Wieści z miasta
Augustowskie Placówki Kultury w połowie marca, gdy swoją normalną działalność ograniczały instytucje edukacyjne i kulturalne w naszym mieście, były właśnie w trakcie dopinania tak zwanego „ostatniego guzika” przed mającym rozpocząć się za niecałe dwa miesiące sezonem i okresem szczególnie wytężonej pracy dla najprawdopodobniej wszystkich ośrodków kultury działających w miejscowościach turystycznych. Było już wiadomo ilu rękodzielników będzie można przyjąć na Bąki Majowe, jaki spektakl otworzy Dni Augustowa, kto będzie muzyczną gwiazdą Pływania Na Byle Czym, a kogo posłuchamy podczas Blues Maratonu. Z dnia na dzień trzeba było jednak przeorganizować sposób i tryb pracy nie tylko Miejskiego Domu Kultury, ale także Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Ziemi Augustowskiej. Chociaż Augustowskie Placówki Kultury musiały zamknąć się przed odwiedzinami, nie mogły zamknąć się przed odbiorcami kultury – stanęły na wysokości zadania i udowodniły, że pandemia i COVID-19 może i dystansuje społecznie, ale nie zabija kreatywności!
W okresie największych obostrzeń pracownicy APK nie tracili ducha - aktywnie zaangażowali się w akcję „Moja maska twoją tarczą” i pomagali dostarczyć wszystkim mieszkańcom Augustowa maski zakupione przez Burmistrza Miasta, a po przekopaniu własnych szaf także sami szyli maski, które trafiły do augustowskich seniorów.
Był to czas, kiedy działalność edukacyjno-kulturalna przeniosła się do Internetu. Muzeum Ziemi Augustowskiej podrzucało ciekawostki dotyczące miasta i regionu, a Miejska Biblioteka Publiczna nie pozwalała, by czytelnicy zapomnieli o książkach. Biblioteczny profil FB zamienił się w prawdziwą kopalnię czytelniczych zagadek, zadań, konkursów i podpowiedzi wartościowych lektur. W Miejskim Domu Kultury zaś narodziła się idea Wirtualnego Domu Kultury podrzucającego pomysły na kreatywne spędzanie wolnego czasu, którego nagle zrobiło się aż zbyt wiele. Pracownicy domu kultury nagrywali filmiki instruktażowe, za pośrednictwem których mogły odbywać się domowe zajęcia plastyczne i krawieckie. Jak zrobić breloczek, namalować obraz grzebieniem, albo że sól przydaje się nie tylko w kuchni dobrze wie ten, kto zaglądał do Wirtualnego Domu Kultury na stronie internetowej APK i facebookowym profilu. Odbyło się również kilka konkursów plastycznych dla dzieci. Wpłynęły dziesiątki prac i co za tym idzie, nie zabrakło też internetowych galerii malarstwa, które do dziś cieszą się dużą popularnością w mediach społecznościowych.
Także DKF KINOCHŁON nie zapomniał o swoich widzach i próbował swoich sił w wirtualnych spotkaniach filmowych, wykorzystując do nich platformę Google’a, a poza tym wspominał wcześniejsze pokazy, znamienitych gości, polecał co oglądać i czytać, kiedy swoje życie kulturalne trzeba organizować w domu. Podobnie jak działający przy APK Teatr Pneumatyczny – aktorzy, choć nie mogli spotkać się na scenie, spotykali się przed ekranami komputerów i czytali dzieciom bajki, a dorosłych rozmieszali teatralną improwizacją.
Kiedy w maju poluzowano nieco sanitarne obostrzenia, do Miejskiej Biblioteki Publicznej mogli wrócić czytelnicy. Co prawda, jeszcze nie pobuszują sobie między półkami, ale w sposób bezpieczny zwrócą książki i wypożyczą nowe, a na początku czerwca do Muzeum Ziemi Augustowskiej wrócili zwiedzający.
