Historia Obławy Augustowskiej: fakty i liczby
W lipcu 1945 roku, Sowieci przeprowadzili akcję pacyfikacyjną wymierzoną w polskie podziemie niepodległościowe i wspierających je mieszkańców regionu. Wydarzenia te przeszły do historii pod nazwą Obława Augustowska. Armia Czerwona, Kontrwywiad Wojskowy "Smiersz", oddziały NKWD oraz formacje Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa, przeszukiwały lasy, miasta i okoliczne wsie, aresztując osoby podejrzane o współpracę z polskim podziemiem. Dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia operacji nie są znane - najczęściej umieszcza się ją między 12, a 28 lipca. Zatrzymano wówczas około siedem tysięcy osób, z których wiele było więzionych i brutalnie przesłuchiwanych. Ok. 600 osób zidentyfikowanych z imienia i nazwiska, nigdy nie powróciło do domów, a ich losy do dziś pozostają nieznane. Szacuje się, że łącznie operacja mogła pochłonąć nawet 2 tysiące ofiar. Pomimo wieloletnich starań, strona polska nie zdołała ustalić losów zatrzymanych, a Obława Augustowska uznawana jest za największą zbrodnię na Polakach po II wojnie światowej.
79. Rocznica Obławy Augustowskiej: pamięć i hołd Ofiarom
W uroczystościach 79 rocznicy Obławy Augustowskiej w augustowskim Domu Turka, gdzie powstaje Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej wzięli udział przedstawiciele władz różnego szczebla, w tym reprezentanci prezydenta Polski Andrzeja Dudy, posłowie na Sejm RP, samorządowcy, środowisk historycznych, rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej i licznie przybyli goście.
Organizatorami uroczystości był Instytut Pileckiego w Augustowie, który buduje w mieście Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Relacja video
Napisz komentarz
Komentarze