W Augustowie w różnych częściach miasta znajduje się kilka murali, które urozmaicają krajobraz miasta. Ich powstanie jest związane z odbywającym się w tamtym roku Festiwalem Murali. Tematyka tych ściennych malowideł jest różnorodna -od krajobrazów naszych ziem po portrety osób kojarzonych z nimi.
Murale na ulicach Augustowa
Na Al. 29 listopada 20, ściana bloku jest ozdobiona krajobrazem rzeki Netty, konkretnie części bulwarów, które są swoistą pocztówką Augustowa od lat. Na tej samej ulicy, na bloku nr 12 znajduje się portret Janusza i Laury Gąsiewskich. W placówce mieszczącej się właśnie na tej ulicy opiekowali się oni najmłodszymi mieszkańcami Augustowa. Prowadzili Katolickie Towarzystwo Służby Dzieciom. Mural na ul. Konopnickiej 6 przedstawia parę -kobietę i mężczyznę, która przemierza augustowskie wody kajakiem. Malowidło na murach bloku Sucharskiego 4 przedstawia Janusza Michałowskiego, polskiego aktora filmowego i teatralnego pochodzącego z Augustowa. W 2021 r. został on odznaczony medalem za zasługi dla miasta Augustowa. Na Rynku Zygmunta Augusta 14A ukazana jest dziewczyna, która prezentuje sobą wartości patriotyczne, jak i kulturowe czy ludowe. Na Śródmieściu tych murali jest najwięcej, bo aż trzy. Na bloku nr 1 powstało malowidło dla Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kinochłon”. Blok z nr 3 zdobi portret tancerki z Zespołu Pieśni i Tańca „Bystry”, który powstał z okazji jubileuszowego 20-lecia działalności zespołu. Niedawno powstał kolejny mural, który zdobi ścianę bloku nr 2 na ul. Śródmieście.
Murale jako forma pamięci: konkurs z okazji 200-lecia Kanału Augustowskiego
Do konkursu murali upamiętniających 200-lecie budowy Kanału Augustowskiego, który jest unikalnym dziełem i dużym osiągnięciem technicznym XIX-wiecznego budownictwa wodnego, zgłoszono 25 różnorodnych prac. Formalne wymogi spełniło 16 z nich. Tematycznie prace różniły się od siebie: przedstawiały krajobraz kanału, były portretami, bądź zawierały w sobie symbolikę. Wybór był ciężki, gdyż zwycięska praca wygrała przewagą tylko jednego głosu. Mural na ścianie bloku Śródmieście 2 przedstawia generała Ignacego Prądzyńskiego -inżyniera, naczelnego wodza Powstania Listopadowego, architekta Kanału Augustowskiego. Twórczyniami portretu generała są dwie panie -Iwona Bielawska oraz Elwira Dobkowska.
Napisz komentarz
Komentarze