Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 13:07
Reklama

Lądowisko w Augustowie. Była to arcyważna inwestycja

Podziel się
Oceń

Być może wielu z nas nie pamięta, ale kilka lat temu temat budowy lądowiska przy augustowskim szpitalu budził ogromne emocje. Lądowisko przy placówce ostatecznie powstało z korzyścią dla pacjentów z całego regionu. Inwestycję poprzedziły liczne i gorące dyskusje, w których zwracano uwagę np. na aspekt środowiskowy tego przedsięwzięcia. W ramach historycznej podróży przypominamy artykuł z maja 2017 roku. Zarówno tekst jak i cała historia, budziły duże zainteresowanie lokalnej społeczności.
Na zdjęciu: Przygotowanie terenu pod budowę lądowiska (archiwum PP).
Na zdjęciu: Przygotowanie terenu pod budowę lądowiska (archiwum PP).

Artykuł z maja 2017 roku:

W pobliżu augustowskiego szpitala ma powstać lądowisko dla śmigłowców medycznych. Czy tak się stanie, zależy od decyzji środowiskowej podjętej przez burmistrza. Konieczności budowy takiego obiektu nikt nie kwestionuje. Kontrowersje dotyczą lokalizacji i wpływu inwestycji na środowisko. Mieszkańcy okolicznych posesji obawiają się hałasu.

Dlaczego podjęto inwestycję?

Budowa lądowiska przy szpitalu nie jest tematem nowym. Plany takiego przedsięwzięcia pojawiały się od lat, nie było jednak pieniędzy na jego realizację. Dziś realną szansą do wdrożenia tej idei są fundusze unijne, które na ten cel augustowski szpital pozyskał z Ministerstwa Rozwoju. Jako jeden z trzech szpitali na terenie województwa podlaskiego obok Siemiatycz i Zambrowa został wskazany i zakwalifikowany do wykonania tej inwestycji. 

Milion złotych ze środków zewnętrznych oraz piętnastoprocentowy wkład własny na budowę ma zapewnić pacjentom w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia możliwość szybszego transportu do szpitala. Dotychczas śmigłowce medyczne lądowały w Augustowie na terenie stadionu miejskiego, znajdującego się w znacznej odległości od szpitala. Szybki dojazd do placówki uzależniony jest również od sytuacji na drodze, czyli potencjalnych korków. Zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym transport pacjenta z lądowiska do szpitala nie powinien przekraczać 4 minut. W ostatnim czasie często podnoszono wątek braku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w naszym szpitalu. Radni powiatowi pytali starostę o sens powstania lądowiska przy szpitalu, w którym nie funkcjonuje SOR. Okazuje się, że jednym z wymogów zakontraktowania tego oddziału, jest budowa lądowiska. 

Temat wdrażania tej inwestycji i jej lokalizacji był przedmiotem obrad komisji rozwoju rady miejskiej z 26 kwietnia 2017 roku. Na spotkanie przybyli przedstawiciele augustowskiego szpitala oraz osoby mieszkające w pobliżu planowanego miejsca budowy. Starostę na spotkaniu reprezentowali wicedyrektor augustowskiego szpitala Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk oraz kierownik działu technicznego Jerzy Mazur. Wicedyrektor argumentowała potrzebę zrealizowania projektu i uzasadniała jego lokalizację w zakładanym miejscu. Według przekazanych przez nią informacji, lądowisko ma powstać na działce przeznaczonej do celów medycznych ze wskazaniem na inwestycje budowlane. 

Złota godzina na wagę życia

Doktor Tomaszycka-Bednarczyk dużą część swego wystąpienia poświęciła na aspekt czysto ludzki całego przedsięwzięcia. Mówiła m.in. o złotej godzinie, czyli decydującym z punktu widzenia ratowania życia i zdrowia czasie, uzależnionym od środków transportu medycznego. Jako przykład podawała hipotetyczną sytuacją, w której pacjent z urazem wielonarządowym wymaga błyskawicznego transportu do centrum urazowego w szpitalu klinicznym w Białymstoku.

Inny z powodów powstania lądowiska jest prozaiczny: nie wszędzie dojedzie karetka. Ważnym jest również informacja, że miejsce lądowań na płycie boiska przy ulicy Tytoniowej obsługiwane jest wyłącznie w ciągu dnia. W przypadku budowy lądowiska przy szpitalu, pojawi się tam również specjalna infrastruktura teletechniczna i oświetleniowa, dająca możliwość bezpiecznego posadzenia helikoptera nocą.

Alternatywne warianty budowy

Kierownik działu technicznego augustowskiego szpitala Jerzy Mazur poinformował, że na przestrzeni lat rozważano różne opcje. Kilka lat temu sondowano możliwość usytuowania lądowiska na dachu budynku głównego. Jednak realizacja takiego wariantu kosztowałaby około 8-9 milionów złotych. Wiązałoby się to z koniecznością przebudowania dachu, wybudowania płyty startowej, powstania windy i ingerencji w istniejące oddziały medyczne szpitala. Był również wariant zbudowania lądowiska na istniejącym nieopodal placówki parkingu samochodowym, za czym optuje m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej. Ale temat upadł.

