-Zwierzę powinno się przyprowadzić do lecznicy zwierząt. My je zaewidencjonujemy, założymy kartę pacjenta, nakreślimy plan żywienia, opieki, szczepień, zwalczania pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych oraz pielęgnacji. To wszystko jest bowiem istotne w dbaniu o kondycję zwierzęcia. Zapewniam, że profilaktyka jest korzystniejsza niż leczenie, które nie zawsze daje oczekiwane efekty. Jest też nierzadko bardzo kosztowne. Dlatego odpowiedzialni właściciele powinni inwestować w odpowiednią opiekę, również tę weterynaryjną, niż potem narażać zwierzę na cierpienie i trudne leczenie.
-Jeżeli decydujemy się na prowadzenie hodowli, to musimy pamiętać, że rozmnażanie czworonogów musi przebiegać w sposób kontrolowany -mówi Leszek Czokajło -lekarz weterynarii z augustowskiego „Hirona”. - Po pierwsze trzeba wówczas ustalić plan hodowlany. Pies czy kot musi być przede wszystkim rasowy. O tym czy jest, decyduje związek kynologiczny, który sprawdza rodowód i nadaje prawo do rozrodu.
Czasami bywa, że szczeniaki są porzucane, oddawane pod niewłaściwą opiekę, a co najgorsze uśmiercane w niehumanitarny sposób.
Dlatego Leszek Czokajło radzi, by domowego kota czy psa po prostu wysterylizować. Zabieg jednak należy przeprowadzić z rozwagą i w odpowiednim czasie.
-Samce kastrujemy, a samice sterylizujemy. Należy pamiętać, że zabieg jest poważną operacją, niemniej bezpieczną. Można go wykonać od osiągnięcia przez zwierzę wieku 7 miesięcy. Wskazane jest by zabieg był wykonany do półtora roku życia. Pamiętajmy, że instynkt zachowania gatunku jest silny i nie wykonując kastracji czy sterylizacji narażamy naszego pupila na stres. Zwierzaki, szczególnie samce, w poszukiwaniu partnerki potrafią uciec z domu, uczestniczyć w bójkach, co skutkuje często poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Pies otumaniony „rządzą” potrafi wpaść pod samochód czy oddalić się od bezpiecznego domu bardzo daleko i zwyczajnie się zgubić. Wykastrowany - trzyma się bardziej swego otoczenia. Zwierzę pozbawione popędu płciowego nie będzie też oznaczać terenu hormonami (które wydala z moczem). Pozwoli to nam na łatwiejsze utrzymanie porządku mieszkania, w którym przebywa nasz pupil.
Pamiętajmy, że bycie właścicielem czworonoga to duża odpowiedzialność, a pomoc we właściwej opiece nad nim okaże nam lekarz weterynarii. Warto więc korzystać ze wsparcia weterynaryjnego a wtedy będziemy pewni, że nasz ukochany pupil będzie zdrowy i radosny.
W kolejnych poradnikowych artykułach opisywać będziemy najnowsze metody leczenia zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze