W kompleksie zabytkowej Starej Poczty, gdzie od lat mieści się augustowska szkoła muzyczna, zakończył się remont. Obiekty zyskały nową elewację, są ocieplone i odnowione. O szczegółach modernizacji opowiedział nam Dariusz Michałowski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej.
-Pierwsze ustalenia remontowe związane z termomodernizacją rozpoczęliśmy w 2013 roku. Trochę to trwało. Dwa lata trwały procedury przetargowe. Dopiero po trzecim przetargu udało się wyłonić wykonawcę prac -wyjaśnia Dariusz Michałowski. -Wyremontowaliśmy salę koncertową i bibliotekę szkolną. Zostały wymienione okna i drzwi. W ramach tej inwestycji wykonaliśmy ocieplenia sufitów i poddaszy, tynki ciepłochłonne na zewnątrz, nową elewację. Wymieniliśmy centralne ogrzewanie, instalację wodnokanalizacyjną i instalację elektryczną. Nie jesteśmy już od nikogo zależni w kwestii ogrzewania, bo mamy swoje pompy ciepła. Zresztą chcemy realizować kolejny ekologiczny projekt, mamy zamiar zamontować fotowoltaikę, która nam zwróci w przyszłości koszty funkcjonowania pomp ciepła. Mamy już zgodę ministerstwa kultury w tej kwestii, ale z powodu pandemii wszystko przesuwa się w czasie.
Termomodernizacja została przeprowadzona w ramach unijnego ogólnopolskiego projektu termomodernizacji, który skupił kilkadziesiąt obiektów szkół muzycznych w Polsce. Cześć środków pochodziła z dofinansowania z Centrum Edukacji Artystycznej i ministerstwa kultury. Modernizacja augustowskiej szkoły kosztowała 2,5 mln złotych.
-Dzięki przychylności ministerstwa kultury i Centrum Edukacji Artystycznej pozyskaliśmy dodatkowe fundusze na modernizacje stolarki wewnątrz szkoły. Wykonaliśmy nowe łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych, podjazdy do wózków. Zmienił się trochę plac przy szkole. Udało nam się stworzyć dodatkową, kameralną salę koncertową, którą będziemy mogli wykorzystywać na małe koncerty. Zrobiliśmy ją w miejscu, gdzie kiedyś trzymaliśmy opał. To pomieszczanie zyskało nową podłogę, ściany, podwójne wejście od strony podwórka, ogrzewanie i wentylację -dodaje Dariusz Michałowski. -Wizualnie szkoła nam się mocno zmieniła. Dodatkowo otrzymaliśmy nowe instrumenty, zakupiliśmy nowe meble, odrestaurowaliśmy piękne bramy.
W szkole zadbano o nowe technologie i wszystkie sale mają dostęp do internetu. Augustowska muzyczna mimo, że znajduje się w zabytkowym obiekcie, zyskała nieco bardziej nowoczesną formułę połączoną z dawną architekturą. Dariusz Michałowski podkreśla, że w kwestii planów inwestycyjnych to jeszcze nie koniec.
-Mamy zamiar odnowić dziedziniec szkoły. Posiadamy przepiękny taras, w którym chcemy wspólnie z miastem i Miejskim Domu Kultury organizować letnie koncerty. Na remont czeka budynek garażowy -informuje dyrektor szkoły muzycznej. -Na te działania mamy zamiar pozyskać pieniądze z zewnątrz. Mamy nadzieję, że być może w przyszłym roku zaprosimy państwa na wspaniałe koncerty w plenerze.
Przeprowadzenie takiego remontu wiązało się z przeniesieniem uczniów i nauczycieli do innego budynku. Większość kadry i uczniów uczyła się w dawnym przedszkolu przy ul. Ogrodowej. Z początkiem tego roku szkolnego młodzież wróciła do szkoły, ale zajęcia odbywają się zdalnie. Dyrekcja szkoły muzycznej liczy, że w przyszłym roku szkolnym szkoła zapełni się uczniami. Młodzież ma teraz komfortowe warunki do nauki i rozwijania swoich muzycznych talentów. Warto wspomnieć, że wśród wychowanków augustowskiej muzycznej są artyści, którzy sławią Augustów na polskich, europejskich i światowych scenach. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że z Augustowa pochodzi znany na świecie w XVI i XVII wieku lutnik Jakub Reys-Polak. W augustowskiej muzycznej trwa obecnie nabór uczniów.