Obawy mieszkańców i społecznika

Obecny na posiedzeniu komisji rozwoju prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej Marian Dyczewski od wielu tygodniu podnosi larum w sprawie wycinki drzew pod inwestycję. Skierował w tej sprawie oficjalne pisma do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku i do Ministerstwa Zdrowia. Dyczewski alarmuje, że zakładana wycinka przyniesie straty nie tylko środowisku, ale również odbywającym proces rekonwalescencji pacjentom augustowskiego szpitala. Ile dokładnie miałoby zostać wyciętych drzew? Z kwerendy dokonanej przez architekt krajobrazu wynika, że byłaby to liczba nawet 160 sosen. Prezes TMZA jest zbulwersowany, bo jego zdaniem drzewa pełnią funkcję parasola ochronnego nad szpitalem. Są naturalnym lekarstwem dla chorych, wpływają uspokajająco na psychikę człowieka, a olejki eteryczne wydzielane przez sosny mają korzystny wpływ na choroby układu oddechowego. Społecznik nadmienia przy tym o latach przed powstaniem placówki, gdy augustowianie cieszyli się z idei budowy szpitala w lesie, dokładnie za sprawą walorów zdrowotnych z tego faktu wynikających. Dyczewskiego nie uspokaja zadeklarowana podczas spotkania koncepcja wykonania nasadzeń zastępczych. 

Według pomysłu przedstawionego przez panią architekt krajobrazu, miałyby się tam pojawić nawet dwumetrowe sadzonki, m.in. świerku, brzóz, jodeł i buku. Za każde wycięte drzewo posadzono by dwie nowe sadzonki. Przybyli na spotkanie mieszkańcy posesji leżących w pobliżu miejsca inwestycji, szczególną uwagę zwracali też na inne aspekty. Ich największa obawa dotyczy hałasu, który miałby doskwierać podczas startów i lądowania helikoptera. Według danych  z lotniczego pogotowia ratunkowego w 2015 roku w Augustowie helikopter lądował trzydzieści pięć razy. Rok później ta liczba była porównywalna, co zdaniem przedstawicieli szpitala daje średnio dwa lądowania miesięcznie. Część mieszkańców ulic Konopnickiej i Letniskowej uważa jednak, że ich obawy w tym zakresie są jak najbardziej uzasadnione.

-Wycinka drzew to strata dodatkowa. Punktem kluczowym jest hałas tego środka transportu, który bardzo szeroko będzie oddziaływał na sąsiedztwo –narzekali niektórzy obecni na spotkaniu mieszkańcy.

