Alicja Skowrońska, położna z przychodni na Hożej, przekonuje jak ważna jest wczesna diagnostyka kierunku raka szyjki macicy.
-Choroba ta atakuje cicho i powoli i może rozwijać się od trzech do 10 lat. Przez wiele lat rak rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety przychodzą do lekarza za późno, bo wiadomo jak nie boli to nic się przecież nie dzieje –mówi Alicja Skowrońska. –Apelujemy więc do kobiet, żeby wykonywały cytologię, która jest formą diagnostyki w kierunku wykrywania raka szyjki macicy. Tym bardziej, że od ponad roku prowadzony jest u nas Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, finansowany przez NFZ, czyli bezpłatny.
Program ten adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. Z programu skorzystać mogą także kobiety, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatniego roku, a są bardziej narażone na zachorowanie na raka szyjki macicy. Chodzi tu przede wszystkim o kobiety zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne czy też zakażone HPV, typem wysokiego ryzyka.
-Zachęcam bardzo do skorzystania z programu tym bardziej, że jest to badanie zupełnie bezbolesne-dodaje A. Skowrońska.
Napisz komentarz
Komentarze