Słuchowisko rozpoczęło się o godzinie 20 na ołtarzu polowym Sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Poprzedzone było mszą w kościele. Słuchowisko rozpoczęło się od wstępu dr Łukasza Faszczy, z którego mogliśmy się dowiedzieć o Obywatelskim Komitecie Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945, do którego trafiały informacje o ofiarach obławy.
Audycje, listy, historie
Słuchaczom przedstawiono fragmenty audycji radiowych Alicji Maciejowskiej, które zawierały informacje o największej zbrodni dokonanej na Polakach po II Wojnie Światowej. Przeplatane one były piosenkami Jacka Kaczmarskiego. W kolejnej części słuchowiska uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza czytali listy rodzin ofiar obławy. Listy były przepełnione żalem oraz determinacją do znalezienia swoich bliskich. Niestety, większość osób piszących te listy w momencie aresztowania widziała najbliższych ostatni raz. Po słuchowisku nastąpiła dyskusja, podczas której wypowiadały się osoby, które straciły bliskich w tragicznym lipcu 1945 roku, bądź znają takich ludzi. Na uczestników po słuchowisku czekało ognisko, ciepłe jedzenie i napoje oraz wspólne śpiewanie piosenek.
Kim była Alicja Maciejowska?
Polska dziennikarka radiowa, dokumentalistka, reportażystka. Dziennikarka Programu III Polskiego Radia, po aresztowaniu w grudniu 1981 zwolniona. W roku 1987 zaczęła gromadzić dokumentację dotyczącą Obławy Augustowskiej, z której powstały reportaże i audycje radiowe. Działała w Obywatelskim Komitecie Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r.
Napisz komentarz
Komentarze