Pierwszego dnia odbędzie się piknik edukacyjny na Rynku Zygmunta Augusta z warsztatami rzemiosła, grą planszową “DOM TURKA”, plenerową grą o regionie, mobilnym muzeum ISKRY NIEPODLEGŁEJ oraz punktem w rekonstrukcji zdjęć i plenerową księgarnią. Odbędzie się pokaz przedwojennych perełek motoryzacji z Muzeum Motoryzacji Biała Olecka. W sobotę wieczorem, o godz. 20:30 na błoniach rzeki Netty odbędzie się koncert LIPCOWE. Wystąpią Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret. Piosenkarki wykonają 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. Autorką tekstów jest Aleksandra Górecka, scenarzystka, reżyserka, realizatorka oraz montażystka. Za oprawę muzyczną i wszystkie kompozycje, które usłyszymy podczas koncertu LIPCOWE, odpowiada Robert Cichy, muzyk mający na swoim koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt za współpracę z czołowymi artystami sceny polskiej, a także laureat trzech nagród fonograficznych Fryderyków za swoje dwie autorskie płyty. Wieczorem usłyszymy także utwory z płyty LIPCOWI w wykonaniu zespołu ŻURKOWSKI.
Niedzielne popołudnie przy patriotycznych pieśniach z naszego regionu
O godz.18:00 na Rynku Zygmunta Augusta wystąpi Zespół “Pogranicze” oraz Zespół Tańca Ludowego “Bystry”. Artyści zaśpiewają wyjątkowe utwory, które powstawały niejednokrotnie podczas bitwy. Dodawały otuchy, nadziei na zwycięstwo, wyrażały miłość do ojczyzny czy tęsknotę za ukochaną.
Gra terenowa, spacer śladami historii i kino pod chmurką
Trzeciego dnia festiwalu, 10 lipca odbędzie się wyjątkowa gra terenowa przygotowana przez Młodzieżową Radę Instytutu Pileckiego w Augustowie. Uczestnicy gry będą mogli wcielić się w członków Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku. Zbiórka o godz. 18:00 spod Kolumny na Rynku Zygmunta Augusta. We wtorek, 11 lipca, o godz. 18.00 spod Kolumny Zygmunta Augusta będzie się można udać na spacer z przewodnikiem “Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej. O godzinie 21:00 w podwórzu Augustowskich Placówek Kultury zaplanowano pokaz filmu „Nazajutrz” w reż. Wojciecha Saramonowicza i Grzegorza Czerniaka.
Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Punktem kulminacyjnym będzie 12 lipca, czyli Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. O godz. 16:00 na terenie Domu Turka odbędzie się oficjalne odsłonięcie nowej instalacji artystycznej Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Napisz komentarz
Komentarze