W temat piątkowego spotkania wprowadzili wszystkich zebranych niezwykle utalentowani uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie. Goście zostali powitani utworem o obławie w świetnym wykonaniu Julii Kopiczko, Weroniki Piekarskiej, Gabrieli Kleczkowskiej (uczennice I klasy) oraz Julii Milanowskiej i Marceliny Czyżewskiej (uczennice II klasy). Zaraz po wokalistkach wiersz G. Kucharzewskiego "To był lipiec" zarecytował Mateusz Rusiłowski. Piątkowej promocji towarzyszyła wystawa „Miejsca przetrzymywania osób zatrzymanych w Obławie Augustowskiej”, którą opracował i wykonał Zbigniew Kaszlej.
-Wystawa powstała w 2010 roku, kiedy to nasz klub realizował projekt „Obława Augustowska – lipiec 1945r. Gdy nie ma grobów ocalmy pamięć…” – opowiadał podczas spotkania Zbigniew Kaszlej wiceprezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. –Poprosiliśmy wówczas uczniów ze szkół powiatu augustowskiego i sejneńskiego, żeby zapytali swoich dziadków co pamiętają z czasów obławy. Powstało wówczas 100 takich relacji, dzięki którym udało nam się udokumentować 40 miejsc przetrzymywania osób zatrzymanych w obławie. Także serdecznie zapraszam do obejrzenia tej wystawy.
Wkrótce potem głos zabrał Tadeusz Radziwonowicz, współautor książki „Obława augustowska 1945 okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych”. Pani Barbara Bojaryn -Kazberuk nie była obecna na spotkaniu ze względu na zły stan zdrowia.
-Rzadko piszę książki, także mam tremę –rozpoczął autor książki. –Niemniej jednak samo miejsce w którym się teraz znajdujemy, nie jest mi obce, bo właśnie tu na tej sali pisałem maturę. Moja klasa była chyba ostatnim rocznikiem I Liceum Ogólnokształcącego, które mieściło się w tym budynku. Mam zatem bardzo wiele miłych wspomnień związanych z tym obiektem. Bardzo dziękuję burmistrzowi Wojciechowi Walulikowi i dyrektor Barbarze Koronkiewicz za zaproszenie. Szczególne podziękowania składam też państwu Danucie i Zbigniewowi Kaszlejom, którzy też bardzo wiele uczynili, żeby ta promocja się odbyła.
Po tym krótkim wystąpieniu autor opowiedział jak doszło do powstania książki oraz co ona dokładnie zawiera. Trzeba wiedzieć, że autorzy publikacji, na podstawie własnych badań, podjęli próbę opisania okoliczności i możliwych przyczyn, a także przebiegu i skutków obławy augustowskiej. Uwzględnili przy tym szersze tło dramatycznych wydarzeń z lipca 1945 roku w rejonie Puszczy Augustowskiej. Nie pominęli również reakcji ówczesnych władz oraz historii poszukiwań ofiar sowieckiej zbrodni, prowadzonych już od 1945 roku po lata 60. XX wieku, czyli do momentu, w którym rodziny zaczęły uzyskiwać dokumenty formalnie potwierdzające uznanie swych zaginionych bliskich za zmarłych. Książkę wzbogacają liczne kopie materiałów archiwalnych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach, a także dokumentów sowieckich oraz pochodzących od rodziny Matusiewiczów z Suwałk, a dotyczących Wiktorii Matukin, jednej z ofiar obławy.
Organizatorami piątkowego spotkania byli: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, Archiwum Państwowe w Suwałkach ora II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Wszelkie informacje na temat Obławy Augustowskiej można znaleźć na stronie internetowej Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie www.akklub.pl.
Napisz komentarz
Komentarze