Instytut Pileckiego w Augustowie postanowił aktywnie się zaangażować w tegoroczne obchody Dni Augustowa. Na Rynku Zygmunta Augusta stworzył Cukiernię u Turka, gdzie można było posmakować przedwojennych przysmaków. Warto wspomnieć, że w okresie międzywojennym w tzw. Domu Turka, gdzie powstaje Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, mieściła się właśnie Cukiernia Angora, założona przez Kamila Tiakosza, zwana popularnie „U Turka”. Instytut zamierza odtworzyć tę cukiernię w nowym obiekcie.
Instytut Pileckiego odtwarza Cukiernię u Turka w Domu Turka w Augustowie
-Serwowaliśmy baklawę, chlebek turecki i tureckie rogaliki. Zainteresowanie mieliśmy naprawdę ogromne. Ludzie są bardzo ciekawi, co w okresie międzywojennym się jadło i jak taka kawiarenka mogła wyglądać. Ciekawi są, co się w Augustowie serwowało, bo są to dania nietypowe dla naszego regionu. Chcieliśmy odtworzyć te dania i klimat tego miejsca i pokazać ludziom, że Dom Turka to też historia życia codziennego sprzed bolesnych historycznych wydarzeń, takich jak Obława Augustowska. To nie tylko miejsce kaźni i terroru, ale także mieszcząca się tam wcześniej galeria handlowa, w której przyjmował stomatolog, znajdowały się sklepy. Chcemy pokazać, że te mury kryły też coś zupełnie innego -mówi Aleksandra Czerobska, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego w Augustowie.
Cukiernia Angora: przedwojenne przysmaki w Cukierni u Turka podczas Dni Augustowa
-Z okazji urodzin Augustowa wybraliśmy bardziej przyjemny temat do przybliżenia mieszkańcom miasta. Temat wprowadzający do powstania domu pamięci, bo w tej naszej cukierni rozdawaliśmy ulotki i pamiątki informujące o historii Domu Turka. Zawarte w nich były informacje o tym, co tam się mieściło i w jakim czasie, oraz jak ten dom funkcjonował. To jest taka nasza odpowiedź na liczne pytania mieszkańców -dodaje A. Czerobska.
Plenerowa cukiernia w centrum była takim przedsmakiem tego, co powstanie w Domu Turka. Cukiernia u Turka zostanie odtworzona na terenie tego obiektu, ale nie w istniejącym, teraz remontowanym budynku, miejscu kaźni, ale w budowanym obecnie na terenie tej nieruchomości budynku biurowo -edukacyjnym. Ideą Instytutu Pileckiego jest przede wszystkim stworzenie obiektu muzealnego ze stałą wystawą dotyczącą Obławy Augustowskiej, ale nie tylko, bo zamierza przybliżyć całą historię tego obiektu, który przed II wojną światową tętnił życiem i był ważnym elementem historii Augustowa.
Napisz komentarz
Komentarze