Chore płuca naszego miasta
Rok 2016. Na łamach grudniowego Informatora Miejskiego władze skierowały do mieszkańców następujące słowa: Dzięki odważnym decyzjom w 2015 r., Augustów w większej części został uwolniony spod restrykcyjnych ograniczeń ustawy uzdrowiskowej, jednocześnie utrzymując status uzdrowiska. W tym roku pozyskaliśmy 9,2 mln zł dotacji, które pozwolą nam uzbroić niezwykle atrakcyjne tereny inwestycyjne Augustowa….. Prowadzimy rozmowy z inwestorami i wierzymy, że w ciągu 2-3 lat w Augustowie powstaną nowe, atrakcyjne i całoroczne miejsca pracy. Rok 2015 miał być tym przełomowym a powołanie do życia osiedli Wschód i Zachód miało stanowić kolejny etap w tworzeniu oferty miasta dla potencjalnych inwestorów.
Rok 2017. Władze Augustowa liczą na utworzenie 500 miejsc pracy w mieście, po włączeniu 13,5 ha gruntów do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wniosek miasta Augustów o rozszerzenie strefy, zakłada stworzenie w podstrefie pół tysiąca miejsc pracy.
Pełny rozwój Augustowa będzie wtedy, gdy miasto będzie oddychać dwoma płucami: pierwsze to turystyka i uzdrowisko, zaś drugie to przemysł nieuciążliwy dla środowiska - powiedział burmistrz miasta.
Rok 2023. Od 9 lat większość w Radzie Miasta ma jedno i to samo ugrupowanie, rządzi i odpowiada za wszystkie podejmowane w tym czasie decyzje, zarówno sukcesy jak i porażki.
Spróbujmy ocenić jak pracuje augustowskie płuco turystyczno-uzdrowiskowe. Czy patrząc na Augustów-Zdrój widzimy jakiekolwiek pozytywne zmiany, które zaszły w uzdrowisku od roku 2015? Chcielibyśmy zapewne wszyscy podziwiać piękny park uzdrowiskowy, tężnie solankowe, pijalnie wód, nowe sanatoria. One powstały a jakże, ale w innych miastach, które w tym czasie ubiegały się o status uzdrowiska tj. m.in. Lidzbark Warmiński, Latoszyn Zdrój, Czarniecka Góra. Niektórzy mówią, że bycie uzdrowiskiem to obecnie moda, bo tylko w samym województwie warmińsko-mazurskim o status gminy uzdrowiskowej starają się gminy: Górowo Iławeckie, Frombork czy Miłomłyn, a w całym kraju prawie 30 innych gmin. Jak podkreśla często w swoich wypowiedziach Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego: Jedno miejsce pracy w uzdrowisku generuje pięć miejsc pracy w usługach pokrewnych. Uzdrowisko to wielka szansa dla naszego miasta.
Odpowiedzmy sobie na pytanie, ile nowych atrakcji turystycznych, które mogłyby przyciągnąć turystów i wygenerować nowe miejsca pracy pojawiło się w tym czasie na mapie Augustowa? Wiadomo przecież, że gminy turystyczne znajdują się z reguły w czołówce najbogatszych, o najwyższych dochodach własnych przypadających na jednego mieszkańca.
Oceńmy zatem jak działa augustowskie płuco przemysłowe, czy powstały nowe zakłady i atrakcyjne dla mieszkańców miejsca pracy? W podstrefie miało powstać pół tysiąca miejsc pracy, ile powstało dokładnie nie wiadomo, być może kilkanaście, brak w tej sprawie rzetelnych i wiarygodnych informacji ze strony rządzących miastem, pomimo wielu składanych przez radnych interpelacji i zapytań.
Ewidentnie widać, że Augustów tymi dwoma płucami oddycha z najwyższym trudem. Właściwie to dusi się od problemów, które narastają i rozwój wręcz uniemożliwiają:
- nie powstają nowe miejsca pracy, ponieważ nie rozwija się przemysł,
- brak jest szans na przyciągnięcie inwestorów zewnętrznych ze względu na wykluczenie komunikacyjne miasta oraz brak wykwalifikowanej kadry
- młodzi ludzie uciekają z miasta ze względu na brak atrakcyjnych miejsc pracy oraz wysokie ceny nieruchomości i wysokie koszty życia, miasto się gwałtownie wyludnia
- niewykorzystywane są w żadnej mierze atuty turystyczno-przyrodnicze miasta, nie rozwija się uzdrowisko, które mogłoby przyciągać gości przez cały rok a tym samym generować w tym sektorze nowe miejsca pracy
- brak inwestycji prorozwojowych, większość inwestycji to remonty infrastruktury drogowej itp., podejmowane inwestycje z dofinansowaniem zewnętrznym są nieprzemyślane i nieprzedyskutowane – np. budowa stadionu, która jest bardzo kosztowna a jednocześnie nie przyczyni się do istotnego rozwoju miasta, który byłby w wymierny sposób odczuwalny dla mieszkańców
Widocznym efektem wynikającym z oceny warunków i perspektyw życia przez mieszkańców jest demografia. Statystyki urodzeń pokazują ich ewidentny spadek, co widać w danych za 2022 rok. Odnotowano tylko 196 urodzeń, dużo mniej w stosunku do roku 2019 (302), 2020 (250) i 2021 (244). Również współczynnik dzietności ogólnej w Augustowie wynoszący 1,12 jest wyraźnie niższy niż w województwie (1,27) i w całej Polsce (1,26).
Stracony czas bardzo trudno jest wycenić w sposób wymierny. My straciliśmy już 8 lat i myślę, że nie możemy sobie pozwolić na więcej.
Aleksandra Sigillewska
Napisz komentarz
Komentarze