Relacja video:
Cz. 1:
Cz. 2:
Cz. 3:
Cz. 4:
Cz. 5:
Cz. 6:
Oprócz Andrzeja Zarzeckiego w ponadgodzinnym spotkaniu uczestniczyli kandydaci Koalicji Obywatelskiej do rady miejskiej i powiatu, w tym jedynka z okręgu nr 1, czyli Izabela Piasecka.
-Będziemy walczyć, by nasze uzdrowisko, które powinno być słynne w całym kraju, wróciło na prawdziwą ścieżkę rozwoju. Jednym z naszych najważniejszych elementów programowych jest poprawa jakości komfortu życia mieszkańców. Pamiętam budynki osiedla Koszary sprzed pięćdziesięciu lat i one się w większości do dzisiaj nie zmieniły. Wiemy, że został przygotowany program rewitalizacji, który do dziś nie ruszył. Zrobimy wszystko, by inicjatywa rewitalizacji Koszar i Lipowca była zrealizowana. To dwie najstarsze dzielnice w Augustowie, które zostały zapomniane, szczególnie w ostatnich dziewięciu latach. Odbudowa pięknych i wartościowych budynków, będzie jednym z głównych punktów programowych -informował Andrzej Zarzecki.
-Kolejna niewykonana inwestycja, która była obiecana, dotyczy dworców. Dworzec kolejowy przechodzi z rąk do rąk. Najpierw został odkupiony przez miasto od prywatnego przedsiębiorcy za kilkaset tysięcy złotych. Słyszeliśmy deklaracje o jego odbudowaniu, przywróceniu dawnej świetności oraz dołożeniu funkcji muzealnych. Później dworzec został przekazany nieodpłatnie Polskim Kolejom Państwowym. Padały szumne zapowiedzi, podpisywano umowy w świetle kamer. Do dziś dworca nie ma, nie podjęto w tym kierunku żadnego działania. Augustów nie ma też dworca autobusowego, tylko zajezdnię. To sytuacja bezprecedensowa w skali Polski, by miasto turystyczne i uzdrowiskowe było tak komunikacyjnie wykluczone -podkreślił kandydat.
Co z zespołami szkolno-przedszkolnymi?
Andrzej Zarzecki poruszył kwestię oświaty. Przypomniał jak wiele kontrowersji towarzyszyło inicjatywie łączenia szkół z przedszkolami, którą podjęły obecne władza miasta. Nie brakowało opinii, że prawdziwym powodem powołania zespołów szkolno-przedszkolnych była wymiana dyrektorów. Środowiska sybirackie zwracały uwagę, że zmiany spowodowały także przykrycie patriotycznych imion placówek. Zarzecki zapowiedział, że będzie prowadził liczne konsultacje.
-Bardzo istotną dziedziną życia w mieście jest edukacja. Przypomnijmy sobie jak dużą walkę stoczyły rady pedagogiczne, kiedy przystępowano do łączenia placówek i tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych. Burmistrz i jego radni nie słuchali rad pedagogicznych i rad rodziców. Nie wiemy czy stworzenie zespołów przyniosło jakiekolwiek rezultaty, a zwłaszcza czy dało to korzyści uczniom. Głośno mówiło się o tym, że chodziło jedynie o zmianę kadry zarządzającej, ale najważniejsze w tej sprawie powinno być dobro naszych dzieci. Nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy te działania dały poprawę jakości nauczania i zwiększyły bezpieczeństwo uczniów w szkołach, bo to powinien być priorytet przyświecający takim decyzjom -powiedział Zarzecki.
-Należy to wszystko zweryfikować. Zmiany w tej kwestii zależeć będą od uzgodnień z radami pedagogicznymi i radami rodziców. Przeprowadzę bardzo skrupulatne konsultacje, dotyczące poprawienia procesu edukacji. Uważam, że należy postawić przede wszystkim na zmniejszenie liczebności dzieci w klasach. W dużych oddziałach klasowych poziom bezpieczeństwa, nauki i opieki jest niestety słabszy, to wszystko będziemy musieli przeanalizować -przyznał kandydat.
Napisz komentarz
Komentarze