Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, to jedyna obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich impreza sportowa, podczas której zapalony jest olimpijski znicz. Całość poprzedzona jest tradycyjną sztafetą z ogniem olimpijskim. Pełnią niezwykle ważną rolę, bowiem niejednokrotnie stanowią sprawdzian dla obiektów, na których później odbywają się zawody pełnosprawnych sportowców. Procedura zakwalifikowania się na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych jest równie trudna jak awans na Igrzyska. Zawodnicy w ramach eliminacji przechodzą kolejne szczeble na drodze do upragnionego turnieju. Pierwszym etapem jest start w zawodach regionalnych, z których medaliści kwalifikują się do turnieju ogólnopolskiego. Podium na szczeblu krajowym, stanowi przepustkę na Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Tak było również w przypadku dwóch augustowskich kajakarek: Moniki Klekotko i Agaty Jaroszewicz. W 2011 roku wystartowały w XIII Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, odbywających się w Atenach, stanowiących kolebkę zmagań sportowych. W ceremonii otwarcia wzięły udział Pierwsze Damy RP, Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska.
Augustowskie zawodniczki pływające na dystansach 200 i 500 metrów kajakiem turystycznym, przywiozły ze stolicy Grecji 3 złote i 1 srebrny medal. Trenerem reprezentantek Polski w kajakarstwie podczas ateńskich zmagań był Tomasz Biesek. Jak wspomina Robert Chilicki z klubu sportowego Kormorany mieszczącego się przy Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie, podium zawodniczek było dla wszystkich ogromną radością i powodem do dumy, a sukces miłą niespodzianką.
- Faworytem do zdobycia medalu była przede wszystkim Agata. Tymczasem to Monika zaskoczyła nas wszystkich, zdobywając w Atenach dwa złote krążki – mówi Robert Chilicki.
Opiekun sportowców z klubu Kormorany przywołuje pewną historię, która po dziś dzień wspominana jest przy okazji każdych kolejnych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
- Nasze zawodniczki tydzień przed startem spędziły na greckiej wyspie Rodos. Wraz z innymi sportowcami, musiały dostać się na wyspę promem. Jak się okazało, tylko dwie osoby na promie miały chorobę morską. Były to Monika i Agata, które z pływaniem na wodzie miały do czynienia najwięcej ze wszystkich pasażerów promu – wspomina zabawną historię R. Chilicki.
Klub sportowy Kormorany przy Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie, którego reprezentantkami były złote medalistki z Aten, pomaga przełamywać bariery i osiągać sportowe sukcesy.
- Uczymy naszych podopiecznych pływać, zarówno w wodzie, jak i na kajakach. Organizujemy spływy kajakowe, m.in. szlakiem papieskim. Ciągle przywozimy medale z różnych międzynarodowych imprez, w ostatnich latach choćby z Szanghaju czy Antwerpii – mówi opiekun klubu Kormorany.
Igrzyska Olimpiad Specjalnych, to nie mniejszej wagi zawody sportowe jak Igrzyska Olimpijskie. Podobnie jak Igrzyska pełnosprawnych sportowców, wiążą się z trudem, wysiłkiem i zasługują na ogromny szacunek oraz zainteresowanie. Ważnym jest, aby wiedzieć i pamiętać, że medale olimpijskie dla Augustowa nie skończyły się wraz z 1996 rokiem.
Napisz komentarz
Komentarze