Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 12:44
Reklama

Wywiad z Leszkiem Cieślikiem

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Leszkiem Cieślikiem, byłym wieloletnim burmistrzem Augustowa i radnym pierwszej kadencji samorządu. Rozmawiamy o 30. rocznicy wyborów samorządowych z 1990 roku, ich konsekwencjach i o pierwszych latach funkcjonowaniu augustowskiego samorządu.
Wywiad z Leszkiem Cieślikiem
Leszek Cieślik

Autor: Przegląd Powiatowy Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Trzydzieści lat samorządu

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory do odrodzonego samorządu w Polsce. Jak bardzo to wydarzenie wpłynęło na przemiany demokratyczne w naszym kraju?

-Były to pierwsze całkowicie wolne wybory, bo wybory do Sejmu kontraktowego z czerwca 1989 roku były wolne częściowo. Rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego przygotował w krótkim czasie reformę samorządową. Ustawa dotycząca szczebla gminno-miejskiego była uchwalona 8 marca 1990 roku, a wybory odbyły się 27 maja. Dziś nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale była to duża rewolucja. Wcześniej zamiast samorządów funkcjonowały jednostki administracji terenowej, którymi kierowali naczelnicy. Jednostki nie miały jednak osobowości prawnej i działały w imieniu Skarbu Państwa, do którego należało całe mienie. Dopiero dzięki reformie samorządowej nastąpiła tzw. komunalizacja mienia. Samorządy zaczęły dysponować majtkiem odrębnym od Skarbu Państwa. Pierwsze wybory do odrodzonego samorządu miały potężny wpływ na procesy demokratyczne w Polsce. Dzięki nim obywatele zaczęli rozumieć siłę głosu. Frekwencja wyborcza była nieduża, ale nareszcie widzieliśmy, że jest demokracja. Mogliśmy oddawać głosy na dowolnych kandydatów, a nie na osoby narzucone nam na liście.

Proszę powiedzieć, jak z pańskiej perspektywy wyglądały wybory sprzed trzydziestu lat oraz jak formułowała się bezpośrednio po nich władza samorządowa w Augustowie.

-Startowałem z „Komitetu Obywatelskiego Solidarność”, który w Augustowie zdobył prawie wszystkie miejsca w radzie miejskiej. Tylko jedna osoba pochodziła z innego komitetu, a wówczas były to wybory jednomandatowe. Sesje rady w pierwszej kadencji bywały bardzo długie i chociaż kandydowaliśmy w większości z jednego komitetu, nie było jednolitego głosu. Przypomnę, że wtedy burmistrza wybierała rada. Na pierwszej sesji nie doszło do wyboru, gdyż zgłoszonych zostało aż pięciu kandydatów. Później zaproponowano, by kandydaci zgłaszali się sami i byli weryfikowani przez powołaną komisję. Zgłosił się jeden kandydat, który otrzymał pozytywną rekomendację komisji i rady zostając burmistrzem na czteroletnią kadencję. Mówię o panu Wojciechu Stankiewiczu. Zastępcą burmistrza został Grzegorz Miklaszewski. Powołano także zarząd miasta.. Skarbnikiem wybranym przez radę była pani Elżbieta Choroszewska, którą uważam za najlepszą osobę na tej funkcji w historii miasta. Sekretarzem miasta została pani Aldona Samel. Ustawa dawała też możliwość nieprzedłużania umów z osobami zatrudnianymi wcześniej przez urząd. Udało się połączyć nową jakość w radzie z urzędnikami, którzy funkcjonowali we wcześniejszym systemie. Byli to dobrzy i doświadczeni fachowcy, dlatego ocenialiśmy ich z tej perspektywy. Tworzyliśmy zręby pod działalność wielu augustowskich instytucji. Na początku lat 90 sam napisałem statut, w oparciu którego powstały i mogły funkcjonować Augustowskie Placówki Kultury. Cała formuła APK respektowana do teraz, pochodzi z pierwszej kadencji samorządu.

Domyślam się, że realia, w których burmistrza powoływała rada diametralnie różniły się od czasów współczesnych, a włodarz miasta pracował pod zdecydowanie większą presją.

