Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 22:47
Reklama

Pieśni ocalone od zapomnienia

Podziel się
Oceń

Lipsk nie tylko słynną pisanką stoi. Od lat Marcin Lićwinko animator kultury próbuje ocalić od zapomnienia i nauczyć lipszczan pierwotnego śpiewu w gwarze wschodniosłowiańskiej. Stworzył bazę pieśni zawierającą ponad kilkaset utworów z terenów Augustowszczyzny, Sokólszczyzny i Grodzieńszczyzny a teraz głównie poświęcił się nauczaniu śpiewu innych.
Pieśni ocalone od zapomnienia
W Lipsku uczą się dawnych pieśni

Marcin Lićwinko od ponad 15 lat zajmuje się ocaleniem przed zapomnieniem tradycyjnego śpiewu. Najpierw zajmował się wyszukiwaniem oryginalnych ludowych śpiewaczek i odszukaniem dawnych pieśni. Poświęcił temu długie lata swojego życia. Już trzykrotnie uzyskał stypendium ministerstwa kultury na swoje działania.

-Po raz trzeci udało mi otrzymać stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i po raz trzeci zająłem się śpiewem tradycyjnym. W obecnym projekcie, który rozpoczął się w styczniu tego roku, a zakończy się z końcem czerwca postanowiłem kontynuować wcześniejszą pracę -wyjaśnia Marcin Lićwinko. -Za pierwszym razem, gdy otrzymałem stypendium zajmowałem się głównie uporządkowaniem bazy pieśni, które zbierałem przez kilkanaście lat i na kontynuowaniu poszukiwań dawnych śpiewaczek. Pierwsze stypendium polegało na zgraniu tego, co przez wiele lat udało mi nagrać na różnych nośnikach i stworzeniu elektronicznego archiwum zawierającego ponad kilkaset utwór. Przy drugim stypendium uczyłem śpiewu młode pokolenie, a teraz zająłem się również nauką indywidualną ludzi młodych ale dorosłych. Zarówno w obecnym, jak i w poprzednim projekcie moją ideą było zapoznanie uczestników z tym czym jest śpiew ludowy i jakim był on elementem dawnej kultury. Przedsięwzięcie, które realizowałem wcześniej z nastolatkami dało mi mnóstwo satysfakcji i wspaniałych efektów. Udało mi się zachęcić młodych ludzi do śpiewu i wielu z nich kontynuuje tę przygodę. Teraz postanowiłem poszukać nieco starszych osób. Udało mi się znaleźć trzy młode dziewczyny, które zachęciłem do współpracy.

Nauka śpiewu to jednak coś więcej niż tylko samo nauczenie się zapomnianych już pieśni. Jak tłumaczy Marcin Lićwinko to przede wszystkim ocalenie umierającej kultury od zapomnienia.

-Na naszym terenie tradycja śpiewu tradycyjnego w zasadzie umiera. Zostało tylko paru najstarszych śpiewaków, ale to już naprawdę garstka -dodaje Marcin Lićwinko. -Starsze pokolenie tradycję śpiewu wyniosło z domu i tak naprawdę jeśli nie będzie jej kolejnych następców to zaniknie ona kompletnie. Próbuje to więc ocalić ucząc śpiewu innych. Mieszkamy na pograniczu polsko -białoruskim i śpiewamy pieśni zarówno po polsku jak i w lokalnej gwarze, tzw. języku prostym. Starałem się przez te pół roku projektu, który niebawem zakończymy, by był on nie tylko lekcją śpiewu, ale przede wszystkim kultury pogranicza. Myślę, że mi się to udało, gdyż dziewczyny z którymi pracowałem chcą kontynuować naukę śpiewu na własną rękę i wspólnie ze mną.

Nauka tradycyjnego śpiewu mimo prostoty pieśni nie należy jednak do najprostszych.

-Staram się wykształcić indywidualnych solistów, śpiewaków świadomych i umiejących zaprezentować element kultury. Uczę przede wszystkim pieśni jednogłosowych chociaż też spotykamy się grupowo i próbujemy śpiewać pieśni w dwugłosie -wyjaśnia Marcin Lićwinko. -W tej pracy pomaga mi wcześniej stworzona baza nagrań, z której korzystają moje uczennice. Dziewczyny słuchają oryginalnych wykonań śpiewaczek i uczą się z nich, spisują teksty i starają się je zrozumieć, szczególnie te, które śpiewane są w gwarze. Słuchają oryginalnego głosu, wymowy tekstów i akcentów. Takiego typu śpiewu nie używamy współcześnie i jest on nie lada wyzwaniem. Dla jednej osoby problemem jest zrozumienie tekstu w gwarze a wiadomo, że trudniej się śpiewa gdy nie rozumie się tekstu pieśni. Jeśli nie znamy języka to trudno jest dane słowo wymówić, a co mówić zaśpiewać. Innej osobie kłopot sprawi sama technika śpiewu. Ten głos prosty trzeba w sobie odkryć. Jedna z moich uczennic zaczęła się nawet bać swojego głosu, bo brzmiał dla niej obco. Nie potrafiła słuchać nagrań ze swoim śpiewem. To wszystko wymaga oswojenia się ze swoim zupełnie innym głosem z jakim się do tej pory się śpiewało. W chórach czy zespołach młodzieżowych śpiewa się zupełnie inaczej i ten pierwotny dźwięk śpiewu wiejskiego okazuje się trudny do oswojenia i wymaga czasu.

Potwierdza to Izabela Wróbel, która jest jedną z uczestniczek tegorocznego projektu.

-Śpiew nie jest dla mnie czymś nowym, bo śpiewam w chórze, ale ciężko mi było przestawić się na technikę śpiewu archaicznego. Sprawia to ogromne trudności, ale udaje mi się je pokonać. Do wykonywania takiego śpiewu trzeba jednak dojrzeć i zauważyć, że ma on w sobie wielką moc i mistycyzm. Zrozumienie tego śpiewu i kultury jest trudne dla młodych ludzi, którym kultura głównie kojarzy się z kolorem i rozrywką. Tu jest inaczej, do tradycji trzeba dojrzeć i zauważyć jej piękno i chyba do tego dojrzałam. Najtrudniejsze było zaakceptowanie swojego, tak innego niż zwykle głosu i nie podobnego do tego co u siebie słyszymy na co dzień. Jak to się opanuje, to satysfakcja jest ogromna -informuje Izabela Wróbel. -Przeszkodą jest też gwara. Mieszkam w Lipsku od 15 lat i przyjechałam tu z innego, aczkolwiek podobnego kulturowo rejonu więc bariera językowa stanowiła kłopot. Nie rozumiałam tego, o czym śpiewałam. Teraz już jest inaczej. Za każdym razem gdy poznaje nowy tekst staramy się go przetłumaczyć żeby go używać świadomie. Gwara wschodniosłowiańska była mi zupełnie nieznana i nie miałam w szkole języka rosyjskiego, który może by to ułatwił, a w mojej rodzinie pewne zwroty były używane, ale zostały zapomniane. Nauka śpiewu jest teraz dla mnie trochę powrotem do korzeni. Pieśni mają dosyć prostą linię melodyczną ale ona nie jest aż tak oczywista. Nie da się jej tak po prostu nauczyć tylko trzeba ją wypracować.

Marcin Lićwńko podkreśla, że tegoroczne ministerialne stypendium jest dla niego próbą wypracowania metod nauczania śpiewu młodych i dojrzałych osób, gdyż swoją najbliższą przyszłość wiąże właśnie z nim.

-Staram się iść w stronę indywidualnego ukierunkowania uczestników w zależności od ich temperamentu i możliwości głosu. Praca indywidualna jest chyba jedyną metodą żeby te tradycje przekazać, zachować je i propagować szerzej -mówi. -Wypracowanie metod nauczania skutecznie mi pomoże w moich następnych projektach.

W najbliższych planach Marcin Lićwinko wraz ze stowarzyszeniem Pracownia Architektury Żywej ma zamiar realizować przedsięwzięcie, którego głównym bohaterem jest rzeka Biebrza. Ten projekt też związany jest z tradycyjnym śpiewem. W lipcu w ramach inicjatywy „Niepodległa” przy współpracy z Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku Marcin Lićwinko będzie uczył śpiewu mężczyzn od 18 do 80 roku życia. Panowie będą mogli nauczyć się pieśni wojackich, rejkruckich, miłosnych, pieśni związanych z wyruszaniem i powrotem z wojen. Wszystkie te działania mają wspólną cechę, ocalenie od zapomnienia tradycji naszych terenów. Co jak widać skutecznie się udaje Marcinowi Lićwinko i ekipie zapaleńców, którzy podejmują z nim współpracę.

