Jak skorzystać z bezpłatnych badań Jak zgłosić się na wizytę?
Wejdź na stronę www.tydzienjaskry.pto.com.pl i sprawdź, czy w Twojej okolicy znajduje się gabinet zgłoszony do akcji. Sprawdź godziny przyjęć i umów się telefonicznie na wizytę.
Ile kosztuje wizyta?
Badania są bezpłatne dla pacjentów, którzy zarejestrowali się na wizytę telefonicznie w terminach wskazanych przez gabinet. Na wizycie nie będzie wymagane skierowanie.
Kiedy przyjmują gabinety?
Akcja trwa od 11 do 17 marca 2018 roku. Wszystkie terminy wizyt są dostępne na stronie www.tydzienjaskry.pto.com.pl w zakładce „Lista gabinetów”.
Wiedza w pigułce Co to jest jaskra?
Jaskra to choroba, która niszczy nerw wzrokowy. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu i całkowitej ślepoty. Zwykle przebiega bezobjawowo, oczy nie bolą, nie szczypią i nie swędzą. Gdy pacjent zaczyna zauważać, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, często choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium.
Co dzieje się z oczami w czasie choroby?
U osób dotkniętych jaskrą dochodzi do stopniowego zawężania się pola widzenia. Można to porównać do obserwowania otoczenia przez lunetę albo dziurkę od klucza. Chorzy nie są w stanie dostrzec przedmiotów znajdujących się po bokach głowy. Z upływem czasu u chorego dochodzi do całkowitej, nieodwracalnej ślepoty.
Co zaleca okulista?
Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.
Grupy ryzyka
Jednym z najważniejszych czynników ryzyka jaskry jest wiek powyżej 40. roku życia, ale zachorować mogą także osoby młode, a nawet dzieci. Szczególnie narażone na rozwój choroby są osoby, których najbliżsi krewni np. rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, także chorowali na jaskrę. Inne czynniki ryzyka to krótkowzroczność (czyli noszenie „minusowych” okularów), zaburzenia krążenia objawiające się przewlekłym marznięciem dłoni i stóp, problemy z ciśnieniem tętniczym, zbyt wysoki cholesterol czy migrenowe bóle głowy.
Napisz komentarz
Komentarze