Lista Przebojów Programu 3 Polskiego Radia była audycją jedyną w swoim rodzaju. Od 1982 roku słuchana prze kolejne pokolenia Polaków, nawet w czasach stanu wojennego prezentowała utwory krytykujące władze. Wypadła z eteru, gdy jej ostatnie wyemitowane dwa tygodnie temu 1998 notowanie wygrała piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, krytykująca zachowanie Jarosława Kaczyńskiego związane z jego wizytą na cmentarzu zamkniętym z powodu epidemii. Zaczęły się naciski, oskarżenia i w efekcie posypała się fala odejść najbardziej znanych dziennikarzy Trójki na znak protestu przeciw cenzurze. Z trójkowej anteny zniknęły takie nazwiska jak Marek Niedźwiecki, prowadzący listę, Piotr Metz, Piotr Kaczkowski, Jan Chojnacki, Agnieszka Obszańska, Hirek Wrona, Agnieszka Szydłowska, Marcin Kydryński czy Bartosz Gil, a także augustowianie Marcin Łukawski i Dariusz Bugajski. Wcześniej z Trójki odeszli inni dziennikarze, którzy w ten sposób zbojkotowali decyzję o zwolnieniu dziennikarki Anny Gacek, prowadzącej program wspólnie z Wojciechem Mannem. W akcie solidarności z Trójki odszedł sam Wojciech Mann. W sumie lista dziennikarzy, którzy odeszli z tej stacji zawiera ponad 30 nazwisk. Dziennikarze Trójki są dobrze znani mieszkańcom Augustowa. Przez wiele lat nasze miasto współpracowało z tą stacją. Ze statku na jeziorze Necko przed laty prowadził Listę Przebojów Programu 3 sam Marek Niedźwiecki. Wielu trójkowych dziennikarzy gościło w naszym mieście podczas imprez organizowanych wspólnie z Augustowem. Tak więc, gdy przed laty powstało nowe molo na jeziorze Necko nazwano je imieniem Radiowej Trójki. Postanowiliśmy poznać zdanie augustowian na temat nazwy mola. Na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl stworzyliśmy ankietę „Czy jesteś za zmianą nazwy mola na plaży miejskiej?” z trzema odpowiedziami. Na pierwsze zagadnienie „Radiowa Trójka mi nie przeszkadza” zagłosowało 27 procent, na drugie „Radiowa Trójka w nazwie to wstyd dla miasta” na tak głos oddało 64 procent biorących udział w ankiecie. Na sformułowanie „Radiowa Trójka w nazwie to powód do dumy dla mieszkańców” odpowiedziało 10 procent. Po publikacji naszej ankiety w mediach społecznościowych i na naszym portalu rozpętała się ogromna dyskusja na ten temat. Otrzymaliśmy mnóstwo komentarzy. Oto ich treść:
„Puszczać piosenkę Kazika”
„Zostawić nazwę, zbyt dużo wspomnień i pozytywnych emocji. Augustowscy redaktorzy. To coś znaczy. Proponuję dopisać Molo radiowej trójki 1.04.1962 -16.05.2020
„Proponuję patrona w osobie Marka Niedźwieckiego”
„Zmienić koniecznie na lepszą nazwę”
„Chwila, chwila, Trójka istnieje nie od wczoraj, a jeszcze do niedawna była naszym najwspanialszym radiem. Czy mamy zapomnieć, że się na niej wychowaliśmy tylko dlatego, że obecnie nie jest w najlepszej dyspozycji? Pamiętajcie, że tam byli i są redaktorzy z Augustowa. Ich rodzinne miasto też się na nich wypnie?”
„To świetny program dlaczego go zdejmujemy wiekiem starsi Mamy Bardzo Duży sentyment Wspomnienia Powinien Pozostać. Pozdrawiam Wszystkich Redaktorów tej audycji a przede wszystkim Marka Niedźwieckiego”
„Kiedyś współpraca z trójką była bardzo dobra i z tego tytułu ta nazwa ciepło wspominam tą współpracę pozdrawiam byłych szefów min. Witka Laskowskiego i wielu redaktorów z Markiem Niedźwieckim na czele” -napisał nawet były burmistrz Leszek Cieślik.
