Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 05:27
Reklama
Dzisiaj w niektórych miejscach ekspansja trzcin utrudnia rozwój funkcji turystycznej miasta

Problem trzcinowiska zostanie rozwiązany?

Podziel się
Oceń

Nad jeziorem Necko w Augustowie już od lat pnie się w górę potężne trzcinowisko, które mocno ingeruje w krajobraz. W niektórych miejscach widoczność jest mocno ograniczona i z trudem można dostrzec panoramę jeziora będąc na brzegu. O tym problemie dyskutuje się od dawna. Trzcina rozrasta się m.in. przy popularnej plaży Bielnik, ale także w innych rejonach najpopularniejszego akwenu. Jednakowoż nie można wykluczyć, iż już wkrótce nastąpi przełom.
-Dzisiaj w niektórych miejscach ekspansja trzcin utrudnia rozwój funkcji turystycznej miasta -uważa Andrzej Zarzecki.
-Dzisiaj w niektórych miejscach ekspansja trzcin utrudnia rozwój funkcji turystycznej miasta -uważa Andrzej Zarzecki.

O ingerencji trzcinowiska w krajobraz augustowskich jezior, ze szczególnym uwzględnieniem jeziora Necko, słyszymy od lat. Ten problem jest szczególnie widoczny na najpopularniejszej plaży w dzielnicy Borki, gdyż stojąc na brzegu, gdzieniegdzie z trudem można dostrzec wodę. Dotychczas słyszeliśmy argumenty, że miasto nie może rozwiązać tego problemu, ponieważ nie otrzymuje zgody ze strony instytucji, zajmującej się ochroną środowiska. Czy to się zmieni?

W połowie marca odbyło się posiedzenie augustowskiej komisji uzdrowiskowej rady miejskiej, na którym pojawiły się także władze białostockiej RDOŚ. Członkiem komisji uzdrowiskowej jest Andrzej Zarzecki, a jego refleksje po obradach są bardzo pozytywne. Zarzecki mówi, że działania dotyczące trzcin będą w końcu możliwe – oczywiście z zachowaniem procedur oraz z poszanowaniem przyrody.

Owocna dyskusja na komisji

-Na ostatniej komisji uzdrowiskowej rady miejskiej obecny był dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wraz z Regionalnym Konserwatorem Przyrody. Podczas dyskusji udało nam się dojść do niezwykle istotnego porozumienia związanego z problemem trzcin porastających augustowskie jeziora. Miasto dysponując ekspertyzą wydaną przez uprawnione organy, będzie mogło uzyskać zgodę na usunięcie fragmentów trzcinowisk, utrudniających m.in. rozwój infrastruktury na plażach i kąpieliskach. Było to bardzo konstruktywne spotkanie, owocujące konsensusem. Widać, że obecne władze RDOŚ w Białymstoku są bardzo przychylne Augustowowi -komentuje radny Andrzej Zarzecki.

-Przypomnieć warto, iż w 2021 i 2022 roku RDOŚ odmówiła naszemu miastu usunięcia trzcin. To pokazuje, że obecna dyrekcja zdecydowanie życzliwiej patrzy na Augustów oraz rozumie, jakie znaczenie dla rozwoju miasta mają takie działania. Jako radni byliśmy przygotowani do prowadzenia merytorycznej rozmowy na ten temat, co przyczyniło się do nowego otwarcia w poruszanym od lat temacie. Potrzeba usunięcia trzcinowisk dotyczy np. plaży Bielnik i jeziora Necko, gdzie trzciny utrudniają funkcjonowanie infrastruktury rekreacyjnej -twierdzi Zarzecki.

-Jeżeli ekspertyza potwierdzi, że usunięcie trzcinowisk nie stanowi zagrożenia dla gatunków chronionych, znajdujących się na obszarze objętym ochroną „Natura 2000” w obrębie jeziora Necko, możliwe będzie podjęcie odpowiednich czynności. Dzisiaj w niektórych miejscach ekspansja trzcin utrudnia rozwój funkcji turystycznej miasta -relacjonuje radny Andrzej Zarzecki.


Napisz komentarz

Komentarze

Robert 24.03.2025 12:07
Oby znów na gadaniu się nie skończyło. Dzielnica z największą ilością kwater turystycznych nie mająca plaży. Tylko w Polsce tak jest.

Luc 22.03.2025 06:32
Problemem są nieodpowiedzialni ludzie a nie trzciny.

