Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 13:59
Reklama

Hołownia: "Nie zapomnę o Augustowie"

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Szymonem Hołownią, bezpartyjnym kandydatem na urząd Prezydenta RP. Pytaliśmy kandydata m.in. o jego relacje z Augustowem i z północno-wschodnią Polską.
Hołownia: "Nie zapomnę o Augustowie"
Szymon Hołownia

Autor: Archiwum prywatne

Bartosz Lipiński

Nie zapomnę o Augustowie

BL: Panie Szymonie, urodził się pan i dorastał w Białymstoku. Proszę opowiedzieć o tym, jaka więź emocjonalna łączy pana z obszarem północno-wschodniej Polski.

-Każdy powrót w te rejony dla mnie wiąże się z dużymi emocjami. Gdy tylko w moim życiu dzieje się coś ważnego, zawsze wracam na północny-wschód nabrać energii i zrobić głęboki wdech przed startem. Między innymi dlatego w programie moich wizyt zaraz po rozpoczęciu kampanii prezydenckiej, znalazł się wyjazd na Podlasie, do domu, bo to do domu powinno się przyjeżdżać, żeby dostać takiego energetycznego kopa. Z tą energią można potem iść i podbijać świat albo jak w moim przypadku - rozpoczynać walkę nie tylko o prezydenturę, ale o realną zmianę w Polsce. Jeszcze przed pierwszą turą wyborów w moim “Belwederze na kółkach” pojawię się na Podlasiu złapać trochę energii z moich rodzinnych stron.

BL: Czy fakt, że pochodzi pan z Białegostoku może sprawić, że jako prezydent będzie pan bardziej znał specyfikę i lepiej rozumiał potrzeby tego regionu naszego kraju?

-Fakt, że jestem z Białegostoku, dał mi nie tylko rozeznanie w potrzebach naszego regionu, ale inne spojrzenie na potrzeby Polski powiatowej, gminnej, regionalnej, Polski mniejszych miast. To wcale nie jest gorsza Polska czy Polska B. Z takich regionów jak nasz bije ogromne energia i potencjał. Ale żeby go odkryć, trzeba się wsłuchać w głos obywateli, czego nasi rządzący skupieni na podziałach i partyjnych wojenkach, od dawna już nie robią. Bycie stąd nauczyło mnie wsłuchiwania w głos samorządów, które są fundamentem naszego państwa. To z obserwacji tych lokalnych problemów wzięło się jedno z moich priorytetowych działań, które planuję rozpocząć jako prezydent, czyli plan wsparcia i obrony samorządów lokalnych. Bycie stąd sprawiło także, że jestem osobą, która bardzo potrzebuje kontaktu z ludźmi, spotkań, uśmiechów, podawania dłoni, po prostu bycia blisko. Właśnie taka jest Polska północno-wschodnia: serdeczna, ciepła, otwarta. I taką politykę, politykę bliską ludziom, zamierzam realizować.

BL: Przez lata w publicystyce utarło się powiedzenie o Polsce A i B, podczas gdy Polska wschodnia miałaby być obszarem zaniedbywanym przez kolejne władze państwowe. Czy również dostrzegł pan taką prawidłowość i chciałby jej przeciwdziałać?

-Niestety tak i muszę powiedzieć, że mam dość tego, jak na wszelkie sposoby próbuje się nas dzielić: na zwolenników Platformy i PiS-u, na wierzących i niewierzących, na Polskę A i Polskę B, na lepszych i gorszych. Mam serdecznie dosyć polityki w partyjnym wydaniu, bo to ona bezpośrednio przyczyniła się do tego, że Polak na Polaka patrzy wilkiem, że nasze społeczeństwo jest spolaryzowane, że straciliśmy zaufanie do władz i do siebie nawzajem. Musimy najpierw szukać tego, co nas łączy. Jako prezydent zamierzam skończyć z dzieleniem Polaków na lepszych i gorszych, na regiony bardziej i mniej uprzywilejowane. Będę do tego dążył między innymi przez wspieranie lokalnych samorządów, które najlepiej czują potrzeby ludzi tutaj, na miejscu. Od kondycji samorządu zależy czy w Augustowie będą powstawać nowe miejsca pracy, czy dla dzieci w Lipsku będą miejsca w samorządowym przedszkolu, czy w Nowince w szkole będą zajęcia pozalekcyjne, czy znajdą się środki na inwestycje w turystykę, w lepszy transport publiczny, w poprawę infrastruktury. Te samorządy trzeba dziś ratować przed kryzysem związanym z koronawirusem, ale także przed rządami PiS, aby pieniądze z podatków trafiały z powrotem do ludzi, a nie zapychały kieszenie polityków kierujących państwowymi spółkami. Dlatego, gdy zostanę prezydentem, będę głosem samorządu lokalnego.