Tegoroczny projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JSTreść komentarza: To naprawdę kreatywne i świetne dla miasta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Czekam na ich miny po zatrzymaniu. Będzie wesoło, będzie się działo. Prosto do pierd-a czwórkami szli naftowe lwy..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 18:46Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Chcesz browara, idź pieszo. Rowerzysta, to też użytkownik drogi i stwarza często zagrożenie. Zwłaszcza na przejściach tylko dla pieszych bez ścieżki rowerowej. Droższy browarek lepiej smakuje. A gdybyś wpadł pod autko lub potrącił pieszego, to czyja wina? 0,6 ‰, to już stan nietrzeźwości..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: oolooTreść komentarza: G-wienko za biurkiem, to też natura i jeszcze jaka swojska. A zanim coś opublikujesz, to przeczytaj swoje wypociny..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A możesz uchylić rąbka tajemnicy, jaki niby użytek dla mieszkańców oraz turystów, da ta inwestycja? Może nową stację INEES? Betonoza i prywata. To tylko we łbach tych pustaków. Jako mieszkaniec czekam na odpowiedź..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:33Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: żabaTreść komentarza: Szanowna Pani, zapraszam do sklepu piekarniczego na ul. Konopnickiej tam to już działa od kilku lat.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:22Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Ciężki sprzęt to nie łopatka do piaskownicy. Żeby obrócić taką koparkę to w promieniu 50m ziemia będzie zorana. Do tego wywrotki wożące ziemię, przywożące betonowe przepusty. Drodzy państwo cieszmy się, że będziemy mieli ładną ulicę, miejsce do spaceru i jazdy rowerem a nie o....ną przez pieski trawę, ruiny po starej kaczkarni i ogólnie nieciekawy widok. Jestem całym sercem za naturą, drzewami i sarenkami, to tylko kilka kroków do kanału i lasu. Wszystko dla zdrowia.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Golarz FilipTreść komentarza: "Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo" Najlepiej w mieście zabetonujmy wszystko co się da w Augustowie. Jak widzę kolejny inwestor w betonowe złoto.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Taka półka już istnieje w holu Biblioteki Miejskiej.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: najnerTreść komentarza: Najlepszy był komitet zwolenników budowy ulicy założony przez właściciela/właścicielkę działek przy budowanej ulicy, który "przekupił" mieszkańców "koszmarku mieszkalnego" o nazwie blok mieszkalny za kilkanaście miejsc parkingowych. "Twórca" tego bloku nie stworzył żadnych miejsc parkingowych przy bloku (wyłącznie podziemne) i mieszkańcy wesoło rozjeżdżają tereny zielone i chodniki.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS - "RULES"Treść komentarza: Jak widać ścisła kohabitacja Nasze Miasto-PiS kwitnie w najlepsze, tym razem w augustowskim powiecie, na modłę wdrożoną kilka lat temu w mieście przez naszomiastowych rajców: burmiszcza Karolczuka, zastępcę Chodkiewicza i przewodniczącego ugrupowania Nasze Miasto Dobkowskiego.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:05Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Wesoły rowerzysta vs nadpobudliwy quasi-rajdowiecTreść komentarza: Rowerzystów policja traktuje wysokimi mandatami. Ciekawe jak przedstawia się sytuacja z już chyba systematycznie uskutecznianymi przez tłumikowców-rajdowców wieczornymi wyścigiami po mieście? Czy trzeba czekać, aż dojdzie do tragedii?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Fotoradary skutecznym antidotum na drogowych zabójcówTreść komentarza: Miejmy nadzieję, że zaplanowano na tym odcinku ul. Arnikowej co najmniej kilka fotoradarów. Augustów juz nie tylko w weekendy opanowują festyniarze-rajdowcy, którzy miejskie ulice traktują jak tor wyścigowy. Chyba trzeba konkretnie ofotoradarować miasto, skoro policja nie jest w stanie ogarnąć tematu naszomiastowych rajdowców-festyniarzy à la wiejski tuning.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:02Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: szlag_może_trafićTreść komentarza: urząd traktowany jak prywatny folwark .szkoda tylko że pieniądze z naszych podatków a nie prywatne decydenta który zatrudnia tego czy owego znajomkaData dodania komentarza: 3.04.2025, 11:28Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: KolarzTreść komentarza: Porażka, jedziesz z żoną na piwko i cyk 5 koła mandatu... nikt nic złego tym nie robi , a mandaty są chore... czym zawinił rowerzysta z 0.6 promila? Proszę was..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:57Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: czuć_smródTreść komentarza: trzeba się zapytać na sesji albo skierować interpelację....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Bardzo dobra inwestycja ...brawoTreść komentarza: Nigdy nie było mowy że to ma być ulica osiedlowa. W planach zagospodarowania przestrzennego od wielu lat funkcjonuje projekt pełnowymiarowej ulicy. Nareszcie węzeł gordyjski jakim jest ul. Wypusty zostanie rozwiązany . To co się dzieje to jest normalny plac budowy i tak się dzieje wszędzie przy budowach dróg a tutaj , dzięki sprzyjającej pogodzie inwestor dwoi się i troi aby to wykorzystać i brawa mu za to . W końcu ktoś pomyślał aby z tego zapuszczonego terenu zrobić użytek dla wszystkich , dla mieszkańców i turystów , którzy latem odwiedzają nasze miasto. Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo ..wystarczy ruszyć cztery litery i już jest puszcza , ptaki i spokój . Nie narzekajmy , świat się zmienia i nic na to nie poradzimy .Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:58Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: SwojTreść komentarza: Mieszkańcy bloku na Ziolwej zawsze mieli ze wszystkim problem, wiem bo tam mieszkałem i cieszę się, że się przeprowadziłem. Mieli widok na drzewa , sauny i żurawie? a nie przypadkiem na rozsypująca się "kaczkarnie"??Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:56Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: QwertyTreść komentarza: Na profilu miasta pojawiły się zdjęcia, na których widzimy przegranego burmistrza sąsiedniego miasta w towarzystwie kierowników magistratu. Czy to nowy kierownik jednego z wydziałów?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 05:39Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: pośmiać się możnaTreść komentarza: Jakie inwestycje? że drogę zrobią na wioskę? albo koncert dla młodzieży?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza Dobkowskiego
Reklama