Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:15
Reklama

Rozmowa z Jarosławem Szlaszyńskim

Podziel się
Oceń

Rozmowa z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim o historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojnia, jego dowódcach i udziale w walkach o niepodległość Polski.
Rozmowa z Jarosławem Szlaszyńskim
Starosta Jarosław Szlaszyński

Autor: Przegląd Powiatowy Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Ułani na Ziemi Augustowskiej

Panie starosto, pod koniec lipca przypada święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego. Warto przypomnieć o stacjonującym w Augustowie w okresie międzywojennym pułku.

-Był to wyjątkowy pułk w Wojsku Polskim. Jako pododdział kawalerii utworzony w styczniu 1915 roku u boku wojsk rosyjskich najpierw jako szwadron, potem dywizjon ułanów systematycznie poszerzał swoją autonomię, aż do pełnej niezależności. Trzeba było ją wywalczyć na polu bitwy. Dzięki temu stawał się coraz bardziej polski w zakresie ubioru, komendy, przysięgi, a także celu, jakim było dążenie do odzyskania niepodległości przez Polskę. 22 lipca 1917 roku, gdy zdemoralizowane oddziały rosyjskie przystąpiły do grabieży ludności polskiej w Stanisławowie, pułk wszedł do miasta i rozprawił się z napastnikami, zaś 24 lipca stoczył najpierw zwycięską bitwę z wojskami niemiecko-austriackimi, a później jeszcze raz pokonał zrewoltowane oddziały rosyjskie. Ponieważ pułk jako jedyny w Wojsku Polskim walczył z wojskami trzech naszych zaborców, przez to stał się symbolem heroicznej, nieustraszonej walki Polaków o niepodległość. Pisały o tym gazety w Rosji, Francji, Anglii, a nawet w Niemczech. Krechowieckie zwycięstwo wpłynęło wybitnie na umiędzynarodowienie sprawy polskiej i lepsze jej zrozumienie przez państwa Ententy, które wygrały wojnę. Po odzyskaniu niepodległości tablicę pamiątkową poświęconą bitwie krechowieckiej umieszczono na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Proszę opowiedzieć o okolicznościach przeniesienia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich do Augustowa oraz o wydarzeniach z okresu jego stacjonowania w naszym regionie.

-Po zakończeniu wojny polsko bolszewickiej 1920 roku pułk został dyslokowany do Augustowa. Ponieważ koszary były zdemolowane przybyły 15 maja 1921 roku pułk rozlokował się w okolicznych wsiach: Żarnowie, Biernatkach, Netcie i Bargłowie. Do Augustowa sprowadzono jedynie oddziały remontowe i prowianturę. 30 czerwca major Zygmunt Podhorski powołał komisję do spraw remontu koszar, a 1 lipca rotmistrz Józef Mielecki objął funkcję komendanta garnizonu. Oficjalne przyjęcie pułku nastąpiło w Augustowie 23 lipca, w przeddzień rocznicy bitwy krechowieckiej. 8 października 1921 roku pułk w Augustowie odwiedził Marszałek Józef Piłsudski, który chciał sprawdzić jakie warunki bytowania ma najlepszy pułk polskiej kawalerii. Gdy wszedł do mieszkania zastępcy dowódcy pułku majora Mielęckiego zobaczył puste pokoje, a całe umeblowanie mieszkania oficerskiego stanowiły: zwykły sosnowy stół, taboret, łóżko, miednica, dwa siodła i kilka par butów. To obrazuje najlepiej w jak trudnych warunkach odradzały się Polska i jej siły zbrojne.

Jakie znaczenie dla Augustowa miała obecność tak znakomitego pułku w sferze nie tylko obronnej, ale również gospodarczej, edukacyjnej i kulturalno-społecznej?