BL: Co pana zdaniem jest dzisiaj największą bolączką Polski północno-wschodniej i w jaki sposób Prezydent RP może pomóc rozwiązać ten problem? Z pewnością mieszkając przez lata w Białymstoku rozumie pan nasze potrzeby rozwojowe, komunikacyjne oraz infrastrukturalne.

-Obecnie najpilniejszym problemem, który promieniuje na wszystkie sektory gospodarki nie tylko w regionie, ale i w całym kraju, są skutki pandemii koronawirusa. W Polsce północno-wschodniej będą one odczuwalne nie tylko w spowolnieniu gospodarczym i przestoju w sektorze turystycznym, a trzeba wspomnieć, że bez tego dziś średnie wynagrodzenie w powiecie augustowskim plasuje się wśród najwolniej rosnących w Polsce w ostatnich 10 latach. Dodatkowo w okresie pandemii sytuacja samorządów ze złej staje się dramatyczna. Spadają dochody z udziału samorządów w PIT, z podatku od nieruchomości czy z najmu lokali, co oznacza, że zabraknie środków na rozwój infrastruktury i komunikacji tak potrzebnych na Podlasiu. Przyjęta przez Sejm tzw. „Tarcza Antykryzysowa” jest dziurawa i niewystarczająca. W moim Minimum Antykryzysowym wskazuję na pięć punktów, które jako prezydent zamierzam rekomendować, aby zmniejszyć skutki pandemii w kraju. Po pierwsze, znaczna część przedsiębiorców całkowicie utraciła już środki finansowe. Dlatego państwo powinno przejąć wynagrodzenia pracowników takich przedsiębiorstw do wysokości pełnej płacy minimalnej, proporcjonalnie do stanu finansowego firmy. Po drugie, wszystkim osobom, które utraciły pracę czy zawiesiły działalność gospodarczą wskutek kryzysu trzeba zapewnić środki do życia, dlatego konieczne jest czasowe podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych z 823 zł do wysokości 2080 zł. Po trzecie, konieczna jest natychmiastowa akcja kredytowa dla przedsiębiorców, którzy przeżywają trudności. Po czwarte, przedsiębiorcom należy się pół roku bez podatków. I w końcu, rząd powinien przekazać dodatkową transzę środków dla samorządów terytorialnych, między innymi przez zwiększenie subwencji ogólnej.

BL: Białystok od Augustowa dzieli około 85 km. Mieszkańcy stolicy naszego województwa bardzo często, choćby w sezonie letnim, odwiedzają Augustów w celach turystycznych. Proszę powiedzieć ile razy był pan w Augustowie i czy łączą się z tym jakieś szczególne wspomnienia?

-W młodości bywałem w Augustowie turystycznie, na odpoczynek, na krótkie i dłuższe wypady ze znajomymi. Zwłaszcza teraz, w okresie końcówki kampanii, kiedy tak wiele się dzieje, tęsknię za takim spokojnym czasem z bliskimi, który tam można było miło spędzić. Ale będzie okazja, żeby wrócić do tych wspomnień, bo nie tak daleko stąd będziemy przejeżdżać naszym “Belwederem na kółkach” tuż przed pierwszą turą wyborów. Bardzo polecam, żeby śledzić informacje o tym przejeździe przez województwo podlaskie na naszych kanałach społecznościowych i na stronie internetowej. Nie mogę się tego doczekać, będę bardzo na Was czekał, będzie mi bardzo miło się z Wami spotkać i porozmawiać o tym, czego dziś najbardziej potrzebujecie w moich rodzinnych stronach.

BL: Tegoroczna kampania wyborcza z powodu epidemii koronawirusa została ograniczona i bardzo utrudniła bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Czy jest pan gotów zadeklarować, że w przypadku wyborczego zwycięstwa przyjedzie pan do Augustowa jako prezydent?