-W pierwszych dwóch kadencjach samorządu, gdy burmistrza powoływała rada, funkcja głowy miasta była bardzo niepewna. Byłem burmistrzem drugiej kadencji od 1994 roku i nigdy nie miałem pewności idąc na sesję, czy dalej będę piastował urząd. Rada mogła złożyć wniosek o moje odwołanie i wybrać kogoś innego. Nie była wymagana nadzwyczajna procedura. To nauczyło mnie pracy w ramach różnego rodzaju kompromisów. Przeszedłem wielką szkołę demokracji. Trzeba było słuchać stanowiska opozycji i zyskać jej głos. Tak jak dziś bywały osoby, które sympatyzowały z burmistrzem lub wręcz przeciwnie. Musiałem prowadzić wiele rozmów. Przekonywaliśmy się do różnych poglądów, spieraliśmy się na argumenty. Obecnie wystarczy mieć większość. W ten sposób można przegłosować wszystko, a osoby przeciwne stanowisku władzy przedstawiane są w złym świetle. Uważam, że demokracja polega na tym, by niektóre inicjatywy opozycji przyjmować za swoje. Być może fakt, że w pierwszych latach kadencji bardzo łatwo można było stracić funkcję burmistrza lub miejsce w składzie zarządu powodował, iż podchodziliśmy do tej pracy ze szczególną starannością i odpowiedzialnością. Dzięki temu nie dochodziło do żadnych niespodziewanych przewrotów. W pierwszej kadencji zmienił się przewodniczący rady, ale wynikało to ze śmierci pana Władysława Szreka. Jego zastępcą został pan Tadeusz Wasilewski i nie miało to żadnego związku z sytuacją polityczną.

Wracając do pierwszej kadencji odrodzonego samorządu warto powiedzieć o tym, jakie największe wyzwania stanęły przed Augustowem. Były to niezwykle specyficzne czasy.

-Bez wątpienia największym wyzwaniem było skanalizowanie i zwodociągowanie miasta. Ten postulat nieśliśmy na sztandarach kandydując, jako komitet obywatelski Solidarność. To było bardzo oczekiwane przez mieszkańców Augustowa. Różnica opłat pomiędzy posesjami podłączonymi do oczyszczalni ścieków, a gospodarstwami, z których wywożono nieczystości była bardzo duża. Nie skłamię mówiąc, że wywozy były dziesięciokrotnie droższe. Pamiętam, że przy uchwalaniu pierwszego budżetu w przedłożonym projekcie nie było żadnej inwestycji w zakresie kanalizacji. Byliśmy zdumieni tą sytuacją, bo obiecywaliśmy zajęcie się tą sprawą naszym wyborcom. Powodem był brak środków pieniężnych na ten cel, ponieważ trzeba było dotować inne dziedziny, jak oświatę czy komunikację. Realia były niełatwe, w międzyczasie trwały strajki kierowców. Razem z grupą radnych podjąłem inicjatywę, żeby przekonać ówczesne władze miasta do znalezienia pieniędzy na budowę pierwszego kolektora i rozpoczęcie procesu skanalizowania augustowskich posesji. Pierwszy kolektor powstał przy ulicy Sienkiewicza. Dzięki temu możliwe było podłączenie do kanalizacji budynków na ulicy Mostowej. Później zaczęły zawiązywać się komitety społeczne. Uważałem jednak, że było to błędem ówczesnego burmistrza. Zawiązywało się mnóstwo komitetów. Każdy przychodził do urzędu z własnym projektem na swoją ulicę i próbował coś uzyskać. Projekty bardzo często były wadliwe, zrobił się ogromny bałagan. Pojawiły się nawet głosy o rzekomym nepotyzmie. Rada była jeszcze bardziej liczna niż obecnie, dlatego trudno było wypracować porozumienie.

Później kontynuował pan proces kanalizacji sprawując urząd burmistrza od 1994 roku.

