Kiedy może zostać orzeczony rozwód?
W Polsce rozwód może zostać orzeczony tylko przez sąd w razie spełnienia określonych przez prawo przesłanek. Z żądaniem rozwiązania małżeństwa może wystąpić każdy z małżonków. Rozpoznaniem spraw rozwodowych zajmują się sądy okręgowe.
Małżeństwo może być rozwiązanie w sytuacji, gdy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Okoliczność jest zawsze weryfikowana przez sąd, nawet gdy oboje z partnerów wyrażają zgodę na rozwód. Zupełny rozkład pożycia to sytuacja, w której między małżonkami ustają więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza.
Więź uczuciowa (psychiczna, duchowa) dotyczy wzajemnego szacunku, zaufania, lojalności czy uwzględniania potrzeb partnera. Więź fizyczna (cielesna, seksualna) obejmuje utrzymywanie między partnerami relacji intymnych. Więź gospodarcza to wspólne gospodarowanie domowym budżetem i prowadzenie jednego gospodarstwa domowego. O zaistnieniu zupełnego rozkładu pożycia może więc świadczyć np. oddzielne mieszkanie i nieutrzymywanie relacji.
Aby doszło do orzeczenia rozwodu, rozkład pożycia małżeńskiego musi być dodatkowo trwały. Sąd dokonuje oceny tej okoliczności na podstawie doświadczenia życiowego. Trwały rozkład pożycia małżeńskiego zachodzi, gdy w danej sprawie – biorąc pod uwagę okoliczności oraz indywidualne cechy charakteru partnerów – powrót do wspólnego życia nie jest prawdopodobny.
Na czym polega rozwód bez orzekania o winie?
Rozwód bez orzekania o winie to sprawa, w której sąd nie ocenia, który z partnerów ponosi większą odpowiedzialność za rozpadnięcie się małżeństwa. Strony nie wypowiadają się na ten temat i nie jest prowadzone postępowanie dowodowe w tym zakresie. Sąd ogranicza się do weryfikacji przede wszystkim, czy zachodzi zupełny i trwały rozkład pożycia. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie partnerzy mogą wystąpić o rozwiązanie małżeństwa na zasadzie porozumienia.
Rozwód bez orzeczenia o winie jest orzekany znacznie szybciej niż w przypadku orzekania o winie za rozkład pożycia. Ten rodzaj rozwiązania małżeństwa eliminuje publiczne wyciąganie szczegółów z prywatnego życia partnerów i jest mniej bolesny dla małżonków oraz ich dzieci. Dzięki temu nie tylko pozwala zakończyć sprawę szybciej, ale również sprzyja utrzymaniu poprawnych relacji po rozwodzie.
Rozwód z orzekaniem o winie – najważniejsze warunki
Czasami zdarza się, że winę za rozkład małżeństwa ponosi jeden z małżonków albo każdy z partnerów. W takiej sytuacji można żądać rozwodu z orzeczeniem o winie. Aby sąd wydał taki wyrok, małżonkowie muszą wykazać, że druga strona ponosi większą odpowiedzialność za rozpad związku. Jako przykład sytuacji, które mogą uzasadniać orzeczenie rozwodu z winy małżonka, można wskazać m.in. zdradę, uzależnienie od alkoholu czy przemoc domową.
Decyzja o złożeniu pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie sprawia, że postępowanie nie zakończy się polubownie. Z tego powodu sprawa potrwa dłużej i będzie bardziej kosztowna.
Rozwód a alimenty
Wybór między rozwodem z orzekaniem o winie oraz bez orzekania o winie ma istotne znaczenie nie tylko pod kątem stwierdzenia odpowiedzialności za rozpad związku co do zasady. Rodzaj orzeczenia bezpośrednio wpływa na uprawnienia w zakresie alimentów.
Rozwód z orzekaniem o winie powoduje, że małżonek, który nie ponosi winy za rozpad związku, może żądać alimentów od byłego partnera, o ile został on uznany za wyłącznie winnego rozkładu małżeństwa, a sytuacja majątkowa małżonka niewinnego uległa wskutek rozwodu pogorszeniu. Ubieganie się o finansowe wsparcie jest trudniejsze w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. W takiej sytuacji można wnosić o alimenty od byłego partnera, o ile małżonek znalazł się w niedostatku.
Istotna różnica w zakresie alimentów w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie dotyczy też czasu trwania obowiązku alimentacyjnego. W przypadku orzeczenia o winie były małżonek może domagać się wsparcia finansowego nawet dożywotnio. W razie odstąpienia od orzekania o winie maksymalny okres, na który mogą zostać zasądzone alimenty, wynosi 5 lat. Obowiązek alimentacyjny wygasa w obu przypadkach w sytuacji, gdy uprawniony były partner zawrze nowy związek małżeński.
Przed Tobą sprawa dotycząca rozwiązania małżeństwa i zastanawiasz się, którą ścieżkę wybrać – rozwód z orzekaniem o winie czy rozwód bez orzekania o winie? Kancelaria BUTNY wspiera Klientów w postępowaniach rozwodowych https://kancelariabutny.pl/porady-prawne-gdynia/rozwody-gdynia/ w tym tych o skomplikowanym stanie faktycznym i prawnym. Profesjonalna pomoc w obliczu tak trudnego momentu w życiu, jakim jest zakończenie związku małżeńskiego, to podstawa do sprawnego zakończenia sprawy i skutecznej ochrony swoich interesów.