Chociaż wirus nadal stawiał pod znakiem zapytania wszystkie tegoroczne imprezy sezonowe, Augustowskie Placówki Kultury postanowiły nie rezygnować z wydarzeń, a dostosować je do panującej w kraju sytuacji. I tak – 1 maja odbył się wirtualny kiermasz rękodzieła Majowe Bąki, a w drugiej połowie miesiąca wspólnie przeżywaliśmy Dni Augustowa 2020 on-line. Chociaż uczestniczyć w nich można było za pośrednictwem ekranów komputerów i urządzeń mobilnych, to atrakcji nie brakowało – byliśmy świadkami internetowej schadzki Króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, można było przekonać się, co jadano na królewskich stołach dzięki programowi kulinarnemu „Wasza Wysokość, podano do stołu”, a prawdziwą furorę wśród mieszkańców miasta zrobił internetowy serial dokumentalny, który w czterech odcinkach zrelacjonował obchody Dni Augustowa w 1991 – filmy sprzed niemal dwudziestu lat biły rekordy oglądalności na Facebooku. Jak co roku, nie mogło zabraknąć także orszaku królewskiego, Zygmunt August zamienił bryczkę na konie mechaniczne i wraz z Burmistrzem Miasta wyjechał na ulice Augustowa, by rozdawać augustowianom królewskie łakocie. Dopełnieniem niecodziennego świętowania urodzin miasta były dwa konkursy – dzieci walczyły o nagrody tworząc portret królewskiej pary, a dorośli fotografowali najpiękniejsze zakątki Augustowa biorąc udział w „Miasto moje, a w nim… - konkurs fotograficzny”. Oba wydarzenia zakończyły się pokonkursowymi wernisażami (już nie wirtualnymi), na których uroczyście wręczono nagrody zwycięzcom.
Dom kultury, biblioteka i muzeum pokazały, że epidemia, która zamknęła drzwi do wszystkich domów kultury, bibliotek i muzeów w całym kraju, nie była w stanie odebrać pracownikom Augustowskich Placówek Kultury zapału do pracy, kreatywności oraz poczucia odpowiedzialności za dostęp do kultury dla mieszkańców Augustowa. Bo pracę na rzecz kultury ma się we krwi, nawet wtedy kiedy z pracowni artystycznych, sal prób, amfiteatru, kina czy spomiędzy półek z książkami i muzealnych ekspozycji trzeba przenieść się – kolokwialnie mówiąc – do komputera.
Zwieńczeniem, ale nie ostatnim słowem APK w kwestii internetowej działalności było radosne wirtualne świętowanie Dnia Dziecka. 1 czerwca pracownicy Augustowskich Placówek Kultury zamienili się w „niesforne dzieciaki z piątej A” i zaprezentowały się w teledysku do piosenki z życzeniami dla wszystkich dzieci, który do dziś można obejrzeć na facebokowym profilu APK. „Dlaczego? – pisali w opisie galerii swoich zdjęć z dzieciństwa, którą też opublikowali w mediach społecznościowych - Bo pomimo naszej dorosłości, powagi, obowiązków wciąż jesteśmy dziećmi. Pomagają w tym nasze dzieci, nasze wesołe usposobienie i to, że staramy się oczami dziecka patrzeć na świat.” – może to dlatego z taką łatwością wskoczyli w internetową rzeczywistość, w jakiej przez ostatnie miesiące trzeba było organizować życie kulturalne.
Teraz, kiedy sytuacja wydaje się stopniowo normować - powoli można wracać do kin, teatrów i na sale koncertowe, Augustowskie Placówki Kultury muszą zrezygnować z największych imprez plenerowych. Jednak nie zostawiają augustowian z niczym! Dzięki ich staraniom Augustów ma najbogatszy w regionie program imprez na tegoroczne lato. W każdy weekend lipca i sierpnia odbywać się będą wydarzenia, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie – przewidziano plenerowe wieczory filmowe dla dorosłych i poranki dla dzieci, spotkania DKF-u Kinochłon, plenery malarskie, kilka koncertów w przeróżnych stylach muzycznych – od rocka, przez blues aż po muzykę poważną, pikniki rodzinne z historią, archeologią, ale i z bajkami. Będą także zajęcia plastyczne dla dzieci i koncerty na statku – wszystko przy zachowaniu niezbędnych norm i obostrzeń sanitarnych, aby było bezpiecznie, a znając zespół Augustowskich Placówek Kultury, nie tylko bezpiecznie, ale również przyjemnie i… kreatywnie.
Urząd Miasta Augustowa
Napisz komentarz
Komentarze