-Augustów mógł szczycić się tym, że ma najlepszy pułk polskiej jazdy u siebie. Pułk odznaczony za wojnę polsko-bolszewicką orderem Virtuti Militari. Służyli w nim jako oficerowie, zarówno służby stałej jak i rezerwy, przedstawiciele najwybitniejszych polskich rodów ziemiańskich, m.in. Zamoyscy, Rostworowscy, Podhorscy, Radziwiłłowie, Sołtanowie, Lubomirscy. Oficerowie, zwłaszcza rezerwy, przyjeżdżający na letnie ćwiczenia i znakomici goście na święta pułkowe byli pierwszym środowiskiem rozsławiającym uroki Augustowa, przyczyniającym się do turystycznej promocji miasta. Potem, po utworzeniu w 1927 roku seminarium nauczycielskiego, drugim środowiskiem stali się nauczyciele, którzy przyjeżdżali do nas na wakacyjne obozy i zachwycali się walorami przyrodniczymi. Te dwa środowiska przyczyniły się do rozwoju turystycznego miasta. Dzięki funduszom wojskowych w 1934/35 został wzniesiony Oficerski Yacht Club, pierwszy supernowoczesny ośrodek wypoczynkowy w Augustowie. Pułk uświetniał wszystkie uroczystości państwowe, miał ogromny wpływ na krzewienie patriotyzmu. Wielu mieszkańców naszego powiatu zasilało szeregi pułku, był więc także miejscem edukacji i wychowania tutejszej młodzieży. Dawał też zarobić miejscowym przedsiębiorcom, rzemieślnikom i rolnikom, u których zakupywano produkty żywnościowe i furaż. Nastąpiła symbioza pomiędzy pułkiem, a społecznością. Jej przejawem było to, że w 1934 roku podczas święta pułkowego dzisiejsze jezioro Białe zostało przemianowane na Krechowieckie, natomiast pułk w ramach rewanżu przekazał miastu odznakę pułkową. W okresie międzywojennym pułk wpłynął decydująco na oblicze Augustowa. Przewinęło się przez jego szeregi wielu znakomitych ludzi, którzy później odgrywali istotną rolę zarówno w wojsku, jak również w sferach cywilnych. Pułk Krechowiecki wizytowali i przyjeżdżali na święta pułkowe najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, minister spraw wojskowych Władysław Sikorski i minister spraw zagranicznych Józef Beck, marszałek Edward Rydz-Śmigły i wielu, wielu innych.

Czy mógłby pan wskazać szczególnie istotne i zasłużone postaci dla historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, także z perspektywy naszego regionu?

-Tych postaci było wiele. Ale warto powiedzieć przede wszystkim o pułkowniku Bolesławie Mościckim, który poprowadził pułk do bitwy pod Krechowcami. Pochodził z bliskich nam ziem, gdyż urodził się w Wysokiem Mazowieckiem, kształcił się w gimnazjum w Łomży. Zginął 18 lutego 1918 roku w walce z bolszewikami. Inne pułki za szefów honorowych obrały wielkie postaci z dziejów Polski, a 1 Pułk Ułanów Krechowieckich wybrał swego dowódcę. To pokazywało wyjątkowy charakter pułku, w którym najważniejszy był człowiek, który stał na jego czele, dowodził nim w najtrudniejszym okresie, dbał o codzienny byt żołnierza i nade wszystko był wielkim patriotą. Po bitwie pod Krechowcami, o której rozpisywały się międzynarodowe gazety, do pułku przybyły sojusznicze misje zagraniczne chcące uhonorować Krechowiaków. Odbyła się rewia, w czasie której podziwiano sprawność wojska, następnie zorganizowano bankiet. W czasie toastów przedstawiciel francuskiej misji powiedział: „Po tej wojnie Rosja będzie wielka, Francja będzie piękna, Anglia będzie bogata, a Polska będzie”. Po rozjechaniu się gości pułkownik Mościcki nie wytrzymał i powiedział, że nie walczy ani o wielką Rosję, ani o piękną Francję czy bogatą Anglię, tylko o Polskę, a przyznane odznaczenia są mu niepotrzebne. Chwilę później oderwał ordery i cisnął nimi o podłogę. Zapanowała konsternacja. Wtedy generał rosyjski dał komendę fanfarzystom, aby zaintonowali: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Drugą postacią wartą wymienienia był późniejszy generał Zygmunt Podhorski, który przyprowadził pułk do Augustowa w 1921 roku i dowodził nim do 1927 roku. Ponieważ był znakomitym dowódcą, został później powołany na komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, najważniejszej szkoły kształcącej oficerów kawalerii. Generał Podhorski był jednym z najlepszych dowódców w kampanii wrześniowej 1939 roku. Jego wnuczka, Jolanta Parol, w 2017 roku została matką chrzestną repliki sztandaru, który wręczyłem batalionowi czołgów Ułanów Krechowieckich w Orzyszu, kultywującemu tradycję 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Postaci zasługujących na szczególną pamięć można wymienić wiele.

W tym roku będziemy też wspominać Ułanów 4 Pułku. Czy może przybliżyć pan ich związek z Augustowem?