*Artykuł z maja 2017 roku. Finalnie lądowisko przy szpitalu powstało i do dziś spełnia swoje zadanie. Powstał również oddział SOR. Była to zasługa doskonałej pracy i działań ówczesnego starosty Jarosława Szlaszyńskiego.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mol książkowyTreść komentarza: Witam. Pomysł ciekawy, przerabiany już w Polsce ....książki były na przystankach autobusowych czy tramwajowych. Niestety nie szanowane, niezbyt czyste...dla mnie źródłem różnych infekcji brudnych rąk.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 07:46Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: tacy samiTreść komentarza: A pijany pieszy to wiele od rowerzysty się nie różni i zagrożenie podobne stwarza. I żaden z nich ubezpieczony nie jest . I z jednym i z drugim w razie wypadku musisz włoczyć się po sądach...Data dodania komentarza: 4.04.2025, 05:14Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Nadciąga powtórka wielkiego kryzysu z lat trzydziestych XX w.Treść komentarza: Pisiory gromadnie klaskali okazując swoją aprobatę dla wyboru oszołoma z żółtymi włosami. Ciekawe jak sobie poradzą z cłami najwięksi pracodawcy z Augustowa eksportujący swoje wyroby do MAGA?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:02Źródło komentarza: Tajemnicze biuro europosła Karskiego i powiązania Pawła Wnukowskiego w Augustowie: jak radny PiS buduje swoje księstwo w cieniu korupcji?Autor komentarza: JSTreść komentarza: To naprawdę kreatywne i świetne dla miasta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Czekam na ich miny po zatrzymaniu. Będzie wesoło, będzie się działo. Prosto do pierd-a czwórkami szli naftowe lwy..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 18:46Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Chcesz browara, idź pieszo. Rowerzysta, to też użytkownik drogi i stwarza często zagrożenie. Zwłaszcza na przejściach tylko dla pieszych bez ścieżki rowerowej. Droższy browarek lepiej smakuje. A gdybyś wpadł pod autko lub potrącił pieszego, to czyja wina? 0,6 ‰, to już stan nietrzeźwości..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: oolooTreść komentarza: G-wienko za biurkiem, to też natura i jeszcze jaka swojska. A zanim coś opublikujesz, to przeczytaj swoje wypociny..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A możesz uchylić rąbka tajemnicy, jaki niby użytek dla mieszkańców oraz turystów, da ta inwestycja? Może nową stację INEES? Betonoza i prywata. To tylko we łbach tych pustaków. Jako mieszkaniec czekam na odpowiedź..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:33Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: żabaTreść komentarza: Szanowna Pani, zapraszam do sklepu piekarniczego na ul. Konopnickiej tam to już działa od kilku lat.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 17:22Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Ciężki sprzęt to nie łopatka do piaskownicy. Żeby obrócić taką koparkę to w promieniu 50m ziemia będzie zorana. Do tego wywrotki wożące ziemię, przywożące betonowe przepusty. Drodzy państwo cieszmy się, że będziemy mieli ładną ulicę, miejsce do spaceru i jazdy rowerem a nie o....ną przez pieski trawę, ruiny po starej kaczkarni i ogólnie nieciekawy widok. Jestem całym sercem za naturą, drzewami i sarenkami, to tylko kilka kroków do kanału i lasu. Wszystko dla zdrowia.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Golarz FilipTreść komentarza: "Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo" Najlepiej w mieście zabetonujmy wszystko co się da w Augustowie. Jak widzę kolejny inwestor w betonowe złoto.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Taka półka już istnieje w holu Biblioteki Miejskiej.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: najnerTreść komentarza: Najlepszy był komitet zwolenników budowy ulicy założony przez właściciela/właścicielkę działek przy budowanej ulicy, który "przekupił" mieszkańców "koszmarku mieszkalnego" o nazwie blok mieszkalny za kilkanaście miejsc parkingowych. "Twórca" tego bloku nie stworzył żadnych miejsc parkingowych przy bloku (wyłącznie podziemne) i mieszkańcy wesoło rozjeżdżają tereny zielone i chodniki.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:39Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS - "RULES"Treść komentarza: Jak widać ścisła kohabitacja Nasze Miasto-PiS kwitnie w najlepsze, tym razem w augustowskim powiecie, na modłę wdrożoną kilka lat temu w mieście przez naszomiastowych rajców: burmiszcza Karolczuka, zastępcę Chodkiewicza i przewodniczącego ugrupowania Nasze Miasto Dobkowskiego.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 16:05Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Wesoły rowerzysta vs nadpobudliwy quasi-rajdowiecTreść komentarza: Rowerzystów policja traktuje wysokimi mandatami. Ciekawe jak przedstawia się sytuacja z już chyba systematycznie uskutecznianymi przez tłumikowców-rajdowców wieczornymi wyścigiami po mieście? Czy trzeba czekać, aż dojdzie do tragedii?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Fotoradary skutecznym antidotum na drogowych zabójcówTreść komentarza: Miejmy nadzieję, że zaplanowano na tym odcinku ul. Arnikowej co najmniej kilka fotoradarów. Augustów juz nie tylko w weekendy opanowują festyniarze-rajdowcy, którzy miejskie ulice traktują jak tor wyścigowy. Chyba trzeba konkretnie ofotoradarować miasto, skoro policja nie jest w stanie ogarnąć tematu naszomiastowych rajdowców-festyniarzy à la wiejski tuning.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 14:02Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: szlag_może_trafićTreść komentarza: urząd traktowany jak prywatny folwark .szkoda tylko że pieniądze z naszych podatków a nie prywatne decydenta który zatrudnia tego czy owego znajomkaData dodania komentarza: 3.04.2025, 11:28Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: KolarzTreść komentarza: Porażka, jedziesz z żoną na piwko i cyk 5 koła mandatu... nikt nic złego tym nie robi , a mandaty są chore... czym zawinił rowerzysta z 0.6 promila? Proszę was..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:57Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: czuć_smródTreść komentarza: trzeba się zapytać na sesji albo skierować interpelację....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Bardzo dobra inwestycja ...brawoTreść komentarza: Nigdy nie było mowy że to ma być ulica osiedlowa. W planach zagospodarowania przestrzennego od wielu lat funkcjonuje projekt pełnowymiarowej ulicy. Nareszcie węzeł gordyjski jakim jest ul. Wypusty zostanie rozwiązany . To co się dzieje to jest normalny plac budowy i tak się dzieje wszędzie przy budowach dróg a tutaj , dzięki sprzyjającej pogodzie inwestor dwoi się i troi aby to wykorzystać i brawa mu za to . W końcu ktoś pomyślał aby z tego zapuszczonego terenu zrobić użytek dla wszystkich , dla mieszkańców i turystów , którzy latem odwiedzają nasze miasto. Dla niektórych najlepiej żeby nic nie było a miejsc do podziwiania przyrody jest u nas bardzo dużo ..wystarczy ruszyć cztery litery i już jest puszcza , ptaki i spokój . Nie narzekajmy , świat się zmienia i nic na to nie poradzimy .Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:58Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycji
Reklama