Unikalne cechy dorzecza
Biebrza charakteryzuje się znaczną asymetrią dorzecza. Prawobrzeżne dorzecze jest bardziej rozwinięte i stanowi 75,5% całego dorzecza, głównie zasilane przez rzeki spływające z Pojezierza Mazurskiego. Lewobrzeżne dorzecze to jedynie 24,5%.
Pradolina Biebrzy
Rzeka płynie przez pradolinę Biebrzy, która ma największą w Polsce pojemność retencyjną. Jest to szczególnie istotne w czasie wiosennych roztopów, gdy Biebrza tworzy rozległe rozlewiska. Średni przepływ rzeki wynosi 34,9 m³/s, co jest większe niż przepływ Narwi przed połączeniem rzek.
Baseny rzeki Biebrzy
Basen Środkowy
Basen środkowy rzeki Biebrzy rozciąga się od Kępy Sztabińskiej do przewężenia w okolicach Osowca-Twierdzy. Północną granicę tworzy wysoczyzna Pojezierza Ełckiego. W tym regionie dominują płaskie obszary bagien.
Basen Południowy
Basen południowy znajduje się na południe od Osowca-Twierdzy i charakteryzuje się dobrze nawodnionymi torfowiskami z licznymi starorzeczami. Na tym obszarze występują liczne grądy i uroczyska, takie jak Kaliszek, Koźli Rynek czy Lisie Jamy. Znajdują się tu również największe kompleksy olsów i łęgów oraz rzadkie gatunki roślin, jak brzoza niska.
Bagna Biebrzańskie
Dolina Biebrzy to największy w Polsce obszar bagien – Bagna Biebrzańskie. To miejsce występowania wielu rzadkich zbiorowisk roślinnych i gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków. Dolina Biebrzy jest kluczowym lęgowiskiem dla ptaków bagiennych, a także ważnym miejscem dla ptaków wędrownych.
Ochrona przyrody
Większość doliny Biebrzy jest objęta ochroną w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Rzeka ma klasę żeglowną Ia i stanowi szlak wodny łączący Wisłę z Niemnem poprzez Narew i Kanał Augustowski. Biebrza jest popularnym miejscem spływów kajakowych i tratwami, szczególnie w czasie wiosennych wezbrań wody. Na obszarze Biebrzy znajduje się Biebrzański Park Narodowy oraz Rezerwat Przyrody Czerwone Bagno, które chronią unikalne ekosystemy i gatunki występujące w dolinie rzeki.
Historia i nazwa
Nazwa Biebrzy prawdopodobnie pochodzi od bałtyjskiego słowa oznaczającego bobra. Pierwsze wzmianki o rzece pochodzą z dokumentu księcia Kiejstuta z 1358 roku. W literaturze Biebrzę opiewał Mikołaj Samojlik.
Fauna biebrzańska
Bagna Biebrzańskie są największą w Polsce ostoją łosi. Nad Biebrzą żyją również bobry, jenoty, piżmaki, wydry, borsuki, lisy, gronostaje, sarny i jelenie. Rzadko można spotkać wilka. W wodach Biebrzy występuje około 36 gatunków ryb, w tym szczupaki, sumy i węgorze.
Ważniejsze miejscowości nad Biebrzą
- Nowy Dwór
- Lipsk
- Sztabin
- Goniądz
- Osowiec-Twierdza
Zapraszamy do odkrywania uroków Biebrzy – rzeki pełnej życia i historii, której naturalne piękno zachwyca każdego odwiedzającego.
Napisz komentarz
Komentarze