Związek Sybiraków w Augustowie od wielu lat aktywnie pielęgnuje pamięć o Polakach zesłanych na Syberię. Organizacja regularnie organizuje uroczystości upamiętniające tragiczne losy rodaków oraz dba o miejsca pamięci, jak pomniki i tablice poświęcone Zesłańcom Sybiru. Szczególne znaczenie mają działania związku w kontekście zbliżającej się 85. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
We wtorek, 3 września podczas ostatniego spotkania augustowskiego koła Związku Sybiraków prezes Anna Jakucewicz i wiceprezes Barbara Czartoszewska przypomniały o misji organizacji oraz o roli, jaką pełnią w kultywowaniu pamięci historycznej. Jak zauważyła wiceprezes Czartoszewska, niewielu młodych ludzi wie o istnieniu związku i jego działaniach. Przypomniała również, że ich instytucja nie ogranicza się wyłącznie do upamiętniania wywózek na Sybir, ale stara się zachować pamięć o innych ważnych wydarzeniach.
-My nie pamiętamy tylko o wywózkach. Pamiętamy też o całej historii Polski, niedługo będziemy obchodzić 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Staramy się pamiętać o wszystkich ważnych historycznych datach. To należy do naszych obowiązków względem młodszych pokoleń, które niezbyt interesuje się historią swojego kraju. Mieszkańcy najbardziej pamiętają o Obławie Augustowskiej, która oczywiście odgrywa bardzo ważną rolę w historii naszego regionu, ale też powinni upamiętniać inne bolesne losy Polski – powiedziała Barbara Czartoszewska.
Związek Sybiraków angażuje się także w opiekę nad miejscami pamięci w Augustowie. Każdego roku, w dniu ważnych rocznic, składane są kwiaty pod pomnikami, a członkowie związku aktywnie uczestniczą w patriotycznych uroczystościach, często współpracując z Instytutem Pileckiego.
Mimo, że związek zaprasza rodziny zesłanych na Sybir do udziału w spotkaniach, nie każdy wykazuje chęć aktywnego zaangażowania. W przeszłości, dzięki działalności Gimnazjum nr. 2 im. Sybiraków w Augustowie, młodzież częściej uczestniczyła w tych wydarzeniach, co dawało im większy wymiar edukacyjny. Obecnie społecznicy starają się być na każdej uroczystości patriotycznej, aby pokazać, że Sybiracy wciąż żyją i aktywnie kultywują pamięć o przeszłości.
-Staramy się uczestniczyć wszędzie, żeby było widać, że Sybiracy jeszcze żyją. Jeżeli są jakiekolwiek uroczystości patriotyczne, my tam jesteśmy. Współdziałamy z Instytutem Pileckiego, bo dzięki ich zasobom finansowym, o wiele większym niż nasze, pomaga zachować pamięć, na przykład dokumentując wywiady z żyjącymi jeszcze Sybirakami. My takich możliwości ani środków nie mamy więc instytut bardzo nam pomaga w tym względzie – przekazała w rozmowie z nami Anna Jakucewicz.
W najbliższym czasie, z okazji 85. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę, zorganizowana zostanie msza świętą, która odbędzie się 15 września o godzinie 12:00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie. Po uroczystości zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem zesłańców Sybiru.
Przypomnijmy, że augustowscy Sybiracy obecnie mają swoją siedzibę w biurze Instytutu Pileckiego w Augustowie, przy ulicy 3 Maja. Warto dodać, że są bardzo otwarci na propozycje współpracy z różnymi środowiskami, szkołami czy instytucjami.
Napisz komentarz
Komentarze