niepodległość Polski.
Rozmowa z Jarosławem Szlaszyńskim
Starosta Jarosław Szlaszyński

Autor: Przegląd Powiatowy Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Ułani na Ziemi Augustowskiej

Panie starosto, pod koniec lipca przypada święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego. Warto przypomnieć o stacjonującym w Augustowie w okresie międzywojennym pułku.

-Był to wyjątkowy pułk w Wojsku Polskim. Jako pododdział kawalerii utworzony w styczniu 1915 roku u boku wojsk rosyjskich najpierw jako szwadron, potem dywizjon ułanów systematycznie poszerzał swoją autonomię, aż do pełnej niezależności. Trzeba było ją wywalczyć na polu bitwy. Dzięki temu stawał się coraz bardziej polski w zakresie ubioru, komendy, przysięgi, a także celu, jakim było dążenie do odzyskania niepodległości przez Polskę. 22 lipca 1917 roku, gdy zdemoralizowane oddziały rosyjskie przystąpiły do grabieży ludności polskiej w Stanisławowie, pułk wszedł do miasta i rozprawił się z napastnikami, zaś 24 lipca stoczył najpierw zwycięską bitwę z wojskami niemiecko-austriackimi, a później jeszcze raz pokonał zrewoltowane oddziały rosyjskie. Ponieważ pułk jako jedyny w Wojsku Polskim walczył z wojskami trzech naszych zaborców, przez to stał się symbolem heroicznej, nieustraszonej walki Polaków o niepodległość. Pisały o tym gazety w Rosji, Francji, Anglii, a nawet w Niemczech. Krechowieckie zwycięstwo wpłynęło wybitnie na umiędzynarodowienie sprawy polskiej i lepsze jej zrozumienie przez państwa Ententy, które wygrały wojnę. Po odzyskaniu niepodległości tablicę pamiątkową poświęconą bitwie krechowieckiej umieszczono na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Proszę opowiedzieć o okolicznościach przeniesienia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich do Augustowa oraz o wydarzeniach z okresu jego stacjonowania w naszym regionie.

-Po zakończeniu wojny polsko bolszewickiej 1920 roku pułk został dyslokowany do Augustowa. Ponieważ koszary były zdemolowane przybyły 15 maja 1921 roku pułk rozlokował się w okolicznych wsiach: Żarnowie, Biernatkach, Netcie i Bargłowie. Do Augustowa sprowadzono jedynie oddziały remontowe i prowianturę. 30 czerwca major Zygmunt Podhorski powołał komisję do spraw remontu koszar, a 1 lipca rotmistrz Józef Mielecki objął funkcję komendanta garnizonu. Oficjalne przyjęcie pułku nastąpiło w Augustowie 23 lipca, w przeddzień rocznicy bitwy krechowieckiej. 8 października 1921 roku pułk w Augustowie odwiedził Marszałek Józef Piłsudski, który chciał sprawdzić jakie warunki bytowania ma najlepszy pułk polskiej kawalerii. Gdy wszedł do mieszkania zastępcy dowódcy pułku majora Mielęckiego zobaczył puste pokoje, a całe umeblowanie mieszkania oficerskiego stanowiły: zwykły sosnowy stół, taboret, łóżko, miednica, dwa siodła i kilka par butów. To obrazuje najlepiej w jak trudnych warunkach odradzały się Polska i jej siły zbrojne.

Jakie znaczenie dla Augustowa miała obecność tak znakomitego pułku w sferze nie tylko obronnej, ale również gospodarczej, edukacyjnej i kulturalno-społecznej?

-Augustów mógł szczycić się tym, że ma najlepszy pułk polskiej jazdy u siebie. Pułk odznaczony za wojnę polsko-bolszewicką orderem Virtuti Militari. Służyli w nim jako oficerowie, zarówno służby stałej jak i rezerwy, przedstawiciele najwybitniejszych polskich rodów ziemiańskich, m.in. Zamoyscy, Rostworowscy, Podhorscy, Radziwiłłowie, Sołtanowie, Lubomirscy. Oficerowie, zwłaszcza rezerwy, przyjeżdżający na letnie ćwiczenia i znakomici goście na święta pułkowe byli pierwszym środowiskiem rozsławiającym uroki Augustowa, przyczyniającym się do turystycznej promocji miasta. Potem, po utworzeniu w 1927 roku seminarium nauczycielskiego, drugim środowiskiem stali się nauczyciele, którzy przyjeżdżali do nas na wakacyjne obozy i zachwycali się walorami przyrodniczymi. Te dwa środowiska przyczyniły się do rozwoju turystycznego miasta. Dzięki funduszom wojskowych w 1934/35 został wzniesiony Oficerski Yacht Club, pierwszy supernowoczesny ośrodek wypoczynkowy w Augustowie. Pułk uświetniał wszystkie uroczystości państwowe, miał ogromny wpływ na krzewienie patriotyzmu. Wielu mieszkańców naszego powiatu zasilało szeregi pułku, był więc także miejscem edukacji i wychowania tutejszej młodzieży. Dawał też zarobić miejscowym przedsiębiorcom, rzemieślnikom i rolnikom, u których zakupywano produkty żywnościowe i furaż. Nastąpiła symbioza pomiędzy pułkiem, a społecznością. Jej przejawem było to, że w 1934 roku podczas święta pułkowego dzisiejsze jezioro Białe zostało przemianowane na Krechowieckie, natomiast pułk w ramach rewanżu przekazał miastu odznakę pułkową. W okresie międzywojennym pułk wpłynął decydująco na oblicze Augustowa. Przewinęło się przez jego szeregi wielu znakomitych ludzi, którzy później odgrywali istotną rolę zarówno w wojsku, jak również w sferach cywilnych. Pułk Krechowiecki wizytowali i przyjeżdżali na święta pułkowe najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, minister spraw wojskowych Władysław Sikorski i minister spraw zagranicznych Józef Beck, marszałek Edward Rydz-Śmigły i wielu, wielu innych.

Czy mógłby pan wskazać szczególnie istotne i zasłużone postaci dla historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, także z perspektywy naszego regionu?

-Tych postaci było wiele. Ale warto powiedzieć przede wszystkim o pułkowniku Bolesławie Mościckim, który poprowadził pułk do bitwy pod Krechowcami. Pochodził z bliskich nam ziem, gdyż urodził się w Wysokiem Mazowieckiem, kształcił się w gimnazjum w Łomży. Zginął 18 lutego 1918 roku w walce z bolszewikami. Inne pułki za szefów honorowych obrały wielkie postaci z dziejów Polski, a 1 Pułk Ułanów Krechowieckich wybrał swego dowódcę. To pokazywało wyjątkowy charakter pułku, w którym najważniejszy był człowiek, który stał na jego czele, dowodził nim w najtrudniejszym okresie, dbał o codzienny byt żołnierza i nade wszystko był wielkim patriotą. Po bitwie pod Krechowcami, o której rozpisywały się międzynarodowe gazety, do pułku przybyły sojusznicze misje zagraniczne chcące uhonorować Krechowiaków. Odbyła się rewia, w czasie której podziwiano sprawność wojska, następnie zorganizowano bankiet. W czasie toastów przedstawiciel francuskiej misji powiedział: „Po tej wojnie Rosja będzie wielka, Francja będzie piękna, Anglia będzie bogata, a Polska będzie”. Po rozjechaniu się gości pułkownik Mościcki nie wytrzymał i powiedział, że nie walczy ani o wielką Rosję, ani o piękną Francję czy bogatą Anglię, tylko o Polskę, a przyznane odznaczenia są mu niepotrzebne. Chwilę później oderwał ordery i cisnął nimi o podłogę. Zapanowała konsternacja. Wtedy generał rosyjski dał komendę fanfarzystom, aby zaintonowali: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Drugą postacią wartą wymienienia był późniejszy generał Zygmunt Podhorski, który przyprowadził pułk do Augustowa w 1921 roku i dowodził nim do 1927 roku. Ponieważ był znakomitym dowódcą, został później powołany na komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, najważniejszej szkoły kształcącej oficerów kawalerii. Generał Podhorski był jednym z najlepszych dowódców w kampanii wrześniowej 1939 roku. Jego wnuczka, Jolanta Parol, w 2017 roku została matką chrzestną repliki sztandaru, który wręczyłem batalionowi czołgów Ułanów Krechowieckich w Orzyszu, kultywującemu tradycję 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Postaci zasługujących na szczególną pamięć można wymienić wiele.

