LUCKY TROUBLES powstało pierwotnie jako jednorazowy projekt na potrzeby 29-go festiwalu Blues Express jako "ZAK Acoustic Trio". Muzycy grali ze sobą po raz pierwszy, jednak chemia i energia na scenie oraz bardzo dobre reakcje publiczności sprawiły, że postanowili kontynuować tę współpracę. Zespół wykonuje głównie dobrze znane standardy z repertuaru Erica Claptona, Johna Meyera czy Neila Younga, które interpretują na swój własny sposób za pomocą dialogu dwóch gitar akustycznych podkreślonych pazurem instrumentów perkusyjnych.
Zespół składa się z trzech bardzo utalentowanych muzyków:
Kuba Andrzejewski (wokal, gitara) - jeden z najzdolniejszych polskich bluesmanów młodego pokolenia, lider bydgoskiego zespołu Pokój nr 3. Występował m. in. z takimi artystami jak: Michał Kielak, Jerzy Styczyński czy Sebastian Riedel i Cree.
Maciej Zdanowicz (gitara), to jeden z najlepszych i zarazem najmniej znanych szerokiej publiczności gitarzysta w Polsce, od lat związany z Poznaniem. Występował m.in. z Hot Water, a na co dzień związany jest z zespołem Glasspop. Całość dopełnia Andrzej Kownacki na instrumentach perkusyjnych, znany ze współpracy m.in. ze Sławkiem Wierzcholskim i Nocną Zmianą Bluesa, Magdą Piskorczyk, Romkiem Puchowskim i Keithem Dunnem czy Janem Gałachem.
Andrzej Kownacki – perkusista o wielu twarzach – gra zarówno z orkiestrami symfonicznymi i dętymi, chórami gospel, jazzowymi Big-bandami, zespołami grającymi muzykę etniczną, jak i zespołami rockowymi czy bluesowymi. Występował na takich festiwalach jak: „Satyr Blues Festival”, „Jimmiway Festival”, „Polish Boogie Festival” czy „Olsztyńskie noce bluesowe”. Aktualnie jako czynny muzyk i pedagog działa aktywnie na berlińskiej scenie muzycznej.
Jak słucham tej formacji mam skojarzenia z dobrze naoliwioną maszyną. Musicie koniecznie ich wysłuchać.
Na deser bluesowy rarytas duet doskonale nam znanych muzyków czyli Marka Tymkoffa znakomitego gitarzysty i chyba najlepszego harmonijkarza w Polsce Bartka Łęczyckiego. Nic lepszego na finał pierwszego dni Blues Maratonu.
Drugi dzień poświęcony jest żeńskiemu pierwiastkowi czyli symbolowi Yin. Śpiewają wyłącznie pani. Rozpocznie Klaudia Magica.
Klaudia Magica, czyli Klaudia Majkowska - polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Od najmłodszych lat związana z muzyką americana. Po raz pierwszy stanęła na scenie już w 2009 roku, co pozwoliło jej obyć się z publicznością i zyskać doświadczenie sceniczne.
Na kilka kolejnych lat Klaudia wyjechała do USA, a czas tam spędzony stał się dla niej ogromną inspiracją. Lata 2010- 2015 Klaudia spędziła studiując Ekonomię i Nauki Polityczne na Uniwersytecie w Miami na Florydzie, a przy okazji pogłębiając swoją pasję muzyczną. Współpracowała z muzykami ze Stanów, między innymi z Brandonem Marxem, synem Richarda Marxa, z którym w 2011 roku zagrała wspólny koncert w Chicago, a po nim serię koncertów klubowych z lokalnym zespołem muzycznym. Po zrobieniu dyplomu w Miami, Klaudia rozpoczęła międzynarodową karierę biznesową, jednak nie zapomniała o swojej największej pasji jaką jest bycie na scenie - pisała piosenki i szykowała się do autorskiego albumu.
Klaudia Magica w 2022 r. przyjęła zaproszenie do występu na jubileuszowym koncercie 40-lecia Pikniku Country w Mrągowie, na którym wystąpiła już jako dojrzała i pewna kolejnych muzycznych kroków artystka.
