Przeczytaj, jak młody zawodnik ocenia swoje osiągnięcia, plany na przyszłość i inspiracje!
Jak oceniasz swój start w tak prestiżowej imprezie, jaką jest Puchar Świata?
-Oceniam go bardzo dobrze, tym bardziej że jestem młodzieżowcem, a tu Puchar Świata, gdzie startują najlepsi seniorzy na świecie. Byliśmy w połowie finału B i to uważam za całkiem dobry wynik. Minimalny plan został na pewno spełniony.
Co daje ci start z najlepszymi na świecie kajakarzami?
-Świadomość tego, jak cenny jest trening i ile nam daje na co dzień oraz świadomość, że nasz trener Hoppe dobrze nas prowadzi. Idziemy do przodu i jest coraz lepiej.
Proszę o potwierdzenie. W tym roku byłeś już trzykrotnie na zgrupowaniu kadry A Polski w Portugalii?
-Tak spędziłem dziewięć tygodni w Portugalii. W sumie trzy razy po trzy tygodnie i dodatkowo dwa tygodnie w Wałczu.
Jasne. Mikołaj, sezon się rozpoczyna, pierwszy start w Pucharze Świata i co dalej w tym roku? Gdzie startujesz? Jakie są Twoje plany?
-Za 2 tygodnie są Mistrzostwa Polski Seniorów, potem od razu jadę do Wałcza na obóz kadry, na którym będę się przygotowywał do startu w Mistrzostwach Świata U23 we Włoszech w Auronzo. Potem wracamy znowu do Polski. Mamy parę dni przerwy, a później obóz w Bydgoszczy i Mistrzostwa Europy U23 w Montemor-o-Velho w Portugalii.
Przypomnij Czytelnikom podział na kategorie wiekowe w kajakach. Jesteś młodzieżowcem ?
-Tak, jestem młodzieżowcem. Ta kategoria obejmuje zawodników od 18 do 23 roku życia. Jeszcze mam 19 lat, ale w tym roku będę miał 20.
Podsumowując, młodzieżowiec może mieć do 23 lat, ale może startować w zawodach seniorów?
-Tak, jak najbardziej. W seniorach można startować od 23 roku życia lub mniej, ale w wieku 23 lat można ostatni raz wystartować jako młodzieżowiec.
Mikołaj, a według Ciebie jaki jest optymalny wiek dla kajakarza?
-To trudno powiedzieć. Fizjologicznie mężczyzna osiąga szczyt możliwości między 30 a 35 rokiem życia.
Czy masz swój wzór kajakarza, na którym się wzorujesz?
-Mogę powiedzieć patriotycznie, że jest nim Marek Twardowski.
Jak godzisz naukę i treningi? Jesteś studentem w Poznaniu?
-Nie jest łatwo. Studiuję w Poznaniu fizjoterapię i jest ciężko pogodzić naukę ze sportem, ale nie jest to niemożliwe.
Jako augustowianin mogę powiedzieć, że cieszymy się, iż mamy takiego zawodnika, który jest już w kadrze narodowej i powoli robi karierę w kajakarstwie. Być może jest to impuls do odbudowy męskiego kajakarstwa w Augustowie. Co o tym myślisz?
-Na pewno bardzo bym chciał, aby ta dyscyplina sportu w Augustowie zyskała dawną świetność, a tym bardziej męskie kajakarstwo. Jestem dobrej myśli i wydaje mi się, iż jesteśmy na dobrej drodze.
A możesz powiedzieć, jako zawodnik, komu najwięcej zawdzięczasz?
Na pewno trenerowi Andrzejowi Siemionowi. Gdyby nie on, nie byłoby mnie tu teraz. To on skierował mnie na odpowiednie tory kariery sportowej. Pokazał mi cel, do którego teraz dążę.
Jakim trener jest Ryszard Hoppe, trener kadry narodowej? Przypomnijmy, że 70-letni Hoppe to prawdziwy nestor polskich trenerów kajakarstwa. Stanowisko głównego trenera portugalskiej kadry kajakarzy objął w 2005 r. Pod jego kierownictwem Portugalczycy zdobyli ponad 50 medali mistrzostw świata i Europy. Prowadził także polską reprezentację kajakarzy przed igrzyskami w Atenach w 2004 r. W 2022 podjął się misji odbudowy męskiej kadry Polski.
-O trenerze Hoppe nie mogę powiedzieć złego słowa. Uważam, iż jest on bardzo doświadczony, ma ogromną wiedzę, jeśli chodzi o osady. Bardzo dobrze mi się z nim współpracuje. Wierze w jego plan treningowy i to w sumie tyle. Ogólnie uważam, iż jest dobrym trenerem.
Mikołaj, na koniec życzymy Ci wielu sukcesów i aby Twoja kariera rozwijała się dynamicznie. Udanych startów.
Dziękuję za rozmowę
Krzysztof Andruszkiewicz
Napisz komentarz
Komentarze