Ten tydzień będzie dla nas wyjątkowy. W niedzielę będziemy obchodzić rocznicę odzyskania niepodległości. Przedwojenne elity zgodziły się w 1937 roku, że datą symbolizującą to święto będzie 11 listopada. Do II wojny światowej jedynie dwa razy zdołaliśmy celebrować ten dzień. W wolnej Polsce obchodzimy uroczyście ten dzień od 1989 roku, zatem w tym roku po raz dwudziesty. Augustowskie uroczystości nie są zbyt imponujące, ale miejmy nadzieję, że na stulecie odzyskania niepodległości przez Augustów w lipcu 2019 roku ilość imprez będzie imponująca. Drukujemy oczywiście porządek niedzielnych uroczystości i zachęcamy do tłumnego w nich uczestnictwa.
Mamy nowe władze miasta. Radnych poznaliśmy dwa tygodnie temu, w ostatnią niedzielę wybraliśmy burmistrza. Generalny wniosek z wyborów burmistrza jest taki, że augustowianie są bardzo zachowawczy albo bardzo się im ostatnia kadencja podobała. Tak czy inaczej wybraliśmy kontynuację. Na podsumowanie kadencji Wojciecha Walulika przyjdzie jeszcze czas, ale wynik wyborów mówi, że byliśmy z jego burmistrzowania dość zadowoleni. Połowa głosujących była zadowolona nawet bardzo. Druga połowa postawiła na niedawnego zastępcę W. Walulika. Mirosław Karolczuk złożył kilka obietnic, niedługo je przypomnimy, ale jedną zapamiętałem najlepiej. Nowy burmistrz podczas debaty zobowiązał się w tej kadencji utwardzić wszystkie ulice w mieście. Trzymamy za słowo panie burmistrzu. Beata Perzanowska w okładkowym tekście „Augustów podzielony na pół” opisała wyniki wyborów. Bardzo dobra analiza.
Mamy dla naszych Czytelników niespodziankę na stulecie niepodległości. Jarosław Szlaszyński, historyk i obecny starosta, opowiada o augustowskich drogach do wolności. Bardzo ciekawy wywiad Bartosza Lipińskiego „Augustów będzie świętował dwa razy” otwiera, mam nadzieję, drogę do wielu uroczystości i wydarzeń związanych w mniejszym, czy większym stopniu, z radosną częścią naszej historii. Chcemy, by świętowanie trwało aż do lipca 2019 roku.
Nekropolie to świadectwo pamięci. Pamiętamy o naszych zmarłych. Ale pamięć nie jest długa. Sięga 3, może 4 pokolenia wstecz. Ale cmentarz to zapisana w kamieniu historia naszego miasta i jego mieszkańców. Bartosz Lipiński wraz z Jarosławem Szlaszyńskim przybliżają historię naszej nekropolii. Polecam bardzo ciekawy tekst „Bogata historia naszego cmentarza”.
W Sztabinie i Nowince też mamy zmiany. W Sztabinie dotychczasowy wójt Tadeusz Drągiewicz nie startował, więc zmiana była oczekiwana. Mieszkańcy gminy Sztabin wybrali Jarosława Karpa, urzędnika Zespołu Doradztwa Rolniczego w Augustowie. Nowince zmiana nie była tak oczywista. Dorota Winiewicz mogła wydawać się mocnym kandydatem. Jednak musiała uznać wyższość kandydatki związanej z komitetem Wojciecha Walulika. W Nowince wójtem została Teresa Strękowska, z wykształcenia ekonomistka, pracująca jako główna księgowa w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Suwałkach. Więcej informacji o wyborach w tych gminach można znaleźć w tym wydaniu „Przeglądu Powiatowego”.
Piszemy sporo o sporcie. Chociaż piłkarska Sparta nie zachwyca wynikami, inni mają sukcesy.
Na koniec muszę wspomnieć o moich przyjaciołach. Mężczyzna mający córki jest niezwykle szczęśliwy. Doznaje od nich wiele ciepła serdeczności, miłości. Tę serdeczność może oddawać z nawiązką, bo córki też pragną jego miłości. Gdy córki dorastają, wychodzą za mąż, życie takiego mężczyzny wzbogacają wnuki, po kolejnych latach prawnuki. Jolu i Leszku, Wasz Tato i Teść był takim szczęściarzem. Dożył słusznych lat. Jest mi, i całej redakcji, niezwykle przykro z powodu śmierci Waszego Taty i Teścia. Przyjmijcie nasze najszczersze kondolencje.
Redaktor naczelny
Krzysztof Przekop
Napisz komentarz
Komentarze