Augustowscy leśnicy z Nadleśnictwa Augustów w ramach projektu pod tytułem „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom” przeprowadzali kompleksowe badania zdrowotności pszczół. Dokonali także analizy pyłkowej miodu z leśnych mini pasiek. Badania były wykonywane dwukrotnie w sierpniu i dwukrotnie we wrześniu. Próbki pobrano od każdej pszczelej rodziny. W ramach badań pobierano także wycinek plastra z komórkami z czerwiem oraz około 100 ml miodu. Zebrane materiały Nadleśnictwo Augustów przekazało do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, a próbki miodu trafiły do Laboratorium Badań Jakości Produktów Pszczelich w Puławach. Pszczoły i czerw badane były pod kątem warrozy, nosemy, ostrego paraliżu pszczół, choroby czarnych mateczników, choroby woreczkowej czerwiu i deformacji skrzydeł. Augustowskie rodziny pszczele są chyba najbardziej przebadanymi w naszej części Polski. Wyniki potwierdzają bardzo dobrą kondycję i zdrowotność rodzin pszczelich zamieszkałych w Puszczy Augustowskiej. Na analizę pyłkową miodu trzeba jeszcze poczekać.
Analiza zdrowotności rodzin pszczelich w mini pasiekach i bartnych kłodach
-Przebadaliśmy 80 rodzin pszczelich pod względem zdrowotności i kondycji. Chcieliśmy dokładnie sprawdzić, czy nasze pszczoły zapadają na różne choroby i okazuje się, że są w bardzo dobrej kondycji, z czego bardzo się cieszymy. Nie mamy jeszcze wyników analizy pyłkowej miodu, która będzie dla nas bardzo cenną informacją pod kątem stworzonych przez nas łąk kwietnych. Analiza wskaże nam, z jakich roślin pszczoły pobierają pożytek i czy pyłek z łąk kwietnych jest w dużej ilości w miodzie. Te badania robiliśmy już drugi raz. Poprzednie badanie potwierdziło, że rośliny, które zostały wysiane na łąkach kwietnych, były przez pszczoły pobierane. A to oznacza, że założenie łąk kwietnych poprawiło warunki bytowania zapylaczy w lesie. Zasadność tworzenia łąk kwietnych w lesie została już potwierdzona badaniami -mówi Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów.
Równolegle leśnicy prowadzą badania genetyczne i morfometryczne pod kątem czystości rodzin pszczelich pszczoły augustowskiej w puszczy. Wyniki wszystkich badań zostaną przedstawione w marcu przyszłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze