Relacja video:
Przyczynkiem do dyskusji była książka Grzegorza Sado. Autor publikacji nie mógł być obecny na tym spotkaniu z uwagi na problemy zdrowotne, jednakże skierował list do uczestników konferencji. Po jego odczytaniu Adam Sieńko dzielił się swoimi refleksjami.
-Rok 2024 jest rokiem szczególnym zarówno dla Lasów Państwowych, jak i Nadleśnictwa Augustów. W tym roku przypada bowiem jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych w Polsce jako organizacji, która zarządza lasami w imieniu Skarbu Państwa, a także 200 lat od pierwszej zapisanej informacji o istnieniu Nadleśnictwa Augustów. Przyjęliśmy rok 1824 jako datę powstania naszego nadleśnictwa ze względu na dokument, w którym pierwszy raz pojawiła się nazwa Leśnictwo Augustów. To najstarszy znaleziony dokument, w którym znalazła się nazwa formalna -mówił Adam Sieńko.
Szum sosen jest najlepszą nagrodą
-Jubileuszowy rok to także czas, w którym nasze nadleśnictwo otrzymało sztandar. By podnieść rangę i znaczenie wspomnianej rocznicy, wydano publikację „200 lat Nadleśnictwa Augustów. Historia gospodarki i administracji leśnej w zarysie lat 1824-2024” -podkreślił nadleśniczy.
-Jestem przekonany, że po zapoznaniu się z tą publikacją wielu otworzą się szeroko oczy, gdy uświadomią sobie jak dużo było trudu i poświęceń ze strony wielu pokoleń służby leśnej, by teraz wszyscy mogli mówić o pięknej Puszczy Augustowskiej. Znamienne jest, że niektórzy występują w jej obronie, ze względu na unikalne walory przyrodnicze. Ale rodzi się pytanie, przed kim trzeba ją bronić? Bo przecież nie przed tymi, którzy od pokoleń pielęgnowali puszczę i bronili jej niejednokrotnie płacąc najwyższą ofiarę. Augustowscy leśnicy dbają o nią od 200 lat -podkreślił Sieńko.
Nadleśniczy spuentował swoje wystąpienie konkluzją, że szum augustowskich sosen jest najlepszą nagrodą za dwieście lat Nadleśnictwa Augustów.
Napisz komentarz
Komentarze