-Celem kampanii jest zwiększanie wiedzy i świadomości Polaków o tym, jak istotne jest żywienie ludzi chorych, jakie problemy mogą się z nim wiązać i jak sobie z nimi radzić. W tym roku promujemy wiedzę na temat żywienia pozajelitowego. Zwracamy uwagę, jak pomóc chorym zmuszonym tak się odżywiać. Liczymy na to, że dzięki kampanii rozpocznie się otwarta dyskusja, która zainicjuje pozytywne zmiany w zakresie żywienia w chorobach w naszym kraju –mówi mgr Zuzanna Zaczek, dietetyk, współinicjatorka i współorganizatorka kampanii.
Żywienie pozajelitowe nazywane jest również żywieniem parenteralnym. Jest to dostarczanie wszystkich niezbędnych do życia składników pokarmowych drogą dożylną. Tę formę żywienia stosuje się, gdy pacjent nie jest w stanie odżywiać się drogą fizjologiczną albo gdy takie odżywianie jest niewystarczające. Żywienie pozajelitowe stanowi terapię ratującą pacjentów przed niedożywieniem i śmiercią głodową. Jest kolejnym kamieniem milowym w medycynie obok szczepień, antybiotyków i nowoczesnej diagnostyki.
-Żywienie pozajelitowe może być stosowane długoterminowo i jest możliwe w warunkach domowych. Mieszaninę żywieniową podaje się przez cewnik permanentny, zwany także cewnikiem centralnym. Cewnik zakłada się na sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu -wyjaśnia dr hab. Jacek Sobocki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Napisz komentarz
Komentarze