Klemens 21.03.2025 18:00
Kiedys było więcej dzikich plaż i trzciny az tak nie rosły. Po obu stronach POSTiWu były plaże i kapieliska. Tylko z lewej strony była niewielka kępa trzcin. Obecnie po obu stronach duże trzcinowiska. Na obecnym molo trójki trzciny były niewielkie po prawej. Dalej były trzciny za POSTiWem na "dzikiej plaży" z niewielką przerwą przy dawny torze saneczkowym (obecnie most). Dalej nie było trzcin aż do tarasu ze schodami do jeziora, aż do hotelu Warszawa, gdzie część jeziora została zasypana iaskiem i utworzona została plaża z boiskami. Za FSO Żerań można było iść brzegiem i wyjść za Sanatorium. Obecnie od dzikiej plaży brzeg Necka jest zdewastowany, zaniedbany i niedostępny do przejścia. Natomiast deptak od postiwu do Sanatorium to podziwianie krzaczorów i nit nie zadba o wycięcie chaszczy do podziwiania jeziora. Ptaki maja do dyspozycji trzcinowiska i brzegi po drugiej stronie Necka, gdzie nie ma ludzi. Sporo jest pochylonych i suchych drzew, nawet bezpośrednio przy drogach. Czekamy aż komus spadnie na głowe lub auto. Nie wspominając o przycinaniu gałęzi nad chodnikami i scieżkami rowerowymi.

Wytyczne tworzenia atrakcyjnych i bezpiecznych kąpielisk 21.03.2025 16:05
Być może w tym miejscu nie jest zasadne tworzenie kąpieliska. Eutrofizacja i naturalne czynniki sprzyjające powstawaniu trzcinowiska prawdopodobnie nie predysponują, żeby w tym miejscu powstało kąpielisko. W ubiegłym roku augustowski WOPR zgłaszał do burmistrza Karolczuka zastrzeżenia, odnośnie uruchamiania w tym miejscu kąpieliska miejskiego w związku z zagrożeniami wynikającymi ze znacznego zamulenia osadami humusowymi dna w bliskim sąsiedztwie obecnego usytuowania miejskiej plaży Bielnik. Jak najbardziej warto uruchamiać kąpieliska w Augustowie z tym zastrzeżeniem, żeby były tworzone w miejscach bezpiecznych, łatwodostępnych, atrakcyjnych, wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę i co do zasady z naturalnym wypiaszczeniem dna jeziora.

JS 21.03.2025 15:51
Jak się idzie nad Necko, to rzeczywiście w niektórych miejscach zamiast pięknej panoramy jeziora widać tylko ścianę roślin.

słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h

Zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie 25 marca 2025 roku, w wieku 65 lat zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej od 1 sierpnia 2018 roku. Był kapłanem od 38 lat. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele MBCZ 28 marca o godz. 19:00, a przewodniczyć jej ma biskup ełcki Jerzy Mazur. Uroczystości pogrzebowe księdza odbędą się w jego rodzinnej parafii w Podegrodziu 29 marca o godz. 12:00. W ostatnich latach, pomimo ciężkiej choroby, ks. Owsianka bardzo zaangażował się w wiele istotnych przedsięwzięć związanych z życiem parafii, takich jak przygotowaniem muzeum i ekspozycji na terenie kościoła garnizonowego, związanego m.in. z historią stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojennym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Między innymi dzięki staraniom śp. księdza, trwa niezwykle potrzebny remont kościoła MBCZ, na którego wykonanie parafia otrzymała środki z rządowego programu odbudowy zabytków. Jednym z pamiętnych dzieł ks. Jerzego, było doprowadzenie do odrestaurowania obrazu Matki Boskiej Krechowieckiej, by przywrócić jego wygląd z 1939 roku. Niespełna rok temu w kościele odbyła się podniosła uroczystość związana z umieszczeniem odrestaurowanego obrazu, której przewodniczył ks. Jerzy Owsianka. W tym szczególnym momencie przypominamy naszą relację z tego dnia, który był jednym z symboli ważnych działań śp. księdza proboszcza. Wygłoszone przez niego słowa zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach pięknej ceremonii.Data dodania artykułu: 26.03.2025 11:57Liczba komentarzy artykułu: 1Ksiądz Jerzy Owsianka podczas uroczystości w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w maju 2024 roku.
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ciemna triada: psychopatia, makiawelizm, narcyzmTreść komentarza: Może to był po prostu alter ego Tadeusza Bajdura? P.S. Moim zdaniem powinny być uregulowane prawnie obowiązkowe wstępne i okresowe (co najmniej raz w roku) badania psychiatryczne dla kandydatów na stanowiska urzędnicze szczebla kierowniczego i dla osób już piastujących kierownicze stanowiska urzędnicze.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 10:35Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: WaldekTreść komentarza: Na pewno coś w tym mieszał przedstawiciel struktur PiS z AugustowaData dodania komentarza: 28.03.2025, 21:38Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: JSTreść komentarza: Od dawna było wiadomo, że praca augustowskiego WOPR jest kluczowa dla bezpieczeństwa na wodach, a teraz dostali w końcu wsparcie od miasta.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:29Źródło komentarza: Augustowskie WOPR dostało dofinansowanie z miastaAutor komentarza: Dotacja roczna 16 tysięcy złotych na WOPR vs uposażenie miesięczne drugiego zastępcy burmistrza KarolczukaTreść komentarza: Chyba w powyższym artykule wkradł się błąd podczas drukowania. Rozumiem, że augustowskie WOPR otrzymało od miasta dofinansowanie nie 16 tys. zł., ale 160 tys. zł. 160 tysięcy złotych jest i tak dużo mniejszą kwotą, niż miasto za sprawą burmistrza Mirosława Karolczuka wydaje niestety na etat drugiego zastępcy burmistrza Augustowa.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 16:32Źródło komentarza: Augustowskie WOPR dostało dofinansowanie z miastaAutor komentarza: Miejski monitoring w Augustowie vs etat zdublowanego zastępcy burmiszcza KarolczukaTreść komentarza: Na pewno, gdy tylko policja otrzyma z urzędu miejskiego zapis kamer miejskiego monitoringu, to sprawcy tego czynu zostaną niezwłocznie zchwytani i przykładnie ukarani. Proponuję jako karę wymierzyć prace społeczne np. roznoszenie ulotek informujących mieszkańców o referendum w sprawie odwołania burmistrza Karolczuka, Rady Miejskiej w Augustowie i zlikwidowania etatu zdublowanego z-cy burmistrza drenującego budżet miejski kwotą blisko ćwierć miliona złotych rocznie.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 10:43Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: LajdakTreść komentarza: Wydruk baneru wymaga zużycia wiele energii i materiału, a jak wiemy planeta płonie. Wiec być może jakiś klimatysta nie mógł tego znieść 😅Data dodania komentarza: 28.03.2025, 09:01Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: Trzech burmistrzów, czy jednak miejski monitoring? That is the question.Treść komentarza: Już kilka lat temu miejscy włodarze mówili o potrzebie zainstalowania kamer monitoringu miejskiego w Augustowie, więc wystarczy, że policja przejrzy zapis z tych kamer, sprawcy wandalizmu zostaną szybko zidentyfikowani, a następnie postawieni przed wymiarem sprawiedliwości i odpowiednio ukarani.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 08:59Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: IzaTreść komentarza: Myślę, że poza tą całą sytuacją, powinniśmy się zastanowić czy te plakaty powinny w ogóle tam wisieć? Czy te ogrodzenie to nie jest własność publiczna? Czy to nie należy do Spółdzielni? Czy Spółdzielnia powinna się zgodzić w imieniu mieszkańców? Co mówią przepisy?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 08:00Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Bezmózgie rozmodlone karki czyli hajlujące ruskie onuce preferujące rozwiązania nazistowskie. A Policja co? Tradycyjnie NIC.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 07:01Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Swego czasu pisałem o łamaniu przepisów przez nuworyszy wioskowych osiadłych w Augustowie. Chodzi o zatrzymywanie się i wysadzanie dzieci przed przejściami dla pieszych z jednoczesnym blokowaniem ruchu. Były głosy oburzenia na moje ewentualne ujawnienia nagrań i to tylko potwierdza, że "chamota" ma za nic przepisy a policja to olewa. Wygląda, że trzeba jednak powiadamiać Komendę Wojewódzką oficjalnie, aby była reakcja. Wystarczyło Panie Komendancie jak to kiedyś bywało oddelegować patrole w godzinach 7.00 - 8.00 pod szkoły i wlepić kilka mandatów, a nie przymykać oczy na problem. Tamowanie ruchu to też łamanie przepisów przypominam..Data dodania komentarza: 28.03.2025, 06:56Źródło komentarza: Radna o sprawie ulicy Rajgrodzkiej w AugustowieAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Może miał dwie prawe nogi i dwie lewe ręce???Data dodania komentarza: 28.03.2025, 06:04Źródło komentarza: Ukradł odzież i dwa prawe butyAutor komentarza: tropićTreść komentarza: To szukać winnych pani Izabelo, szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 06:01Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: A kiedy 100 metrówka przy Rynku Zygmunta pomiędzy Wierzbną i Polną będzie jednokierunkowa i rozładuje te korki pod Aliorem. Ale włodarzy myślenie boli.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 05:58Źródło komentarza: Radna o sprawie ulicy Rajgrodzkiej w AugustowieAutor komentarza: ⛔🚳🚷⛔⭕Treść komentarza: W Augustowie znaki drogowe służą wyłącznie jako atrapa, znaczna większość nie zwraca na nie uwagi, nie mówiąc już nic o przestrzeganiu. Parkowanie na skrzyżowaniu, bramach, to niestety codzienny widok. Znaki zakazu nic nie oznaczają. Ot po prostu są. Policja nie widzi, kierowcy nie widzą i jest fajnie.Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:37Źródło komentarza: Radna o sprawie ulicy Rajgrodzkiej w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Skoro sytuacja jest znana od dawna i policja już podejmowała działania, to dlaczego nadal codziennie dochodzi tam do łamania przepisów?Data dodania komentarza: 27.03.2025, 20:21Źródło komentarza: Radna o sprawie ulicy Rajgrodzkiej w AugustowieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Postawić kierownika komunikacji i tak nie ma co robić w urzędzie ( bo tylko się lansuje w godzinach pracy)i wtedy ulica będzie przejezdnaData dodania komentarza: 27.03.2025, 20:17Źródło komentarza: Radna o sprawie ulicy Rajgrodzkiej w AugustowieAutor komentarza: Wiola RTreść komentarza: Dlaczego nikt nie mówi o zamkniętych orlikach ? Konopka chce Orlika !!!Data dodania komentarza: 27.03.2025, 19:45Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: JKDTreść komentarza: to była Cerkiew garnizonowaData dodania komentarza: 27.03.2025, 16:55Źródło komentarza: Trwa remont kościoła MBCZ w AugustowieAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Ten budynek służył jako kościół katolicki już ułanom przed 1939 i kopuły miał oryginalne, takie z jakimi go wybudowano... Więc nie wiem co to ma do rzeczy.Data dodania komentarza: 27.03.2025, 15:49Źródło komentarza: Trwa remont kościoła MBCZ w AugustowieAutor komentarza: MamaTreść komentarza: Kiedy zostaną otworzone Orliki ! Nasze dzieci cały marzec czekająData dodania komentarza: 27.03.2025, 12:21Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i Biejat
PRZECZYTAJ
Zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie 25 marca 2025 roku, w wieku 65 lat zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej od 1 sierpnia 2018 roku. Był kapłanem od 38 lat. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele MBCZ 28 marca o godz. 19:00, a przewodniczyć jej ma biskup ełcki Jerzy Mazur. Uroczystości pogrzebowe księdza odbędą się w jego rodzinnej parafii w Podegrodziu 29 marca o godz. 12:00. W ostatnich latach, pomimo ciężkiej choroby, ks. Owsianka bardzo zaangażował się w wiele istotnych przedsięwzięć związanych z życiem parafii, takich jak przygotowaniem muzeum i ekspozycji na terenie kościoła garnizonowego, związanego m.in. z historią stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojennym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Między innymi dzięki staraniom śp. księdza, trwa niezwykle potrzebny remont kościoła MBCZ, na którego wykonanie parafia otrzymała środki z rządowego programu odbudowy zabytków. Jednym z pamiętnych dzieł ks. Jerzego, było doprowadzenie do odrestaurowania obrazu Matki Boskiej Krechowieckiej, by przywrócić jego wygląd z 1939 roku. Niespełna rok temu w kościele odbyła się podniosła uroczystość związana z umieszczeniem odrestaurowanego obrazu, której przewodniczył ks. Jerzy Owsianka. W tym szczególnym momencie przypominamy naszą relację z tego dnia, który był jednym z symboli ważnych działań śp. księdza proboszcza. Wygłoszone przez niego słowa zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach pięknej ceremonii.Autor artykułu: Bartosz Lipiński Data dodania artykułu: 26.03.2025Kategorie artykułu: SpołeczeństwoKsiądz Jerzy Owsianka podczas uroczystości w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w maju 2024 roku.
Reklama