Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 13:50
Reklama

Muzyczna z nowym obliczem

Podziel się
Oceń

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie otrzymała zupełnie nowe oblicze. W siedzibie szkoły zakończył się remont. Budynki zyskały nowy blask, a rozbrzmiewająca w nich muzyka nową wizualną oprawę.
Muzyczna z nowym obliczem
Augustowska szkoła muzyczna po remoncie

 

W kompleksie zabytkowej Starej Poczty, gdzie od lat mieści się augustowska szkoła muzyczna, zakończył się remont. Obiekty zyskały nową elewację, są ocieplone i odnowione. O szczegółach modernizacji opowiedział nam Dariusz Michałowski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej.

-Pierwsze ustalenia remontowe związane z termomodernizacją rozpoczęliśmy w 2013 roku. Trochę to trwało. Dwa lata trwały procedury przetargowe. Dopiero po trzecim przetargu udało się wyłonić wykonawcę prac -wyjaśnia Dariusz Michałowski. -Wyremontowaliśmy salę koncertową i bibliotekę szkolną. Zostały wymienione okna i drzwi. W ramach tej inwestycji wykonaliśmy ocieplenia sufitów i poddaszy, tynki ciepłochłonne na zewnątrz, nową elewację. Wymieniliśmy centralne ogrzewanie, instalację wodnokanalizacyjną i instalację elektryczną. Nie jesteśmy już od nikogo zależni w kwestii ogrzewania, bo mamy swoje pompy ciepła. Zresztą chcemy realizować kolejny ekologiczny projekt, mamy zamiar zamontować fotowoltaikę, która nam zwróci w przyszłości koszty funkcjonowania pomp ciepła. Mamy już zgodę ministerstwa kultury w tej kwestii, ale z powodu pandemii wszystko przesuwa się w czasie.

Termomodernizacja została przeprowadzona w ramach unijnego ogólnopolskiego projektu termomodernizacji, który skupił kilkadziesiąt obiektów szkół muzycznych w Polsce. Cześć środków pochodziła z dofinansowania z Centrum Edukacji Artystycznej i ministerstwa kultury. Modernizacja augustowskiej szkoły kosztowała 2,5 mln złotych.

-Dzięki przychylności ministerstwa kultury i Centrum Edukacji Artystycznej pozyskaliśmy dodatkowe fundusze na modernizacje stolarki wewnątrz szkoły. Wykonaliśmy nowe łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych, podjazdy do wózków. Zmienił się trochę plac przy szkole. Udało nam się stworzyć dodatkową, kameralną salę koncertową, którą będziemy mogli wykorzystywać na małe koncerty. Zrobiliśmy ją w miejscu, gdzie kiedyś trzymaliśmy opał. To pomieszczanie zyskało nową podłogę, ściany, podwójne wejście od strony podwórka, ogrzewanie i wentylację -dodaje Dariusz Michałowski. -Wizualnie szkoła nam się mocno zmieniła. Dodatkowo otrzymaliśmy nowe instrumenty, zakupiliśmy nowe meble, odrestaurowaliśmy piękne bramy.

W szkole zadbano o nowe technologie i wszystkie sale mają dostęp do internetu. Augustowska muzyczna mimo, że znajduje się w zabytkowym obiekcie, zyskała nieco bardziej nowoczesną formułę połączoną z dawną architekturą. Dariusz Michałowski podkreśla, że w kwestii planów inwestycyjnych to jeszcze nie koniec.

-Mamy zamiar odnowić dziedziniec szkoły. Posiadamy przepiękny taras, w którym chcemy wspólnie z miastem i Miejskim Domu Kultury organizować letnie koncerty. Na remont czeka budynek garażowy -informuje dyrektor szkoły muzycznej. -Na te działania mamy zamiar pozyskać pieniądze z zewnątrz. Mamy nadzieję, że być może w przyszłym roku zaprosimy państwa na wspaniałe koncerty w plenerze.

Przeprowadzenie takiego remontu wiązało się z przeniesieniem uczniów i nauczycieli do innego budynku. Większość kadry i uczniów uczyła się w dawnym przedszkolu przy ul. Ogrodowej. Z początkiem tego roku szkolnego młodzież wróciła do szkoły, ale zajęcia odbywają się zdalnie. Dyrekcja szkoły muzycznej liczy, że w przyszłym roku szkolnym szkoła zapełni się uczniami. Młodzież ma teraz komfortowe warunki do nauki i rozwijania swoich muzycznych talentów. Warto wspomnieć, że wśród wychowanków augustowskiej muzycznej są artyści, którzy sławią Augustów na polskich, europejskich i światowych scenach. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że z Augustowa pochodzi znany na świecie w XVI i XVII wieku lutnik Jakub Reys-Polak. W augustowskiej muzycznej trwa obecnie nabór uczniów.