-Obecnie problemem wszystkich szkół muzycznych w kraju jest rekrutacja. Nie możemy organizować koncertów dla szkół i przedszkoli promujących naszą działalność zachęcających do muzycznego kształcenia. Społeczeństwo jest dosyć zmęczone sytuacją, która nas dotknęła i dlatego stopień zainteresowania ofertą poza szkolną zdecydowanie zmalał -podkreśla Dariusz Michałowski, dyrektor augustowskiej szkoły muzycznej. -Warto jednak pamiętać, że kształcenie artystyczne to wielka inwestycja w młodego człowieka. Ma ona wpływ na postrzegania świata, a nabywanie tak pięknych umiejętności jak gra na instrumencie, poznawanie języka sztuki, muzyki, to bezcenny kapitał na całe życie. Zwłaszcza, że mamy możliwość całkowicie darmowej nauki i to we własnym mieście. Zapraszamy wszystkich do naszej szkoły.
Krótka historia Starej Poczty
Obiekt wybudowany został w 1829 roku według projektu Henryka Marconiego. Jak sama nazwa wskazuje mieściła się w niej poczta. Kompleks poczty składał się z budynku głównego i dwóch oficyn. W obiekcie mieściła się stacja przeprzęgowa na 16 koni, ekspedycja oraz pokoje dla specjalnych gości. Augustów leżał przy bardzo ważnym szlaku do Petersburga i przez miasto przejeżdżali takie osobistości jak car Mikołaj I czy wielki książę Konstanty, które musiały się gdzieś zatrzymać na postój. Co do funkcji pocztowej, to z Augustowa przesyłki kursowały do Warszawy, Kowna i Grodna. Warto zaznaczyć, że poczta miała wtedy status wręcz ekspresowej. Paczka kurierska docierała w 20 godzin, a do Warszawy w ciągu 30 godzin. W 1867 roku władze carskie przejęły pocztę i augustowska placówka podlegała Głównemu Zarządowi Poczt w Petersburgu. Mało kto pamięta, że w 1964 roku w środkowej części kompleksu powstał hotel. W prawym skrzydle mieściła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, a w lewym Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Hotel w 1979 roku zastąpiła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego. W 1992 roku biblioteka została przeniesiona i cały obiekt przekazano szkole muzycznej. Warto wspomnieć, że Stara Poczta jest wpisana do rejestru zabytków.
Jakub Reys-Polak, także Jakub Polak, Jacques le Polonais ur. ok. 1545 prawdopodobnie w Augustowie, zm. ok. 1605 w Paryżu, polski lutnista i kompozytor.
W młodości wyjechał na stałe do Francji. Działał głównie w Paryżu, dokąd w 1574 przybył z orszakiem króla Henryka III Walezego z Polski, w 1588 uzyskał tytuł lutnisty królewskiego (fr. joueur de luth de Roi). Od 1593 prowadził szkołę gry na lutni w Tours.
Skomponował ponad 60 utworów na lutnię: 21 fantazji, 15 preludiów, tańce: 7 kurantów, 4 galiardy, 8 wolt, branle, sarabandę i balet. Jest też autorem dwóch lutniowych opracowań pieśni: Susanne un jour i Une jeune fillette.
Większość jego dzieł można znaleźć w rękopiśmiennej tabulaturze lutniowej z pierwszej połowy XVII wieku tzw. Tabulaturze lorda Herberta of Cherbury. Niektóre jego utwory wydane zostały drukiem w kilku popularnych zbiorach muzyki lutniowej.
Napisz komentarz
Komentarze