-Chciałbym, aby moja prezydentura nie była prezydenturą narodowego czytania, a narodowego rozmawiania i słuchania. Dlatego nawet po zwycięstwie, po tym jak na chwilę zaparkujemy nasz “Belweder na kółkach” przed prawdziwym Belwederem w Warszawie, znowu ruszę w trasę po Polsce i na pewno nie zapomnę o Augustowie. Bardzo czekam na to, aby móc znowu Was odwiedzić, z Wami porozmawiać, posłuchać Was.

BL: W lipcu 2019 roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości na Ziemi Augustowskiej. Obchody odbywały się pod patronatem Prezydenta RP. Pomimo starań organizatorów w tym wydarzeniu nie wzięły udziału najważniejsze osoby w państwie. Czy może pan nas zapewnić, że po kampanii wyborczej nie zapomni pan o mieszkańcach Augustowa i będąc zapraszanym do naszego miasta na ważne dla całego społeczeństwa uroczystości nie odmówi nam pan udziału?

-Oczywiście. Zamierzam sprawić, że wreszcie Pałac Prezydencki przestanie być domem jakiejkolwiek partii. Bezpartyjny prezydent wolny z kajdan partyjnych zależności będzie mógł decydować o tym, jakie inicjatywy wspierać, gdzie pojechać, kogo odwiedzić. I to nie po to, żeby realizować partyjne interesy, fotografować się z tymi, którzy są mu przychylni, ale żeby być z ludźmi w ważnych dla nich i ich regionu chwilach, wspierać ich w problemach, aby ich słuchać. To jest zmiana, którą chcę zaproponować. Polityka znowu oparta na wartościach. Naprawdę głęboko wierzę w to, że jeśli wygram wybory, to te 8–9 milionów głosów pozwoliłoby odblokować partie, odciągnąć je od modelu aparatczykowskiego, zmusiłoby je do tego, by myśleć inaczej niż dotąd. Wierzę w ideę bezpartyjnego prezydenta, który odwiesi system. Wierzę w ideę prezydenta, który będzie mógł jechać tam, gdzie ludzie na niego czekają, czyli także do Augustowa.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mol książkowyTreść komentarza: Witam. Pomysł ciekawy, przerabiany już w Polsce ....książki były na przystankach autobusowych czy tramwajowych. Niestety nie szanowane, niezbyt czyste...dla mnie źródłem różnych infekcji brudnych rąk.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 07:46Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: tacy samiTreść komentarza: A pijany pieszy to wiele od rowerzysty się nie różni i zagrożenie podobne stwarza. I żaden z nich ubezpieczony nie jest . I z jednym i z drugim w razie wypadku musisz włoczyć się po sądach...Data dodania komentarza: 4.04.2025, 05:14Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Nadciąga powtórka wielkiego kryzysu z lat trzydziestych XX w.Treść komentarza: Pisiory gromadnie klaskali okazując swoją aprobatę dla wyboru oszołoma z żółtymi włosami. Ciekawe jak sobie poradzą z cłami najwięksi pracodawcy z Augustowa eksportujący swoje wyroby do MAGA?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:02Źródło komentarza: Tajemnicze biuro europosła Karskiego i powiązania Pawła Wnukowskiego w Augustowie: jak radny PiS buduje swoje księstwo w cieniu korupcji?Autor komentarza: JSTreść komentarza: To naprawdę kreatywne i świetne dla miasta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Czekam na ich miny po zatrzymaniu. Będzie wesoło, będzie się działo. Prosto do pierd-a czwórkami szli naftowe lwy..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 18:46Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Chcesz browara, idź pieszo. Rowerzysta, to też użytkownik drogi i stwarza często zagrożenie. Zwłaszcza na przejściach tylko dla pieszych bez ścieżki rowerowej. Droższy browarek lepiej smakuje. A gdybyś wpadł pod autko lub potrącił pieszego, to czyja wina? 0,6 ‰, to już stan nietrzeźwości..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: oolooTreść komentarza: G-wienko za biurkiem, to też natura i jeszcze jaka swojska. A zanim coś opublikujesz, to przeczytaj swoje wypociny..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A możesz uchylić rąbka tajemnicy, jaki niby użytek dla mieszkańców oraz turystów, da ta inwestycja? Może nową stację INEES? Betonoza i prywata. To tylko we łbach tych pustaków. Jako mieszkaniec czekam na odpowiedź..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:33Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: żabaTreść komentarza: Szanowna Pani, zapraszam do sklepu piekarniczego na ul. Konopnickiej tam to już działa od kilku lat.