-Przede wszystkim jest to badanie małoinwazyjne i bezpieczne. Nie szkodzi zdrowiu, więc można je wykonywać dowolną ilość razy według potrzeb. Daje nam lekarzom, cenne informacje na temat schorzeń jamy brzusznej i nie tylko, bo też tkanek miękkich, które pomagają ukierunkować postawienie właściwej diagnozy. Przykładem są np. bóle brzucha. Możemy tutaj w poradni w miarę szybko wykonać te badanie i zweryfikować czy mamy do czynienia ze schorzeniami dróg żółciowych czy układu moczowego, które mogą dać podobne objawy. Dzięki temu możemy szybko postawić trafną diagnozę i skierować pacjenta tam, gdzie będą w stanie mu właściwie pomóc. Niektórzy twierdzą, że ultrasonograf staje się stetoskopem XXI wieku.
Wiadomo, że na specjalistyczne badania czeka się dosyć długo. Tak więc pacjenci przychodni przy Hożej są szczęściarzami, bo mogą USG wykonać niemal od ręki. Droga pacjenta do wyleczenia jest więc o wiele krótsza niż zazwyczaj.
-Zdecydowanie. Mamy tutaj pełen obraz diagnostyczny. Jeśli pacjenta widzę po raz pierwszy i badam go przedmiotowo, a przy okazji jeszcze wykonuję badanie USG, to na podstawie tego całego szeregu informacji mogę podjąć jakąś decyzję terapeutyczną. Po drugie pacjent ma wygodę, bo na miejscu jest diagnozowany i nie musi marnować czasu i nerwów, żeby gdzieś tam sobie szukać dodatkowej pomocy. Dodatkowo jestem przeszkolony i mam doświadczenie więc wiem, gdzie czego szukać i jakiej patologii.
Jeśli chodzi o USG to jest ono wykonywane codziennie, czy w określonych dniach i godzinach?
-Codziennie wykonujemy badania USG. Na przykład w przypadku ostrych bólów brzucha, które kwalifikują się do położenia do szpitala czy też podejrzenia zapalenia płuc. Natomiast badania planowe wykonujemy w wyznaczone dni. Wykonuję te badania we wtorki i czwartki, w godzinach od ósmej do dziewiątej, a pani doktor Wiesława Drejer-Przekop w środy od 8 do 9.
Napisz komentarz
Komentarze