Pomnik odsłonięto 19 czerwca 2022 roku. W Augustowie odbyła się wyjątkowa uroczystość, która na zawsze wpisze się w historię miasta i serca jego mieszkańców. W upalne niedzielne popołudnie, na terenie Bazyliki Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego, od strony ulicy Księdza Ściegiennego, odsłonięto nowy Pomnik Sybiraków. To ważne miejsce pamięci poświęcone Polakom, którzy zostali deportowani na Syberię przez reżim sowiecki.
Uroczystość odsłonięcia pomnika
Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Polaków poległych na Wschodzie, odprawionej w augustowskiej Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Na nabożeństwo przybyły liczne poczty sztandarowe oraz delegacje, w tym kombatanci, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, środowisk patriotycznych i historycznych. Wśród gości byli m.in. poseł Jarosław Zieliński oraz ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Dariusz Piontkowski.
Symbolika pomnika
Pomnik, którego pomysłodawczynią jest Barbara Czartoszewska, wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie, to nie tylko symbol pamięci, ale także wyraz szacunku dla tych, którzy przetrwali zesłania. Na pomniku umieszczono znaczące słowa: „Żyliśmy, byliśmy”, obok krzyża oplecionego koroną cierniową. Pod epitafium znajdują się daty upamiętniające polskich zesłańców. To miejsce pełne symboliki i głębokiej historii.
Hołd i pamięć
Podczas uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem, a także symbolicznie posadziły dąb pamięci. Pomnik został oficjalnie odsłonięty i poświęcony przez proboszcza bazyliki, księdza dziekana Wojciecha Jabłońskiego. Barbara Czartoszewska, która sama doświadczyła gehenny zsyłki, w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie upamiętniania tych tragicznych wydarzeń. Jej słowa zostały nagrodzone zasłużonymi oklaskami.
Miejsce pamięci na lata
Pomnik Sybiraków w Augustowie jest miejscem ceremonii rocznicowych i pielęgnowania pamięci o tych, którzy zginęli na zesłaniu. Wcześniej w kościele istniała jedynie pamiątkowa tablica, teraz jednak mieszkańcy Augustowa i przyjezdni mają bardziej widoczny i namacalny symbol, który przypomina o historii i losach tysięcy Polaków.
Pomnik Sybiraków w Augustowie to nie tylko hołd dla rodaków, ale także ważne miejsce refleksji nad losem tych, którzy przetrwali najtrudniejsze chwile. To przypomnienie, że pamięć o naszych przodkach i ich cierpieniach jest naszym obowiązkiem.
Napisz komentarz
Komentarze