„Należy tylko dodać STAREJ.. „
„Przyjdzie nowa władza i pogoni tych szkalujących i tych mniej wiarygodnych . A Trójka była jest i będzie czy się komuś podoba czy nie !”
„Oczywiście i to jak najszybciej... „
„Może trzebaby zaproponować Nowemu Światu, żeby objął swój patronat nad molem”
„Molo Ostrego Cienia Mgły”
„Jeżeli nie chcecie podpisywać się pod jawną cenzurą to zmienić to jak najszybciej.”
„PiS niebawem przeminie, Trójki zdemolowanej już się chyba nie odbuduje, ale to był symbol i jest, tyle że byłego”
„Oczywiście, że zostawić! To przecież Trójka mianowała Augustów letnią stolicą Polski.”
„Wypowiedź jest prosta: Trójka ma być nasza, a nie celebrytów, często haniebnie uwikłanych w konflikty społeczne.”
„Tak, zmienić, np. Na "Molo ku pamięci dawnej Trójki".
„Molo BYŁEJ radiowej trójki”
„Zdjąć logo i pamiętać, o tej fajnej Trójce. Jak wrócą dobre czasy,a w to wierzę,to przywróci się nazwę. Pozdrawiam”
„Solidaryzując się z dziennikarzami , którzy odeszli, zlikwidujcie molo.”
„To jest molo Trójki. Teraz Trójki już nie ma jest Trujka, więc jasne zostawić”
„Ta trójka która teraz jest to wstyd nie tylko dla Augustowa ale całej Polski”
„Można, jak z Wedlem - Molo im. Lecha Kaczyńskiego - dawniej Molo Trójki”
„Proponuję dopisać Ś. P. Trójki”
„Tak, Molo Trójki Marka Niedźwieckiego”
„tak...może ogłosić konkurs na nową nazwę?”
„Dawnej Trójki”
„Radio 3 to ludzie i głosy a ich już nie ma.”
„Molo Listy Przebojów?
„Molo Trójki a nie trujki...”
„Czy nadanie nazwy wiązało się z jakąś umową sponsorską? Czy może radio wsparło miasto w finansowaniu budowy lub utrzymania? Nie ma żadnej informacji na ten temat w internecie. Jeśli jest to darmowa promocja radia, bo już chyba nie będzie to działało skutecznie w drugą stronę przy znikomej słuchalności, to może warto zwrócić się o fundusze do polskiego radia, w końcu będą mieli co rozdawać z tych 2mld”
„Nie da się przekreślić wspomnień i ludzi którzy tworzyli te radio, fakt zaorania super radia jest skandaliczny, koszmarny i zarazem żałosny. Ale ludzie którzy tworzyli to i bywali w Augustowie są dalej super dziennikarzami, radiowcami...”
„Bywali w Augustowie i są radiowcami z Augustowa Marcin, Darek Nie wolno tego przekreślić to było dobre”
Z większości komentarzy wynika że, augustowianie chcą zmienić nazwę mola. Mało tego, na jednym z budynków pojawił się transparent „Twój ból jest lepszy niż mój”. Obecnie już go nie ma. Echo sytuacji w Radiowej Trójce jest więc w naszym mieście dość spore. Warto może, by władze samorządowe zajęły się sprawą nazwy mola na jeziorze Necko. Gdy nazwa została nadana, Augustów i Trójka na tym korzystały. Augustów gościł często w rozgłośni, Trójka miała za darmo fajną reklamę. Czy dzisiaj nadal obie strony korzystają na reklamowaniu przez nasze miasto rozgłośni, która kojarzy się z cenzurą i partyjniactwem? Głosowanie na naszej stronie nadal trwa. Wystarczy wejść na dziennikpowiatowy.pl i kliknąć.
Napisz komentarz
Komentarze