Partnerem strategicznym wyjazdu na wymieniony festiwal jest Województwo Podlaskie.
Wyjazd dofinansowany został przez Gminę Miasto Augustów w ramach realizacji oferty „Wielokulturowe wakacje Bystrego” oraz Towarzystwo Młodego Krechowiaka.
Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki Kartal jest festiwalem z długoletnimi tradycjami, ponieważ organizowany jest z nielicznymi przerwami od 1977 roku. Zjeżdżają się na niego zespoły z różnych stron świata po jednym z każdego kraju. Jak podkreślił burmistrz Kartal Gökhan Yüksel „festiwal jest jednym z najważniejszych festiwali tańca ludowego w Turcji”. Mieszkańcy Kartal oraz turyści tłumnie przybyli na teren festiwalu, aby oglądać kolorowe przedstawienia wystawiane przez różne kraje podczas dni festiwalowych. W tym roku wzięło w nim udział 17 światowej sławy zespołów tańca ludowego i 550 artystów z 9 krajów, m.in. z Gruzji, Serbii, Polski, Kolumbii, Meksyku, Grecji, Azerbejdżanu, Węgier i Turcji. Warto zaznaczyć, że ZTL „Bystry” był pierwszym zespołem z Polski w historii festiwalu. Jest to wielkie wyróżnienie dla zespołu, być w gronie najlepszych grup folklorystycznych świata.
Pierwszego dnia burmistrz Kartal Gökhan Yüksel i delegacje taneczne zebrały się w Sali Zgromadzeń gminy Kartal, gdzie zostały uroczyście przywitane przez władze Gminy Kartal. Drugim wydarzeniem był przemarsz korowodu z placu Neyzen Tevfik na plac Kartal. Po spotkaniu, podczas którego wszyscy uczestnicy wykonali halaj (taniec turecki) na placu Neyzen Tevfik, odbył się marsz. Mieszkańcy owacjami nagradzali paradę zespołów, która przy muzyce ludowej dotarły na Plac Kartal i tam zaprezentowały swoje umiejętności w kolorowych i różnorodnych strojach. Każdego dnia festiwalowego odbywały się pokazy taneczne oraz kolorowe korowody. Występy „Bystrego” spotkały się z ogromnym uznaniem organizatora i publiczności, nasza muzyka oraz taniec były na tyle ciekawe dla odbiorców koncertu, że musieliśmy dzielić się z nimi nutami naszych walczyków, oberków i poleczek. Należy zaznaczyć, że członkowie Bystrego oprócz Turków na festiwalu spotkali wielu Polaków, Litwinów, Słowaków, Czechów i Niemców, którzy zainteresowali się regionem Podlasia i Augustowszczyzny, prosząc o przybliżenie tej części Polski.
Organizator festiwalu zadbał też o wypoczynek zaproszonych uczestników wydarzenia, pokazując im piękno Stambułu i okolic. Dzięki temu członkowie ZTL „Bystry” mieli okazję podziwiać Kościół św. Antoniego, Meczet Sulejmana, Wieżę Galata, Plac Taksim, Hagia Sofię, Błękitny Meczet, Cysternę. Nie zabrakło też rejsu po Morzu Marmara, zwiedzenia dwóch Wysp Książąt oraz plażowania i kąpieli.
Podsumowując, Zespół Tańca Ludowego „Bystry” jest żywą wizytówką miasta Augustowa i Podlasia. Jak twierdzą członkowie „Bystrego” - „kultywowanie swojej tradycji jest naszym obowiązkiem”. Niewątpliwie „Bystry” jest też „żywą reklamą”, bo to on sławi i promuje miasto Augustów i Podlasie zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.
Napisz komentarz
Komentarze