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:22Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Ciężki sprzęt to nie łopatka do piaskownicy. Żeby obrócić taką koparkę to w promieniu 50m ziemia będzie zorana. Do tego wywrotki wożące ziemię, przywożące betonowe przepusty. Drodzy państwo cieszmy się, że będziemy mieli ładną ulicę, miejsce do spaceru i jazdy rowerem a nie o....ną przez pieski trawę, ruiny po starej kaczkarni i ogólnie nieciekawy widok. Jestem całym sercem za naturą, drzewami i sarenkami, to tylko kilka kroków do kanału i lasu. Wszystko dla zdrowia.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Golarz FilipTreść komentarza: "Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo" Najlepiej w mieście zabetonujmy wszystko co się da w Augustowie. Jak widzę kolejny inwestor w betonowe złoto.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Taka półka już istnieje w holu Biblioteki Miejskiej.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: najnerTreść komentarza: Najlepszy był komitet zwolenników budowy ulicy założony przez właściciela/właścicielkę działek przy budowanej ulicy, który "przekupił" mieszkańców "koszmarku mieszkalnego" o nazwie blok mieszkalny za kilkanaście miejsc parkingowych. "Twórca" tego bloku nie stworzył żadnych miejsc parkingowych przy bloku (wyłącznie podziemne) i mieszkańcy wesoło rozjeżdżają tereny zielone i chodniki.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS - "RULES"Treść komentarza: Jak widać ścisła kohabitacja Nasze Miasto-PiS kwitnie w najlepsze, tym razem w augustowskim powiecie, na modłę wdrożoną kilka lat temu w mieście przez naszomiastowych rajców: burmiszcza Karolczuka, zastępcę Chodkiewicza i przewodniczącego ugrupowania Nasze Miasto Dobkowskiego.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:05Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Wesoły rowerzysta vs nadpobudliwy quasi-rajdowiecTreść komentarza: Rowerzystów policja traktuje wysokimi mandatami. Ciekawe jak przedstawia się sytuacja z już chyba systematycznie uskutecznianymi przez tłumikowców-rajdowców wieczornymi wyścigiami po mieście? Czy trzeba czekać, aż dojdzie do tragedii?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Fotoradary skutecznym antidotum na drogowych zabójcówTreść komentarza: Miejmy nadzieję, że zaplanowano na tym odcinku ul. Arnikowej co najmniej kilka fotoradarów. Augustów juz nie tylko w weekendy opanowują festyniarze-rajdowcy, którzy miejskie ulice traktują jak tor wyścigowy. Chyba trzeba konkretnie ofotoradarować miasto, skoro policja nie jest w stanie ogarnąć tematu naszomiastowych rajdowców-festyniarzy à la wiejski tuning.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:02Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: szlag_może_trafićTreść komentarza: urząd traktowany jak prywatny folwark .szkoda tylko że pieniądze z naszych podatków a nie prywatne decydenta który zatrudnia tego czy owego znajomkaData dodania komentarza: 3.04.2025, 11:28Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: KolarzTreść komentarza: Porażka, jedziesz z żoną na piwko i cyk 5 koła mandatu... nikt nic złego tym nie robi , a mandaty są chore... czym zawinił rowerzysta z 0.6 promila? Proszę was..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:57Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: czuć_smródTreść komentarza: trzeba się zapytać na sesji albo skierować interpelację....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Bardzo dobra inwestycja ...brawoTreść komentarza: Nigdy nie było mowy że to ma być ulica osiedlowa. W planach zagospodarowania przestrzennego od wielu lat funkcjonuje projekt pełnowymiarowej ulicy. Nareszcie węzeł gordyjski jakim jest ul. Wypusty zostanie rozwiązany . To co się dzieje to jest normalny plac budowy i tak się dzieje wszędzie przy budowach dróg a tutaj , dzięki sprzyjającej pogodzie inwestor dwoi się i troi aby to wykorzystać i brawa mu za to . W końcu ktoś pomyślał aby z tego zapuszczonego terenu zrobić użytek dla wszystkich , dla mieszkańców i turystów , którzy latem odwiedzają nasze miasto. Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo ..wystarczy ruszyć cztery litery i już jest puszcza , ptaki i spokój . Nie narzekajmy , świat się zmienia i nic na to nie poradzimy .Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:58Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycji
Reklama