W augustowskim turnieju wzięły udział 24 drużyny. Był to turniej silnie obsadzony, oprócz gospodarzy zagrali m.in. piłkarze z Warszawy, Wyszkowa, Siedlec, Białegostoku, Suwałk, Ełku i Grodna. W rozgrywkach uczestniczyli gracze z roczników 2004/2005, 2006/2007 i 2008. To pierwsza edycja turnieju i od razu przygotowana z tak dużym rozmachem przez Akademię Piłkarską Sparta. Pomysł powstania akademii, w której swoje piłkarskie umiejętności mogą kształtować młodzi pasjonaci futbolu, zrodził się w 2012 roku. To wtedy byli piłkarze Sparty Augustów: Rafał Harasim i Karol Salik, powołali do życia piłkarską akademię, która z roku na rok rośnie w siłę. Akademia stwarza możliwości rozwoju i jest przepustką do dalszej kariery dla młodych zawodników.
- Nie tylko ja, ale i moi koledzy moglibyśmy osiągnąć więcej w profesjonalnej piłce, gdybyśmy będąc dziećmi, mieli takie możliwości kształtowania swoich umiejętności, jakie dziś stwarza Akademia Sparta. Pierwsze kroki stawialiśmy na boiskach betonowych przy szkole, były to warunki polowe. Poważną piłkę znaliśmy jedynie z telewizji – mówi Przeglądowi Powiatowemu Łukasz Bućko, były piłkarz, a obecnie trener Akademii Piłkarskiej Sparta rocznika 2006/2007. Dziś m.in. dzięki pracy takich ludzi jak Łukasz Bućko, młodzi piłkarze mają znacznie łatwiej. Choć wiąże się to oczywiście z konkretną pracą, treningami, zaangażowaniem na boisku i poza nim.
- Najlepszym czasem dla rozpoczęcia przygody z piłką jest wiek 6 – 7 lat. Trenujemy angielskim systemem „Coerver Coaching”, stawiamy przede wszystkim na technikę. Tzw. polska myśl szkoleniowa, kładła nacisk przede wszystkim na wytrzymałość, siłę. My chcemy, aby od najmłodszych lat chłopcy mieli jak najczęstszy kontakt z piłką i uczyli się jak najwięcej techniki, aby później na spokojnie wygrywać pojedynki jeden na jeden, czego w polskiej piłce jeszcze brakuje. Jest z tym coraz lepiej, co widać na przykładzie niedawnego Euro. Ale trzeba to ciągle udoskonalać. Dlatego szczególną uwagę kładziemy na rozwój techniczny zawodnika - informuje Łukasz Bućko.
Rozwój systemu szkolenia w Polsce, jest zauważalny i bezdyskusyjny. Powstają nowe obiekty, bazy treningowe, coraz popularniejsze stają się także szkółki piłkarskie. Przedstawiciele Akademii Piłkarskiej Sparta uczą się trenować od najlepszych, m.in. dlatego pojechali do Francji na niedawne Euro 2016, gdzie oprócz oglądania spotkań czołowych drużyn kontynentu, podpatrywali tamtejszy system szkolenia młodych adeptów.
- U nas też jest coraz lepiej, m.in. Centrum Sportu i Rekreacji stworzyło nowe boisko dla naszych zawodników. Dzięki temu mamy gdzie trenować. Infrastruktura w Polsce, mimo, że lepsza niż przed kilkoma laty, ciągle pozostawia dużo do życzenia. Byliśmy na Euro 2016 we Francji, odwiedziliśmy tam jedną ze szkółek piłkarskich. Warunki w jakich piłkarze trenują robi ogromne wrażenie. Mają do dyspozycji dwa pełnowymiarowe boiska ze sztuczną nawierzchnią. Miejmy nadzieję, że u nas będzie podobnie. Chcielibyśmy, aby w ramach budżetu obywatelskiego powstało boisko ze sztuczną nawierzchnią. Wtedy dzieciaki będą miały gdzie trenować. Największy problem jest zimą. Gdybyśmy mieli pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, to rozwiązałoby problem. Bo zimą można trenować na takim obiekcie - mówi Łukasz Bućko, z optymizmem oceniając przyszłość absolwentów Akademii Piłkarskiej Sparta.
- Jest kilku chłopaków, którzy jeżeli dalej będą tak samo ciężko pracować jak obecnie, mogą wypłynąć na szerokie wody. Po to jest nasza akademia, aby promować talenty. I aby mogły wybić się stąd do wielkiej piłki – podsumowuje trener rocznika 2006/2007 w augustowskiej Akademii Piłkarskiej Sparta.
Zwycięzcami turnieju Sparta Cup zostały: w roczniku 2004 – Pogoń Siedlce; w roczniku 2006 i 2008 Wigry Suwałki.
Napisz komentarz
Komentarze