14 i 15 października odbędzie się Augustowski Festiwal Biegowy organizowany przez Augustowskie Towarzystwo Pływackie.
-W ramach imprezy odbędą się biegi na kilku dystansach, kontynuujemy kolejne edycje Półmaratonu Augustowskiego oraz Biegu Charytatywnego „Biegając Pomagamy”, ale mamy też nowe propozycje: bieg ultramaratoński na dystansie 80 km – ULTRA KANAŁ MARATON 80, ULTRA KANAŁ MARATON 42 oraz biegi dla dzieci –mówi Bartosz Cichy, prezes ATP Augustów.
Po zeszłorocznej rekordowej imprezie oraz sukcesie organizacyjnym klub Augustowskie Towarzystwo Pływackie rozwija atrakcyjność imprezy. W tym roku będzie można pobiec na znacznie dłuższych dystansach.
-Wsłuchując się w oczekiwania rynku biegowego oraz w sugestie uczestników poprzednich edycji biegów postanowiliśmy zorganizować ultramaraton. Już od dawna zastanawialiśmy się nad tego typu imprezą w różnych wariantach i dystansach – dodaje Andrzej Zarzecki z ATP. -W ramach obchodów 200-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego wyszliśmy z propozycją upamiętnienia tej uroczystości i dlatego zdecydowaliśmy się na bieg związany z naszą największą atrakcją turystyczną. Długość kanału na terenie naszego kraju wynosi ok. 80 km i dlatego bieg ULTRA KANAŁ 80 będzie również miał taki dystans. Trasa zostanie opublikowana w najbliższym czasie, ale już dziś możemy zdradzić, że planujemy start w miejscowości Płaska. Będzie ona przebiegała przez osiem śluz, m.in. śluzę Paniewo, Perkuć, Kudrynki, czy też Swobodę. Natomiast meta biegu zlokalizowana będzie w Augustowie. Trasa poprowadzi w większości przez lasy Puszczy Augustowskiej, kilkukrotnie przecinając Kanał Augustowski. Mamy też nadzieję, że widoki oraz barwy augustowskiej jesiennej aury wynagrodzą wielki wysiłek zawodników.
Jak informują przedstawiciele ATP, najlepsi zawodnicy będą w stanie pokonać ten dystans w ciągu ok. 7,5 godzin.
-Limit czasowy na pokonanie dystansu od startu do mety wynosi 14 godz. Start odbywać się będzie we wczesnych godzinach porannych, a zakończenie późnym wieczorem. Zawodnicy nie będą mogli liczyć na doping kibiców na całej trasie, będą raczej pokonywać dystans w samotności, ale wśród pięknej przyrody -podkreślają Bartosz Cichy i Andrzej Zarzecki. -Kibice natomiast będą mogli śledzić zawodników w specjalnie do tego przygotowanej aplikacji, która będzie pokazywać na mapie poczynania każdego zawodnika. Biegi długodystansowe nie przeciągają dużej liczby zawodników, ze względu na trudność pokonania tak długiego odcinka trasy. Stanowią natomiast bardzo prestiżowe wydarzenie biegowe dla uczestników i regionu. W porównaniu do innych imprez biegowych organizatorzy biegów ultra mają ogrom pracy, zwłaszcza w przygotowaniu trasy. Zorganizowanie takiej imprezy jest nie lada wyzwaniem ze względu na odległości, logistykę oraz ilość zdarzeń, które mogą się pojawić w trakcie imprezy. Jednocześnie potrzebna jest spora grupa wolontariuszy zwłaszcza w dniu imprezy. W tym roku ATP zamierza także popularyzować wolontariat. Na naszej stronie internetowej www.polmaratonaugustowski.pl uruchomiliśmy specjalną do tego celu zakładkę, która pomoże nam stworzyć bazę wolontariuszy niezbędną do przydzielenia odpowiednich osób do poszczególnych prac, tj.: pomoc w biurze zawodów, obsługa zawodników w okolicy startu i mety, obsługa punktów odżywczych na trasie.
Festiwal biegowy to nie tylko bieg ultramaratoński. W tym roku również liczymy na wspaniałe wyniki w Półmaratonie Augustowskim. Po zeszłorocznej imprezie wynik osiągnięty w Augustowie poszedł w świat. Już po kilku tygodniach po zawodach usłyszeliśmy pierwsze deklaracje zawodników, którzy jeszcze u nas nie biegali, że warto odwiedzić Augustów i pobiec w naszym półmaratonie. Organizatorzy myślą już o zmianie trasy, aby uniknąć nawrotów, które nieco spowalniają najszybszych zawodników. Dla utrzymania wysokiego poziomu biegu będzie potrzebne uzyskanie atestu trasy od Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz przeprowadzenie kontroli antydopingowej. Co prawda wszystkie pobrane próbki od zawodników były negatywne, ale kontrola odstraszyła zawodników, którzy chcieliby „grać” nieuczciwie -mówią Bartosz Cichy i Andrzej Zarzecki.
Zeszłoroczna jubileuszowa edycja Biegu Charytatywnego była rekordowa. Na starcie biegu stanęła największa liczba uczestników ze wszystkich edycji, a tym samym udało się zebrać największą ilość kilometrów oraz pieniędzy, które zostały przekazane na cele charytatywne. Przez wszystkie edycje biegu udało nam się zebrać ok. 200 tys. zł na różną pomoc. Miejmy nadzieję, że tegoroczna edycja również będzie rekordowa i uda się osiągnąć liczbę 400 zawodników na tym dystansie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco będziemy informować o przygotowaniach do Augustowskiego Festiwalu Biegowego.
Napisz komentarz
Komentarze