-Kiedy zostałem burmistrzem, jedną decyzją rozwiązałem wszystkie komitety. Uznałem, że jeśli nie sięgniemy po środki zewnętrzne z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, to nie ma szans na skuteczne skanalizowanie miasta. Nie mogliśmy starać się o fundusze na małe uliczki, tylko o zagospodarowanie większego terenu. Takie wnioski były akceptowane. Uzyskiwaliśmy preferencyjne pożyczki, a także dotacje. Skorzystaliśmy na tym i w kadencjach 1994-1998 oraz 1998-2002 Augustów został w większości podłączony do kanalizacji i wodociągów. Gdyby do tego nie doszło, większość obecnie funkcjonujących na naszym obszarze firm nie mogłoby prowadzić swej działalności. Nie mówiąc o mieszkańcach, którzy płaciliby słone pieniądze za wywóz nieczystości. Pamiętajmy też, że z każdym rokiem przepisy dotyczące ochrony środowiska były coraz bardziej rygorystyczne. Zanim udało nam się skanalizować i zwodociągować miasto sytuacja była dramatyczna. Nawet popularne i ekskluzywne obiekty wypoczynkowe posiadały szamba. Może to zabrzmieć dość niewiarygodnie, ale były czasy, kiedy zanieczyszczenia z szamba spływały prosto do jeziora. Dochodziło do różnego rodzaju kombinacji wśród gospodarzy. Mierzyliśmy się z wyzwaniem nieporównywalnym z czymkolwiek. Powiem to bardzo obrazowo. Gdyby nie to, ile pieniędzy włożyliśmy w niezbędną infrastrukturę podziemną, to moglibyśmy w drzwiach urzędu miasta zamontować klamki ze złota. Jednak podejmowaliśmy prace absolutnie konieczne, łącznie ze zmodernizowaniem oczyszczalni. Te działania były możliwe dzięki powstaniu samorządu.

Ma pan teorię, dlaczego Augustów początku lat 90 był tak słabo rozwinięty na tle innych okolicznych miast? Kanalizacja i wodociągi wydają się podstawowymi potrzebami.