Bardzo dobrze przyjęty występ zapoczątkował prace nad debiutanckim albumem, którego premiera przewidziana jest na 2023 rok.
Pierwszym singlem zapowiadającym wspomniane wyżej wydawnictwo jest wydany w 2022 r. utwór „To jest mój czas”, który pojawił się również w wersji angielskiej. Kompozytorem utworu jest Thomas Karlsson ze Szwecji, znany szerszej publiczności m.in. jako autor przeboju Margaret „Thank you very much.”
Drugim singlem został utwór „Radio”, który nawiązując do gatunku country przyniósł dużo popowego i letniego brzmienia. Kolejnym singlem był utwór „Moc”, wydany również w dwóch wersjach językowych. W listopadzie 2022 r. Klaudia Magica wystąpiła jako support Ani Dąbrowskiej w wyprzedanym do ostatniego miejsca koncercie w warszawskiej Stodole.
W 2023 r. artystka zaprezentowała kolejny singiel „Dance Alone”, który jest nowym kierunkiem artystycznej drogi jaką obrała Klaudia.
Podczas koncertu w Augustowie, Klaudia u boku swojego zespołu, zaprezentuje dotychczas wydane single jak i zupełnie nowe utwory, które znajdą się na debiutanckim albumie.
Drugą wykonawczynią będzie Joanna Knitter wraz ze swoich bandem Blues & Folk Connection, która wykona kilkanaście utworów The Beatles we własnych aranżacjach. Jest to koncert na specjalne zamówienie ABM. Nawiązujemy do koncertu poświęconego zespołowi The Rolling Stones z 8 edycji ABM. Nie rozstrzygniemy odwiecznego sporu kto jest lepszy Stonesi czy Beatlesi, ale poprzez prezentacje muzyki obu formacji na festiwalu włączymy się w dyskusję z satysfakcją dla słuchaczy.
Trzeci dzień to złączenie symboli Yin i Yang, gdyż wokalistami będą przedstawiciela obu płci.
Trzeci dzień rozpocznie ponownie Joanna Knitter z zespołem w swoim macierzystym repertuarze. Dlaczego ABM zdecydował się na ponowny występ tego samego wykonawcy. W 2022 r. Joanna Knitter wystąpiła na scenie klubowej Suwalskiego Blues Festiwalu. W zgodnej opinii wielu bywalców bluesowych imprez jej koncert był najważniejszym wydarzeniem tej imprezy. W Suwałkach koncerty klubowe odbywają się w dwóch turach porannej i nocnej. Na secie nocnym zjawili się muzycy grający na dużej scenie i widać było, że są pod wrażeniem mocy i jakości wykonawczej tej wspaniałej formacji. Ukuto nawet nowy przydomek sceniczny Joanny KASZUBSKIE TORNADO. Nie znam w tej chwili na polskiej scenie bluesowej kapeli w tak szczytowej formie. Dlatego oprócz wykonania piosenek Beatlesów ABM zdecydował się na drugi występ Blues & Folk Connection.
Finałem koncertów w Kaktusiku będzie występ Roberta Cichego i Philipa Brackena wraz z towarzyszącymi muzykami w repertuarze piosenek Neila Younga. Neil Young to legendarna postać w USA. Kanadyjczyk, który jako nastolatek wyjechał do Kalifornii. Wystąpił na Woodstock i został ojcem chrzestnym grunge. Niezwykła postać. Taki Owsiak z gitarą. Niektórzy z państwa mieli okazję zobaczyć próbkę tych pięknych dźwięków 26 sierpnia 2022r przed projekcją filmu Jima Jarmuscha „Truposz”. Przyjmijmy, że mieliście do czynienia z wersją demo, a teraz zobaczycie full version.