-Obecnie problemem wszystkich szkół muzycznych w kraju jest rekrutacja. Nie możemy organizować koncertów dla szkół i przedszkoli promujących naszą działalność zachęcających do muzycznego kształcenia. Społeczeństwo jest dosyć zmęczone sytuacją, która nas dotknęła i dlatego stopień zainteresowania ofertą poza szkolną zdecydowanie zmalał -podkreśla Dariusz Michałowski, dyrektor augustowskiej szkoły muzycznej. -Warto jednak pamiętać, że kształcenie artystyczne to wielka inwestycja w młodego człowieka. Ma ona wpływ na postrzegania świata, a nabywanie tak pięknych umiejętności jak gra na instrumencie, poznawanie języka sztuki, muzyki, to bezcenny kapitał na całe życie. Zwłaszcza, że mamy możliwość całkowicie darmowej nauki i to we własnym mieście. Zapraszamy wszystkich do naszej szkoły.

Krótka historia Starej Poczty

Obiekt wybudowany został w 1829 roku według projektu Henryka Marconiego. Jak sama nazwa wskazuje mieściła się w niej poczta. Kompleks poczty składał się z budynku głównego i dwóch oficyn. W obiekcie mieściła się stacja przeprzęgowa na 16 koni, ekspedycja oraz pokoje dla specjalnych gości. Augustów leżał przy bardzo ważnym szlaku do Petersburga i przez miasto przejeżdżali takie osobistości jak car Mikołaj I czy wielki książę Konstanty, które musiały się gdzieś zatrzymać na postój. Co do funkcji pocztowej, to z Augustowa przesyłki kursowały do Warszawy, Kowna i Grodna. Warto zaznaczyć, że poczta miała wtedy status wręcz ekspresowej. Paczka kurierska docierała w 20 godzin, a do Warszawy w ciągu 30 godzin. W 1867 roku władze carskie przejęły pocztę i augustowska placówka podlegała Głównemu Zarządowi Poczt w Petersburgu. Mało kto pamięta, że w 1964 roku w środkowej części kompleksu powstał hotel. W prawym skrzydle mieściła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, a w lewym Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Hotel w 1979 roku zastąpiła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego. W 1992 roku biblioteka została przeniesiona i cały obiekt przekazano szkole muzycznej. Warto wspomnieć, że Stara Poczta jest wpisana do rejestru zabytków.

Jakub Reys-Polak, także Jakub Polak, Jacques le Polonais ur. ok. 1545 prawdopodobnie w Augustowie, zm. ok. 1605 w Paryżu, polski lutnista i kompozytor.

W młodości wyjechał na stałe do Francji. Działał głównie w Paryżu, dokąd w 1574 przybył z orszakiem króla Henryka III Walezego z Polski, w 1588 uzyskał tytuł lutnisty królewskiego (fr. joueur de luth de Roi). Od 1593 prowadził szkołę gry na lutni w Tours.

Skomponował ponad 60 utworów na lutnię: 21 fantazji, 15 preludiów, tańce: 7 kurantów, 4 galiardy, 8 wolt, branle, sarabandę i balet. Jest też autorem dwóch lutniowych opracowań pieśni: Susanne un jour i Une jeune fillette.

Większość jego dzieł można znaleźć w rękopiśmiennej tabulaturze lutniowej z pierwszej połowy XVII wieku tzw. Tabulaturze lorda Herberta of Cherbury. Niektóre jego utwory wydane zostały drukiem w kilku popularnych zbiorach muzyki lutniowej.

 

 

 

 



Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mol książkowyTreść komentarza: Witam. Pomysł ciekawy, przerabiany już w Polsce ....książki były na przystankach autobusowych czy tramwajowych. Niestety nie szanowane, niezbyt czyste...dla mnie źródłem różnych infekcji brudnych rąk.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 07:46Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: tacy samiTreść komentarza: A pijany pieszy to wiele od rowerzysty się nie różni i zagrożenie podobne stwarza. I żaden z nich ubezpieczony nie jest . I z jednym i z drugim w razie wypadku musisz włoczyć się po sądach...Data dodania komentarza: 4.04.2025, 05:14Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Nadciąga powtórka wielkiego kryzysu z lat trzydziestych XX w.Treść komentarza: Pisiory gromadnie klaskali okazując swoją aprobatę dla wyboru oszołoma z żółtymi włosami. Ciekawe jak sobie poradzą z cłami najwięksi pracodawcy z Augustowa eksportujący swoje wyroby do MAGA?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:02Źródło komentarza: Tajemnicze biuro europosła Karskiego i powiązania Pawła Wnukowskiego w Augustowie: jak radny PiS buduje swoje księstwo w cieniu korupcji?Autor komentarza: JSTreść komentarza: To naprawdę kreatywne i świetne dla miasta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Czekam na ich miny po zatrzymaniu. Będzie wesoło, będzie się działo. Prosto do pierd-a czwórkami szli naftowe lwy..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 18:46Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Chcesz browara, idź pieszo. Rowerzysta, to też użytkownik drogi i stwarza często zagrożenie. Zwłaszcza na przejściach tylko dla pieszych bez ścieżki rowerowej. Droższy browarek lepiej smakuje. A gdybyś wpadł pod autko lub potrącił pieszego, to czyja wina? 0,6 ‰, to już stan nietrzeźwości..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: oolooTreść komentarza: G-wienko za biurkiem, to też natura i jeszcze jaka swojska. A zanim coś opublikujesz, to przeczytaj swoje wypociny..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A możesz uchylić rąbka tajemnicy, jaki niby użytek dla mieszkańców oraz turystów, da ta inwestycja? Może nową stację INEES? Betonoza i prywata. To tylko we łbach tych pustaków. Jako mieszkaniec czekam na odpowiedź..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:33Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: żabaTreść komentarza: Szanowna Pani, zapraszam do sklepu piekarniczego na ul. Konopnickiej tam to już działa od kilku lat.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:22Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Ciężki sprzęt to nie łopatka do piaskownicy. Żeby obrócić taką koparkę to w promieniu 50m ziemia będzie zorana. Do tego wywrotki wożące ziemię, przywożące betonowe przepusty. Drodzy państwo cieszmy się, że będziemy mieli ładną ulicę, miejsce do spaceru i jazdy rowerem a nie o....ną przez pieski trawę, ruiny po starej kaczkarni i ogólnie nieciekawy widok. Jestem całym sercem za naturą, drzewami i sarenkami, to tylko kilka kroków do kanału i lasu. Wszystko dla zdrowia.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Golarz FilipTreść komentarza: "Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo" Najlepiej w mieście zabetonujmy wszystko co się da w Augustowie. Jak widzę kolejny inwestor w betonowe złoto.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Taka półka już istnieje w holu Biblioteki Miejskiej.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: najnerTreść komentarza: Najlepszy był komitet zwolenników budowy ulicy założony przez właściciela/właścicielkę działek przy budowanej ulicy, który "przekupił" mieszkańców "koszmarku mieszkalnego" o nazwie blok mieszkalny za kilkanaście miejsc parkingowych. "Twórca" tego bloku nie stworzył żadnych miejsc parkingowych przy bloku (wyłącznie podziemne) i mieszkańcy wesoło rozjeżdżają tereny zielone i chodniki.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS - "RULES"Treść komentarza: Jak widać ścisła kohabitacja Nasze Miasto-PiS kwitnie w najlepsze, tym razem w augustowskim powiecie, na modłę wdrożoną kilka lat temu w mieście przez naszomiastowych rajców: burmiszcza Karolczuka, zastępcę Chodkiewicza i przewodniczącego ugrupowania Nasze Miasto Dobkowskiego.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:05Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Wesoły rowerzysta vs nadpobudliwy quasi-rajdowiecTreść komentarza: Rowerzystów policja traktuje wysokimi mandatami. Ciekawe jak przedstawia się sytuacja z już chyba systematycznie uskutecznianymi przez tłumikowców-rajdowców wieczornymi wyścigiami po mieście? Czy trzeba czekać, aż dojdzie do tragedii?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Fotoradary skutecznym antidotum na drogowych zabójcówTreść komentarza: Miejmy nadzieję, że zaplanowano na tym odcinku ul. Arnikowej co najmniej kilka fotoradarów. Augustów juz nie tylko w weekendy opanowują festyniarze-rajdowcy, którzy miejskie ulice traktują jak tor wyścigowy. Chyba trzeba konkretnie ofotoradarować miasto, skoro policja nie jest w stanie ogarnąć tematu naszomiastowych rajdowców-festyniarzy à la wiejski tuning.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:02Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: szlag_może_trafićTreść komentarza: urząd traktowany jak prywatny folwark .szkoda tylko że pieniądze z naszych podatków a nie prywatne decydenta który zatrudnia tego czy owego znajomkaData dodania komentarza: 3.04.2025, 11:28Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: KolarzTreść komentarza: Porażka, jedziesz z żoną na piwko i cyk 5 koła mandatu... nikt nic złego tym nie robi , a mandaty są chore... czym zawinił rowerzysta z 0.6 promila? Proszę was..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:57Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: czuć_smródTreść komentarza: trzeba się zapytać na sesji albo skierować interpelację....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Bardzo dobra inwestycja ...brawoTreść komentarza: Nigdy nie było mowy że to ma być ulica osiedlowa. W planach zagospodarowania przestrzennego od wielu lat funkcjonuje projekt pełnowymiarowej ulicy. Nareszcie węzeł gordyjski jakim jest ul. Wypusty zostanie rozwiązany . To co się dzieje to jest normalny plac budowy i tak się dzieje wszędzie przy budowach dróg a tutaj , dzięki sprzyjającej pogodzie inwestor dwoi się i troi aby to wykorzystać i brawa mu za to . W końcu ktoś pomyślał aby z tego zapuszczonego terenu zrobić użytek dla wszystkich , dla mieszkańców i turystów , którzy latem odwiedzają nasze miasto. Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo ..wystarczy ruszyć cztery litery i już jest puszcza , ptaki i spokój . Nie narzekajmy , świat się zmienia i nic na to nie poradzimy .Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:58Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycji
Reklama