W tym roku będziemy też wspominać Ułanów 4 Pułku. Czy może przybliżyć pan ich związek z Augustowem?

-W okresie staropolskim zdarzało się w Augustowie stacjonować oddziałom wojskowym, ale ich pobyt był krótki i epizodyczny. Po wojnach napoleońskich nasze miasto po raz pierwszy zostało wyznaczone stałym garnizonem dla 4 Pułku Ułanów. Oddziałem tym dowodził słynny napoleończyk, bohater szarży pod Somosierrą pułkownik Jan Hipolit Kozietulski, zaś jego zastępcą i następcą był Andrzej Ruttie, generał z czasów powstania listopadowego. Dzięki nim w latach 1815-1816 w Augustowie został zorganizowany pułk, który później wsławił się w powstaniu listopadowym. Nawiązujący do tych tradycji odtworzony po odzyskaniu niepodległości Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich 22 września 1920 roku wyruszył z Augustowa do Bitwy Niemeńskiej, która zadecydowała o zwycięstwie Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Myślę, że warto przywrócić pamięć o pułku, który był związany z naszym miastem i przyniósł chwałę Wojsku Polskiemu. Ułanom 4 Pułku zostanie poświęcona pamiątkowa tablica.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Ja bym go już nazwał Nożycoręki..Data dodania komentarza: 7.04.2025, 16:11Źródło komentarza: Radny tłumaczy kontrowersyjne słowaAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Szkoda , że ten Pan jest ograniczony do slangu tylko i wyłącznie środowiska sportowego. Myślę , że w kontekście kiedy to pierwszy raz powiedział odnosiło się "do przecinania wstęg na inwestycjach" Swoim slangiem każdy ma prawo posługiwać się w swoim środowisku, a osoba publiczna Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - wówczas) powinna używać słownictwa ogólnie przyjętego i zrozumiałego dla wszystkich środowiskData dodania komentarza: 7.04.2025, 14:08Źródło komentarza: Radny tłumaczy kontrowersyjne słowaAutor komentarza: AnTreść komentarza: Powiedział prawdę i czego się obrażaćData dodania komentarza: 7.04.2025, 12:50Źródło komentarza: Radny tłumaczy kontrowersyjne słowaAutor komentarza: fan_oolooTreść komentarza: Coś Ty. Teraz nikogo nie można ani posadzić, ani nawet przesłuchać. Bo to albo dziecko płacze, albo utrata wagi, albo zawał murowany. Splajtujesz oolooData dodania komentarza: 7.04.2025, 03:14Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Tak bo nie wiedzą o czym mówią. Nawet nie wiedzą że to już jest w mieście. ŻenadaData dodania komentarza: 6.04.2025, 22:52Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: Tadek vel są dwie pucieTreść komentarza: Tadeusz Batyr vel Karol Nawrocki, czy jednak Karol Nawrocki vel Tadeusz Batyr?Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:55Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: Tadeusz Bajdur vel troglodyta-samochwałaTreść komentarza: Tadek lamusie, przeproś żonę Nikosia za te mitomańskie dyrdymały, którymi mienisz się jako niezwykle odważny historyk à la narcyzomitoman!Data dodania komentarza: 6.04.2025, 18:29Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szkoda, że ten 29-latek musiał trafić do aresztu, ale chyba dobrze, że wymiar sprawiedliwości działa.