Swoistym after party po trzech dniach koncertów w Kaktusiku będzie rejs po augustowskich jeziorach. Wypływamy w dniu 6 sierpnia o godzinie 19.00. Pierwszym wykonawca będzie Marta Szefke Goove Band. Marta Szefke Groove Band to zespół trójmiejskich muzyków założony w maju 2016. Formacja zadebiutowała już dwa miesiące później na scenie finałowej prestiżowego konkursu Polish Blues Challenge podczas Suwałki Blues Festival. Zespół występował na Gdynia Blues Festiwal (2017) i zagrał koncert w ramach SOFAR Gdańsk.
Założycielka i frontmanka, Marta Szefke, jest wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów, absolwentką kierunków wokalistyka jazzowa oraz edukacja muzyczna. Ukończyła również budownictwo na Politechnice Gdańskiej, co z powodzeniem wykorzystuje podczas koncertów, budując odpowiednią atmosferę. Jako wokalistka toruńskiej formacji Tortilla koncertowała na najważniejszych festiwalach bluesowych w kraju, a także na Komeda Jazz Festiwal. Ma na koncie wspólne występy z Markiem Stryszowskim (Laboratorium) i Wojtkiem Karolakiem, z koncertu z którym została wydana płyta DVD live. Marta Szefke Groove Band jest autorskim projektem, z którym wokalistka wykonuje własny materiał.
Repertuar zespołu to przede wszystkim muzyka autorska czerpiąca z gatunków blues, soul, rhythm & blues, funky. Polskie teksty są efektem uważnego spojrzenia na człowieka i rzeczywistość, w której żyje, obserwacji jego zachowań, ale też przyjrzenia się samemu sobie i własnym doświadczeń życiowym. Czasem serio, a czasem z przymrużeniem oka. Aranżacje utworów stwarzają przestrzeń do improwizacji dla charyzmatycznych muzyków, którzy świetnie rozumieją się na scenie, kochają występy na żywo i zarażają publikę swoją energią.
Ostatniego wykonawcy 10 ABM nie trzeba przedstawiać to formacja powstała na Augustowskim Blues Maratonie SBB czyli Stagracz Blues Band. Skład tej formacji jest zmienny, ale jest podstawą jest pulsujący dźwięk basu obsługiwanego przez Andrzeja Stagraczyńskiego. Razem z Andrzejem zagrają Wiktoria Wlaźlik, Jan Galach, Jacek Jaguś Bartosz Niebielecki zapowiada się niezapomniany rejs.
Na początku tekstu wspomniałem, że może to być ostatni ABM w tej formule. Kiedy rozpoczynał się ABM czyli w 2013 praktycznie wszystkie imprezy muzyczne w sezonie były organizowane przez APK. Dzisiaj sytuacja jest inna. Augustowski przedsiębiorca organizuje atrakcyjne koncerty znanych wykonawców na czele z niemieckim zespołem dyskotekowym BONEY M. Amfiteatr został wynajęty przez prywatną agencję na koncerty Ralpha Kamińskiego i Kaśki Sochackiej. Jest też festiwal muzyki tanecznej, ale z listy wykonawców wynika, że to impreza disco polo. W tej sytuacji należy w spokoju przyjrzeć się sezonowi muzycznemu w Augustowie. Być może zaczyna się przesyt. Imprez jest tak dużo, że nikt nie jest w stanie uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. ABM jest imprezą cykliczną i miejską. Od lat chronicznie niedoinwestowaną. Teraz powstaje pytanie czy warto, żeby taka impreza istniała. Organizacja następnych edycji ABM w realiach finansowych ostatnich dwóch edycji jest moim zdaniem niemożliwa. Czyli imprezę trzeba zakończyć lub ograniczyć czas jej trwania. Tylko wtedy nie będzie to już maraton. Korzystając z okazji dziękuję wszystkim biorącym udział w kolejnych edycjach ABM za wyrazy sympatii i wsparcia. Dziękuje też wszystkim włodarzom miejskim za decyzje pozwalające na egzystencje ABM. Dziesięć edycji imprezy z niszową muzyką, bo oprócz bluesa graliśmy też country, jazz czy folk to duże osiągnięcie.
Z bluesowym pozdrowieniem Sławek Mitros
Napisz komentarz
Komentarze