Powiat augustowski realizuje w ostatnich miesiącach szereg bardzo spektakularnych inwestycji na terenie Augustowa. Mowa o ukończonych remontach ulic Kopernika i Rajgrodzkiej, a także o trwających przebudowach ulic Ks. Skorupki, Ks. Ściegiennego i fragmentu Kościelnej. Obok wymienionych inwestycji należy wspomnieć o gruntownej modernizacji ulicy Młyńskiej. Prace trwają już długo, niektórzy wypatrują ich finału. O sprawę zapytaliśmy wicestarostę Szkiłądzia.
Głównym problemem jest proces wymiany linii energetycznej
-Jesteśmy niepocieszeni tym, że remont ulicy Młyńskiej jest dłuższy niż zakładaliśmy. Niektóre sytuacje nie są od nas zależne. Firma wyłoniona w przetargu prowadzi prace ściśle związane z budową ulicy. Zupełnie osobne działania realizuje PGE, i to właśnie elementy związane z siecią energetyczną wpłynęły na wydłużenie prac. PGE otrzymało od nas zadanie zlikwidowania sieci napowietrznej i zastąpienia ją siecią podziemną. Wszystkie kable wiszące do tej pory na słupach wysokiego napięcia będą schowane pod ziemią. Słupy zostaną usunięte. Dopiero po ukończeniu tych prac, będziemy mogli kontynuować roboty związane z nawierzchnią -relacjonuje Szkiłądź.
-Na ulicy Młyńskiej większość starych słupów już zdemontowano, a do demontażu pozostała ich niewielka ilość. Kiedy tylko prace prowadzone przez PGE będą sfinalizowane, natychmiast przystąpimy do działań w zakresie jezdni i chodników. Przypomnę, że na tej ulicy wylano już jedną warstwę asfaltu i została zrealizowana duża część ciągów pieszych. Pozostało położenie warstwy ścieralnej na jezdni i dokończenie chodników. Gdyby nie przedłużające się procedury z linią elektryczną, już dawno inwestycja byłaby zakończona. My jednak podchodzimy do tego zadania kompleksowo. Uważam, że mieszkańcy docenią takie podejście -twierdzi wicestarosta.
PGE otrzymało niedawno mnóstwo zleceń na terenie całej Polski
-Usuwanie napowietrznych linii energetycznych to wymóg czasów. Prowadzimy takie działania również przy innych inwestycjach realizowanych przez samorząd powiatowy na terenie miasta Augustowa, np. na Kopernika, Rajgrodzkiej, Ks. Skorupki, Ks. Ściegiennego i remontowanym odcinku Kościelnej. To olbrzymi zakres prac. Faktem jest także to, że samorządy w całej Polsce otrzymały środki na inwestycje. PGE ma mnóstwo zleceń, a ograniczone siły przerobowe. Nie jestem w stanie podać dokładnej daty zakończenia remontu Młyńskiej. Liczę, że stanie się to w nieodległym czasie, a użytkownicy nowoczesnej drogi będą z niej zadowoleni -dodaje Szkiłądź.
Miasto pozostawiło przy zrealizowanej inwestycji stare słupy
Dariusz Szkiłądź przypomina, że nie wszystkie inwestycje w Augustowie były realizowane tak skrupulatnie. Wicestarosta podaje przykład remontu ulicy Kilińskiego wykonanego przez miasto.
-Oczywiście moglibyśmy podejść do naszej inwestycji tak jak zrobiło to miasto Augustów m.in. na ulicy Kilińskiego, czyli zostawić stare słupy i wiszące kable, a wtedy zadanie bardzo szybko zostałoby zwieńczone. My chcemy jednak, żeby Młyńska została zrealizowana profesjonalnie i aby nie trzeba było jej ponownie rozkopywać w krótkiej perspektywie. Podczas remontu do ziemi włożono całą infrastrukturę z kanałami technologicznymi, dlatego zawsze można będzie coś udoskonalić nie ingerując w jezdnię i chodniki. Chciałbym przeprosić mieszkańców za to, że prace się przedłużają. Ufam, że efekt końcowy zrekompensuje trudności -mówi wicestarosta.
Powiat augustowski myśli o kolejnych remontach w Augustowie
-Mamy już plany kolejnych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Augustowa i niebawem o nich poinformujemy. Przygotowaliśmy propozycję remontu kolejnych ulic, złożymy wniosek o środki rządowe do pana wojewody i liczymy na jego akceptację. Dzięki tym środkom w 2024 roku będziemy mogli przebudować kolejne ulice na terenie miasta -podkreśla Dariusz Szkiłądź.
*Artykuł ukazał się w 24/2023 numerze "Przeglądu Powiatowego".
Napisz komentarz
Komentarze