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 16:39Źródło komentarza: Poszukiwany w rękach policjantówAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Chyba wezmę kredyt i wejdę w deweloperkę. Dużo gruntów mamy na Zakłady Karne😂🤣😁..Data dodania komentarza: 6.04.2025, 15:22Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: LowriderTreść komentarza: 3 wyniesione przejścia dla pieszych na odcinku jakiś 500m? No to raczej autostrada ta droga nie będzie...Data dodania komentarza: 6.04.2025, 07:35Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Standardy naczelnego ratuszowego infantylisto-fejsbukowcaTreść komentarza: Wystarczy zastępcę burmiszcza Karolczuka Jerzego Filipa Chodkiewicza zapytać o stan techniczny mola Radiowej Trójki. Jestem pewien, że wszystko się wyjaśni, a w razie paździerzowego blamażu infantylistyczno-emotkowe rozedrganie ratuszowego kompulsywnego krętacza zostanie jak zwykle rozwodnione socjotechnicznym bełkotem na opowieść o przysłowiowej dupie Maryni.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 00:07Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Mogliby z bocianami, że to niby dzięki nim wróciły do Polski. Ale strach, bo te mogą im coś podrzucić..Data dodania komentarza: 5.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Prezes spółdzielni również powinien reagować na takie incydenty i współpracować z organami, żeby jak najszybciej rozwiązać sprawę – szczególnie jeśli dotyczy to mienia wspólnego.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 18:25Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Oby w Augustowie nie doszło do czegoś podobnego.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 18:23Źródło komentarza: Czy w Augustowie pojawi się monitoring i straż miejska?Autor komentarza: pytam sięTreść komentarza: To ile on ma lat??? Chyba 72...to młodszych i mądrzejszych w okolicy Augustowa niet??? Jakieś szczególne zasługi i pomysły czy tylko zwykły pierdzistołek? Po co startować w takim wieku i za rok zrzekać się stanowiska? stanowiska. Może lepiej wnuki bawić?Data dodania komentarza: 5.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Dobrej inwestycji c.d.Treść komentarza: Jaki użytek dla mieszkańców i turystów ? . Odblokowanie w sezonie przejazdu przez miasto , czyli W. Polskiego i Chreptowicza . W poprzednich latach mieliśmy namiastkę tego co nas czeka gdy tej ulicy nie będzie . Także wyjazd z ul Wypusty w sezonie graniczy z cudem a i poza nim nie jest lekko . Jeżeli jest możliwość upłynnienia ruchu poprzez nową ulicę to dlaczego mamy z tego rezygnować . I co tu więcej tłumaczyć . Nie należę do zwolenników obecnej opcji w UM ale nie można wszystkiego co obecni włodarze robią potępiać w czambuł . Inwestycja potrzebna dla miasta jak bypass przy miażdżycy .Data dodania komentarza: 5.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Całość jest do remontu ..Treść komentarza: Zapomnij ... to są plany a do realizacji dojdzie za dwa , trzy lata jak będą wyboryData dodania komentarza: 5.04.2025, 16:26Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: LukaszTreść komentarza: Skąd tam niby sarny biegały haha jak z jednej strony most na kanale augustowskim a z drugiej BiałobrzegiData dodania komentarza: 5.04.2025, 16:04Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: JSTreść komentarza: Może warto wtedy dodać tabliczkę: ‘Korozja jest elementem wystroju miejskiego – prosimy nie czyścić’.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 15:52Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Jeśli ktoś z innej strony miałby równie ciekawy pomysł – też bym go pochwalił.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 15:50Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnej
Reklama