Przytaczamy treść komunikatu opublikowanego w mediach społecznościowych przez augustowianina Piotra Piłasiewicza:
„Słuchajcie, sprawa jest, pracownicy Lasów Państwowych robią wiele aby zmienić wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 8.01.2024 moratorium na wycinkę w Puszczy Augustowskiej. Po cichu bez większego rozgłosu wznowili w drugiej połowie lipca "konsultacje" swoich propozycji zmiany tego rozporządzenia.
Od lat zabiegałem o ochronę naszej Puszczy, wprowadzenie moratorium sprawiło, że mogłem od tego nieco odpocząć, wcześniej 'dialog' był tak udany, że jedyne co nam pozostało to wnieść na świeży zrąb w Lesie Uzdrowiskowym Augustowa fortepian aby Maria Gabryś-Heyke mogła zagrać Marsz żałobny” z Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina ku pamięci naszej Puszczy.
Naprawdę nie mam siły targać znów fortepianu na kolejne zręby, szkoda pleców!
Dlatego mam do Was prośbę odpalajcie maila i wysyłajcie do swojego lub wszystkich Puszczańskich Nadleśnictw swoje stanowisko w tej sprawie np. takie:
Temat: Stanowisko w sprawie wznowionych konsultacji dotyczących moratorium
"W pełni popieram zachowanie ograniczeń oraz wyłączenia z gospodarki leśnej obszarów objętych moratorium z dnia 8.01.2024 roku w odniesieniu do Puszczy Augustowskiej w tym obszaru zarządzanego przez PGL LP Nadleśnictwo Augustów i innych Nadleśnictw w granicach RDLP Białystok, propozycja zmiany obszaru objętego ochroną przedstawiona przez poszczególne nadleśnictwa jest dalece niewystarczająca zarówno ze względów przyrodniczych jak i kulturowo-społecznych"
Lajkowanie, uśmieszki, ani chmurne buziek na fejsbuczku niczego nie zmienią, TYLKO odpalenie maila i napisanie swojego głosu będzie miało jakikolwiek wpływ, czas jest TYLKO do niedzieli!
Można też oczywiście wnioskować o włączenie do Moratorium kolejnych obszarów, ale zachowanie istniejącej od 8.01 ochrony to podstawa jakichkolwiek dalszych działań i rozmów.”
Przekłamania w mediach społecznościowych
O wyjaśnienie całej sprawy poprosiliśmy Adama Sieńko, nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów.
-Niestety w tej sprawie pojawiło się wiele przekłamań i manipulacji. Ministerialne moratorium nie zostało odwołane i nadal obowiązuje. Ministerstwo wsłuchując się w głos leśników, przedstawicieli branży leśnej i strony społecznej, w tym ekologów przeprowadza proces aktualizacji, weryfikacji powierzchni zgłoszonych do moratorium -mówi Adam Sieńko. -W przypadku Nadleśnictwa Augustów są to obszary całkowicie wyłączone z użytkowania. Dotyczy to obszarów, na których nie wycinamy drzew ponad 100-letnich, gatunków liściastych jak lipa, klon, wiąz oraz obszarów, na których nie możemy stosować rębni zupełnych i rębni złożonych. Te konsultacje zostały ogłoszone w lipcu i trwają 21 dni, czyli do 4 sierpnia. Do tego czasu można zgłaszać swoje uwagi.
Plany rozszerzenia ochrony puszczy
Adam Sieńko podkreśla, że Nadleśnictwo Augustów zamierza zwiększyć powierzchnię ochrony zawartej w moratorium ze stycznia tego roku, wydanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
-Zaproponowaliśmy pewne modyfikacje, ale one nie zmierzają do zmniejszenia powierzchni ochrony lasu, a wprost przeciwnie, zwiększają powierzchnię objętą ochroną. Zachęcam wszystkich chcących wziąć udział w konsultacjach do tego, żeby nie ulegali emocjom oraz manipulacjom i skorzystali z materiałów dostępnych na stronie Nadleśnictwa Augustów. Tam wszystko jest wyjaśnione -informuje Adam Sieńko. -Ministerialne moratorium dotyczyło ochrony powierzchni 10.349 hektarów w granicach Nadleśnictwa Augustów. Propozycja nadleśnictwa obejmuje obszar 13.190 hektarów. W naszej propozycji wzrost powierzchni ochronnej lasu wzrasta o prawie 2.800 hektarów niż przewidywało to moratorium. Warto dodać, że propozycje ministerstwa ze stycznia dotyczyły łącznej powierzchni 3.120 hektarów drzewostanów wyłączonych z użytkowania, a propozycja naszego nadleśnictwa przedstawiona do konsultacji przez społeczeństwo wynosi 3.522 hektary, czyli więcej o 400 hektarów. Ludzie głosując przeciwko propozycji Nadleśnictwa Augustów po prostu chcą zmniejszyć powierzchnię ochronną lasu.
Napisz komentarz
Komentarze