-Augustów był bardzo zaniedbany przez władze centralne. W 1975 roku w wyniku reformy administracyjnej Suwałki zostały miastem wojewódzkim, choć było to miasto porównywalne do naszego. Całe osiedle Północ w Suwałkach powstało dopiero po 1975 roku, bo wcześniej były tam pola. Wojewoda rozdysponowując pieniądze przyznawał je w pierwszej kolejności Suwałkom. Potem wspierał miasto, z którego sam pochodził lub z którego pochodził sekretarz partyjny, np. Giżycko. Przy rozdzielaniu środków nie zapominał o Ełku, gdyż miasto to nigdy nie mogło pogodzić się, że nie jest stolicą województwa. Augustów był traktowany wówczas po macoszemu. Dlatego sytuacja, którą zastaliśmy w 1990 roku była szalenie skomplikowana.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mol książkowyTreść komentarza: Witam. Pomysł ciekawy, przerabiany już w Polsce ....książki były na przystankach autobusowych czy tramwajowych. Niestety nie szanowane, niezbyt czyste...dla mnie źródłem różnych infekcji brudnych rąk.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 07:46Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: tacy samiTreść komentarza: A pijany pieszy to wiele od rowerzysty się nie różni i zagrożenie podobne stwarza. I żaden z nich ubezpieczony nie jest . I z jednym i z drugim w razie wypadku musisz włoczyć się po sądach...Data dodania komentarza: 4.04.2025, 05:14Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Nadciąga powtórka wielkiego kryzysu z lat trzydziestych XX w.Treść komentarza: Pisiory gromadnie klaskali okazując swoją aprobatę dla wyboru oszołoma z żółtymi włosami. Ciekawe jak sobie poradzą z cłami najwięksi pracodawcy z Augustowa eksportujący swoje wyroby do MAGA?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:02Źródło komentarza: Tajemnicze biuro europosła Karskiego i powiązania Pawła Wnukowskiego w Augustowie: jak radny PiS buduje swoje księstwo w cieniu korupcji?Autor komentarza: JSTreść komentarza: To naprawdę kreatywne i świetne dla miasta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Czekam na ich miny po zatrzymaniu. Będzie wesoło, będzie się działo. Prosto do pierd-a czwórkami szli naftowe lwy..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 18:46Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Chcesz browara, idź pieszo. Rowerzysta, to też użytkownik drogi i stwarza często zagrożenie. Zwłaszcza na przejściach tylko dla pieszych bez ścieżki rowerowej. Droższy browarek lepiej smakuje. A gdybyś wpadł pod autko lub potrącił pieszego, to czyja wina? 0,6 ‰, to już stan nietrzeźwości..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: oolooTreść komentarza: G-wienko za biurkiem, to też natura i jeszcze jaka swojska. A zanim coś opublikujesz, to przeczytaj swoje wypociny..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A możesz uchylić rąbka tajemnicy, jaki niby użytek dla mieszkańców oraz turystów, da ta inwestycja? Może nową stację INEES? Betonoza i prywata. To tylko we łbach tych pustaków. Jako mieszkaniec czekam na odpowiedź..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:33Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: żabaTreść komentarza: Szanowna Pani, zapraszam do sklepu piekarniczego na ul. Konopnickiej tam to już działa od kilku lat.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:22Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Ciężki sprzęt to nie łopatka do piaskownicy. Żeby obrócić taką koparkę to w promieniu 50m ziemia będzie zorana. Do tego wywrotki wożące ziemię, przywożące betonowe przepusty. Drodzy państwo cieszmy się, że będziemy mieli ładną ulicę, miejsce do spaceru i jazdy rowerem a nie o....ną przez pieski trawę, ruiny po starej kaczkarni i ogólnie nieciekawy widok. Jestem całym sercem za naturą, drzewami i sarenkami, to tylko kilka kroków do kanału i lasu. Wszystko dla zdrowia.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Golarz FilipTreść komentarza: "Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo" Najlepiej w mieście zabetonujmy wszystko co się da w Augustowie. Jak widzę kolejny inwestor w betonowe złoto.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Taka półka już istnieje w holu Biblioteki Miejskiej.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: najnerTreść komentarza: Najlepszy był komitet zwolenników budowy ulicy założony przez właściciela/właścicielkę działek przy budowanej ulicy, który "przekupił" mieszkańców "koszmarku mieszkalnego" o nazwie blok mieszkalny za kilkanaście miejsc parkingowych. "Twórca" tego bloku nie stworzył żadnych miejsc parkingowych przy bloku (wyłącznie podziemne) i mieszkańcy wesoło rozjeżdżają tereny zielone i chodniki.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS - "RULES"Treść komentarza: Jak widać ścisła kohabitacja Nasze Miasto-PiS kwitnie w najlepsze, tym razem w augustowskim powiecie, na modłę wdrożoną kilka lat temu w mieście przez naszomiastowych rajców: burmiszcza Karolczuka, zastępcę Chodkiewicza i przewodniczącego ugrupowania Nasze Miasto Dobkowskiego.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:05Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Wesoły rowerzysta vs nadpobudliwy quasi-rajdowiecTreść komentarza: Rowerzystów policja traktuje wysokimi mandatami. Ciekawe jak przedstawia się sytuacja z już chyba systematycznie uskutecznianymi przez tłumikowców-rajdowców wieczornymi wyścigiami po mieście? Czy trzeba czekać, aż dojdzie do tragedii?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Fotoradary skutecznym antidotum na drogowych zabójcówTreść komentarza: Miejmy nadzieję, że zaplanowano na tym odcinku ul. Arnikowej co najmniej kilka fotoradarów. Augustów juz nie tylko w weekendy opanowują festyniarze-rajdowcy, którzy miejskie ulice traktują jak tor wyścigowy. Chyba trzeba konkretnie ofotoradarować miasto, skoro policja nie jest w stanie ogarnąć tematu naszomiastowych rajdowców-festyniarzy à la wiejski tuning.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:02Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: szlag_może_trafićTreść komentarza: urząd traktowany jak prywatny folwark .szkoda tylko że pieniądze z naszych podatków a nie prywatne decydenta który zatrudnia tego czy owego znajomkaData dodania komentarza: 3.04.2025, 11:28Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: KolarzTreść komentarza: Porażka, jedziesz z żoną na piwko i cyk 5 koła mandatu... nikt nic złego tym nie robi , a mandaty są chore... czym zawinił rowerzysta z 0.6 promila? Proszę was..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:57Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: czuć_smródTreść komentarza: trzeba się zapytać na sesji albo skierować interpelację....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Bardzo dobra inwestycja ...brawoTreść komentarza: Nigdy nie było mowy że to ma być ulica osiedlowa. W planach zagospodarowania przestrzennego od wielu lat funkcjonuje projekt pełnowymiarowej ulicy. Nareszcie węzeł gordyjski jakim jest ul. Wypusty zostanie rozwiązany . To co się dzieje to jest normalny plac budowy i tak się dzieje wszędzie przy budowach dróg a tutaj , dzięki sprzyjającej pogodzie inwestor dwoi się i troi aby to wykorzystać i brawa mu za to . W końcu ktoś pomyślał aby z tego zapuszczonego terenu zrobić użytek dla wszystkich , dla mieszkańców i turystów , którzy latem odwiedzają nasze miasto. Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo ..wystarczy ruszyć cztery litery i już jest puszcza , ptaki i spokój . Nie narzekajmy , świat się zmienia i nic na to nie poradzimy .Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:58Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycji
Reklama