Czy szklany budynek się rozpadnie? Były burmistrz Augustowa obawia się takiego scenariusza.
-Kandydując w pierwszych wyborach samorządowych, zapowiadałem realizację dwóch zadań. Pamiętałem o nich zostając burmistrzem. Było to zagospodarowanie Rynku Zygmunta Augusta i budowa Centrum Informacji Turystycznej. Jeden z biskupów powiedział mi, że centralny plac miasta można porównać do salonu w domu. Pokoje nie muszą być piękne, ale salon powinien robić wrażenie. Wziąłem tę poradę do serca i rozpocząłem działania -komentuje Leszek Cieślik.
Budynek częścią wielkiego projektu
-Podczas mojej kadencji zrealizowano kompleksową modernizację rynku oraz powstała na nim Kolumna Zygmunta Augusta. Szklany budynek, w którym znajdowało się Centrum Informacji Turystycznej, był częścią wielkiego projektu inwestycyjnego: „Zagospodarowanie i marketing Kanału Augustowskiego”. W ramach programu powstały np. bulwary nad rzeką Nettą, a także wybudowano ponad 18 km kanalizacji. W tamtym czasie zaledwie 40 procent miasta było zwodociągowane, a 25 procent skanalizowane. Szklany budynek na rynku przez lata doskonale spełniał swoją misję. Ale od kilku lat przeistacza się w ruinę -stwierdza były burmistrz Augustowa.
Cieślik podkreśla, że wykonano specjalistyczne badania określające stan zużycia tego budynku.
-Burmistrz Mirosław Karolczuk i ugrupowanie Nasze Miasto nie podejmują żadnych działań na rzecz remontu tzw. Atola. Ekspertyza przeprowadzona w 2017 roku określiła zużycie tego budynku na zaledwie 12 procent. Opisano, co należy naprawić, by oddać obiekt z powrotem do użytku. Jedna z opcji zakładała modernizację za 400 tys. zł, a rzeczoznawca wycenił budynek na 3 mln zł. Koszt postawienia nowego obiektu byłby z pewnością znacznie wyższy -twierdzi Cieślik.
Trzy podstawowe funkcje budynku
-Ten budynek miał służyć trzem celom. Pierwszy związany z Centrum Informacji Turystycznej, udzielaniem informacji, sprzedażą pamiątek. Miał być też siedzibą Augustowskiej Organizacji Turystycznej. Drugim z celów było rozwiązanie problemu z brakiem toalet w centrum miasta, na co zwracali i nadal zwracają uwagę mieszkańcy. Trzecia kwestia związana jest z energetyką. Podczas remontu rynku zlikwidowaliśmy stare słupy betonowe. Z tyłu budynku znajdują się wszystkie podłączenia elektryczne, wykorzystywane przy organizacji imprez -informuje radny.
Napisz komentarz
Komentarze