Żelbetonowy jaz został odbudowany po wojnie w 1948 roku. Obiekt posiadał pięć przęseł z drewnianymi zastawkami. Zasuwy jazu były uruchamiane ręcznie za pomocą korby. Światło jazu nie uległo zmianie i wynosi 18,56 m. Jaz pełni niezwykle ważną funkcję, chroniąc miasto i jego okolice przed podtopieniami.
-Zmodernizowany obiekt zapewni optymalną ochronę przeciwpowodziową okolicznym mieszkańcom. Ponadto umożliwi właściwą regulację poziomów wód w jeziorze Necko, a to przyczyni się do przeciwdziałania skutkom suszy -mówi Joanna Szerenos-Pawilcz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. -Planowany termin zakończenia prac został wyznaczony na koniec listopada 2023 roku. W związku z tym, że prace remontowe przebiegały sprawnie, zgodnie z założeniami wykonawcy i bez utrudnień, remont jazu w Augustowie powoli dobiega końca, zostały jedynie do wykonania prace kosmetyczne.
Rozbiórka nabrzeża jazu i wymiana mechanizmów zamknięć głównych -inwestycja warta 5 milionów złotych
Prace remontowe jazu obejmowały wymianę mechanizmów zamknięć głównych oraz zasuw, remont konstrukcji obiektu i jego elementów betonowych. W planach było wybudowanie nowych schodów zejściowe na skarpach i odbudowanie pomostu roboczego. Ponadto wykonane zostały nowe ubezpieczenia skarp z płyt betonowych, odbudowany został oczep ścianki oraz wykonany drenaż pod płytami. Wartość inwestycji wyniosła blisko 5 mln. zł. Dofinansowanie pochodziło z budżetu państwa.
Warto wspomnieć, że jaz na Kanale Bystrym reguluje dopływ wody z jeziora Necko do jeziora Sajno, a piętrzona woda tworzy rezerwę retencyjną do zasilania Kanału Augustowskiego na odcinku Augustów-Dębowo, niezwykle ważnego zabytkowego obiektu wodnego, który cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród turystów, jak i motorowodniaków oraz kajakarzy. Rekordowym pod względem liczby prześluzowanych jednostek był rok 2020, w którym różnicę poziomów wody na śluzach Kanału Augustowskiego pokonało ponad 46 tysięcy jednostek. W 2021 jak i 2022 roku prześluzowanych zostało ponad 30 tysięcy obiektów.
Napisz komentarz
Komentarze