-W okresie staropolskim zdarzało się w Augustowie stacjonować oddziałom wojskowym, ale ich pobyt był krótki i epizodyczny. Po wojnach napoleońskich nasze miasto po raz pierwszy zostało wyznaczone stałym garnizonem dla 4 Pułku Ułanów. Oddziałem tym dowodził słynny napoleończyk, bohater szarży pod Somosierrą pułkownik Jan Hipolit Kozietulski, zaś jego zastępcą i następcą był Andrzej Ruttie, generał z czasów powstania listopadowego. Dzięki nim w latach 1815-1816 w Augustowie został zorganizowany pułk, który później wsławił się w powstaniu listopadowym. Nawiązujący do tych tradycji odtworzony po odzyskaniu niepodległości Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich 22 września 1920 roku wyruszył z Augustowa do Bitwy Niemeńskiej, która zadecydowała o zwycięstwie Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Myślę, że warto przywrócić pamięć o pułku, który był związany z naszym miastem i przyniósł chwałę Wojsku Polskiemu. Ułanom 4 Pułku zostanie poświęcona pamiątkowa tablica.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -1°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: W którym momencie sesji to mówiła? Może pominąłem. Wydaje mi się że jedynie zgłosiła niższe stawki.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:13Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Divide et imper po naszomiastowo-pisowskiemuTreść komentarza: Leśny ludku, radna Piasecka mówiła o niesprawiedliwym traktowaniu mieszkańców Augustowa przez burmiszcza Karolczuka i jego ichniomiastową ekipę, na dokładkę popieranych przez radnych "wsłuchujących się w głos suwerena" z miejmy nadzieję schyłkowej partii PiS. Absurdalnym, zerwanym z choinki i wziętym z sufitu jednocześnie jest pomysł aparatczyków NM & PiS dotyczący różnicowania i polaryzowania mieszkańców poprzez wprowadzenie logicznie niespójnego w żadnym aspekcie sposobu naliczania przez burmistrza dla mieszkańców Augustowa opłat za wywóz odpadów komunalnych, tj. różny dla mieszkańców budynków jedno oraz wielorodzinnych. Natomiast zgadzam się z Tobą, iż radni KO powinni mocniej, dobitniej, skuteczniej walczyć z łamaniem prawa związanym z nierównym traktowaniem mieszkańców Augustowa przez burmiszcza Karalczuka z ekipą NM współ wespół z ich pisowskimi akolitami i działających niestety na szkodę mieszkańców Augustowa. P.S. Gdzie podział się radny Kotlarski niegdyś permanentnie i kompulsywnie gardłujacy pustym jak bęben słowotokiem na starostę Szlaszyńskiego quasi-walcząc o dobro mieszkańców Augustowa? Gdzie jest rozedrgany kłótnik Kotlarski? Boisz się radny Kotlarski swojego zabufonionego pryncypała spod insrybutora, czy po prostu jesteś cynicznym populistą - żałosnym pieniaczem i klaunem?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:36Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Można by rzec za Mario Puzo, taki lokalny "Consigliere". Ciekawe co zrobi piesek gdy mu pana zamkną..Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:23Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: lesny ludekTreść komentarza: Na sesji jedyne co proponowaliście jako KO to było zmniejszenie obu stawek, nic nie mówiliście o nierównym traktowaniu, nawet tego nie zauważyliście...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 15:29Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: kibicTreść komentarza: W Augustowie w urzędzie miasta macie asa. którego brat niedługo wyjdzie na wolność po wyroku za narkotyki. Silne powiązanie władzy z przestępcami. To się jakoś nazywa?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:35Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Jeśli infantylizujacy psychopata od kompulsywnego odwracania kota ogonem jest drugą twarzą enem, więc czyja facjata jest najpierwsza? Spuchnięte oblicze insrybutorowego zakompleksieńca gra pierwsze ichniomiastowe skrzypce?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 07:29Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: kanałowiecTreść komentarza: To nie tylko przedsiębiorcy ale i zwykli obywatele mają problem z konserwatorem i tym całym kanałem. Niby to zabytek ale co do tego ma 1000 metrowa strefa ??? A 50 m nie wystarczy?? Trzeba podziękować prezydentowi Lechowi K. który to w 2007 uznał za Pomnik Historii. Jak zawsze PiS namieszał !!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 22:45Źródło komentarza: W polskim Sejmie o AugustowieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Paweł W jest starosta powiatu augustowskiego , bo obecny starosta jest tylko jego marionetką i nie ma swojego zdania tylko co powie Pan Paweł to musi wykonaćData dodania komentarza: 19.11.2024, 21:11Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Uff. Zawiły język ale celny. Obawiam się, że te pajace i tak tego nie pojmą..Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: RichTreść komentarza: odpowiedź jest prosta. jeden się nie nadaje bo ma swoje prywatne biznesy w active team, a musiał być bo to druga twarz NM i drugi zastępca się nie nadaje bo politykuje i chce być i z pisem i z po , bo nie wie kto wygra kolejne wybory a nic nie umie oprócz politykowania a burmistrz jest zadowolony bo ma dwóch zastępców i może się zająć .. w sumie nie wiadomo czym. Także wszyscy są zadowoleni za 1 mln zł rocznie z pieniędzy podatnikówData dodania komentarza: 19.11.2024, 13:21Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: Priorytety naszomiastowych burmiszczów🤡Treść komentarza: Czy z-ca kierownika UM w Augustowie F.J. Chodkiewicz byłby łaskaw bez infantylnego kuglarzenia i pajacowania wyjaśnić na najbliższej sesji RMA, czym kierował się jego pryncypał, tj. kierownik UM M. Karolczuk, tworząc kilka lat temu etat drugiego zastępcy kierownika UM w Augustowie? Jakim kluczem kierował się burmistrz Karolczuk decydując o uszczupleniu miejskiego budżetu o kwotę blisko ćwierć miliona złotych? Nie było pilniejszych i rozsądniejszych, a przede wszystkim stricte pragmatycznych i służących mieszkańcom Augustowa zadań własnych Gminy Miasta Augustów? Czy po prostu wg z-cy F.J. Chodkiewicza nie ma sprawy, ponieważ utworzenie drugiego etatu zastępcy kierownika UM w Augustowie "jest tanie i tylko trochę kosztuje"?🤡Data dodania komentarza: 19.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: Nie jest to tanie i trochę to kosztuje...🤡HehehTreść komentarza: Szanowni Państwo, proszę kilkakrotnie przesłuchać wypowiedź z-cy kierownika UM w Augustowie F.J. Chodkiewicza od 1 minuty 35 sekundy powyższego materiału audiovideo, żeby obnażyć raczenie interlokotorów zawoalowaną, chociaż dość infantylną socjotechniką. Rzeczony zastępca kierownika UM wypowiadając zdanie cyt.: "...nie jest to tanie i trochę to kosztuje..." użył tego sformułowania w kontekście drenowania budżetu miejskiego etatem burmiszcza Karalczuka, swoim, zdublowanym etatem drugiego z-cy Sławamira Siepaczkowskiego, czy mediany ich nabrzmiałych uposażeń? Tak na marginesie przypomnę krótkoterminowemu członkowi RM w Augustowie F.J. Chodkiewiczowi, iż jego bezpośredni pryncypał niejaki Mirosław Karolczuk swoją nietuzinkowo "gospodarną" decyzją odnośnie utworzenia kilka lat temu w UM w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza spowodował drenowanie miejskiego budżetu kwotą blisko ćwierć miliona złotych tylko w skali jednego roku!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 03:01Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: Wingsuit proximityTreść komentarza: Najlepsze miejsce na kąpielisko z naturalną plażą oraz naturalnym łagodnym, a w związku z tym bezpiecznym dnem z piasku jak nad polskim pięknym morzem jest na wschodnim brzegu jez. Sajno. Przy okazji realizacji miejskiej inwestycji służącej rozwojowi turystyki w Augustowie tj. budowy nowoczesnego kąpieliska nad jez. Sajno, nad które w wakacje zjedzie pół Augustowa, należy zrewitalizować i zmodernizować ciągi pieszo-rowerowe, rozdzielając je na chodnik służący tylko dla pieszych i ścieżkę rolkowo-rowerową wykonaną z kolorowego asfaltu na odcinku od dzielnicy Baraki do Sajenka, po której będą jeździć rolkowcy, deskorolkowcy, cykliści i ostatnio bardzo popularne nie tylko wśród młodzieży hulajnogi.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 23:28Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: Augustów największym skansenem Polski północno-wschodniejTreść komentarza: Co najwyżej malowane na wodzie "kąpieliska" z-cy kierownika UM w Augustowie F.J. Chodkiewicza to tylko kropka nad "i" zwrotu Augustowa ku żurnalobiuletynowemu rozwojowi pod rządami NM i naszomiastowych burmiszczów. Prawdziwym koniem pociągowym ww. demiurgów ułomnej samorządności będzie mimo wszystko Muzeum Kanału Augustowskiego z Mediateką pod wezwaniem z-cy Chodkiewicza!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: HR managementTreść komentarza: Podobno naszomiastowe ratuszowe 3 x P, tj.: picery, pozery i pozoranci na czele z ratuszowym bufonoegotykokabotynem i jego infantylistycznym kompulsywnym manipulantem zapisali się na kurs pt. "Skuteczne techniki wypleniania kompulsywnej maniery dyletanctwa, markieranctwa i bumelanctwa u rajców sektora administracji publicznej". Może wreszcie ruszy się coś w mieście, gdy naszomiastowe demiurgi manipulacji, populizmu, mitomanii, kabotyństwa i gminnego festyniarstwa zejdą wreszcie z drogi sprowadzenia Augustowa w czeluścia insrybutorowo-jabłonkowych byznesów.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 20:17Źródło komentarza: Zarzuty korupcyjne dla Karola Karskiego. Polityk PiS ma silne powiązania z AugustowemAutor komentarza: wegwrgTreść komentarza: Nawet nie wypowiadaj nazwiska na Ch bo mnie szlag trafi. Ja pamietam midzy innymi zachwyty nas internetem światłowodowym. Wyszło dwuletnie opóźnienie. Zapowiedz tego pana była taka: cena będzie niższa niż główni operatorzy w Polsce. Mamy internet i TV, ae nie jest tańszy. Może nie jest mocno drogi, ale nie tańszy. Brak konkurencji na ostatniej mili rob swoje. Miejmy nadzieje, że ostatnia mila zostanie szybko uwolniona imprzeniesienie do innego operatora będzie w 24 godziny to wtedy ceny szybko spadną.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 18:50Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: erherthTreść komentarza: Centrum miasta i mieszkalne budynki komunalne. Wojska Polskiego, 3 Maja, Zygmuntowska itd. Dlaczego samo centrum miasta jest komunalne? To się w głowie nie mieści. Sorry, ale takie budynki i działki powinny być licytowane na aukcjach, a miasto powinno z uyskanych pieniędzy budowac kwatery komunalne. W centrum powinny być sklepy, urzędy, restauracje, firmy, a nie jakieś kwaterunkowe lokale. To jest niedorzeczne, aby ubożsi mieszkali w centrach, gdzie działki są bardzo drogie.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 18:38Źródło komentarza: Niewielki pożar w budynku komunalnym w AugustowieAutor komentarza: Wlazłem w g...Treść komentarza: Kiedyś POSTiWbył prawdziwą plażą. Były kąpieliska, piaszczysta plaża, boisko. Komuś przyszło do głowy zrobić tam wyciąg nart, a plażę przenieść do dawnej stodoły, gdzie de facto nie ma piaszczystej szerokiej plaży, a chodnik jest przy brzegu. Takiej plaży ludzie nie chcieli i mało kto tam plażował. W wyniku tego dużo osób przeszło do budowlanych gdzie jest dużo miejsca do leżenia plackiem i grania w siatkę. Teraz znając zacięcie radnych wszelkiej maści od wielu lat (patrz wcześniej) to należy zaorać plażę budowlani. Chyba taka kolej rzeczy, bo co zaczną remontować to zawsze coś bokiem wychodzi. Gdyby POSTiW został tam gdzie był z dawnymi piaszczystymi plażami, żeby ktoś wycinał trzciny i chaszcze oraz nie pozwalał na zarastanie, a wyciąg zrobił na płytkiej plaży przy stodole (obecne molo Trójki) to by było znacznie lepiej. Za komuny każy dośrodek miał plaże, kąpielisko i ratowników. Począwszy od BPIS przez PTTK, Stodołą (Ośroedk Społem), POSTiW, FSO Żerań. Budowlani, Dąbek itd. Teraz niby coś jest ale jednak nie ma, a teraz jesienia to tylko psie kupy na chodnikach nad Neckiem, bo pis sr.... musi. Tylko czy akurat na chodnik. Podatki za psy powinny być i to wysokie. Nie chcą sprzątać kundlarze sami to niech płacą i ktoś to sprząta.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 18:29Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: masakraTreść komentarza: Zniszczenie orlika przy ACE, na którym odbywa się najwięcej zajęć w roku szkolnym żeby postawić salę sportową to idiotyzm. 2 lata nie będzie zajęć na zewnątrz.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 18:05Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?Autor komentarza: żałosne głupotyTreść komentarza: całą poprzednia kadencję było mówione przez opozycję o plaży budowlani a władze miasta złotówki na to nie dałyData dodania komentarza: 18.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Kąpielisko na plaży Budowlani?
Reklama