Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 06:17
Reklama

Darmowe przejazdy komunikacją

Podziel się
Oceń

Dwukrotnie na naszych łamach pisaliśmy o sytuacji z jaką się spotkała augustowska emerytka. Została ukarana za brak biletu mimo, iż ma prawo do przejazdów komunikacją miejską za darmo. Władze spółki komunikacyjnej uważają, że oświadczenie o miejscu zamieszkania trzeba mieć podczas wsiadania do autobusu miejskiego. Uchwała zwalniająca z opłat nic takiego nie stanowi.
Darmowe przejazdy komunikacją

Autor: Archiwum PP

Przypomnijmy, że emerytka jechała komunikacją miejską, została zatrzymana przez kontrolerów i za brak biletu została ukarana mandatem. Kobieta mieszka w Augustowie i miała prawo jechać za darmo. Aby mandat anulować musiała osobiście dojechać czynnego raz w tygodniu punktu. Mandat jej anulowano, ale musiała zapłacić 13 zł opłaty manipulacyjnej. Pisząc poprzednio artykuł wysłaliśmy pytania do „Necka”, które obsługuje komunikację miejską. Odpowiedź otrzymaliśmy dopiero teraz. 

Oto ona: 

"Na wstępie przytoczyć należy treść, powołanej przez Pana uchwały Rady Miejskiej w Augustowie Nr XLVIII/494/22, zmienionej uchwałą Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 30 czerwca 2022 r. Nr L/504/22, (dalej: „Uchwała”), a konkretnie treść postanowienia § 4 pkt 13) tej Uchwały: „Do przejazdów bezpłatnych uprawnione są: w okresie od 1 maja 2022 r. do 31 siepania 2022 r., a w następnych latach tj. od 2023 r. od 1 lipca do 31 sierpnia każdego roku mieszkańcy Miasta Augustowa na podstawie pisemnego oświadczenia o miejscu zamieszkania w Augustowie bądź dowodu osobistego o zameldowaniu w Augustowie bądź legitymacji szkolnej lub innej świadczącej o miejscu zamieszkania;”.

W kontekście cytowanego zapisu, kluczowe jest ustalenie:

1) definicji „mieszkańca Miasta Augustowa”,

2) definicji „pisemnego oświadczenia o miejscu zamieszkania w Augustowie” .

- bowiem Uchwała nie zawiera legalnych definicji w/w sformułowań.

W powszechnym rozumieniu „mieszkaniec” jest to „człowiek mieszkający gdzieś na stałe”, a więc na terenie jakiejś jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa). Innymi słowy „mieszkaniec” jest to członek określonej korporacji prawa publicznego, przynależący do niej na podstawie kryterium terytorialnego. Zgodnie z definicją zawartą w internetowej edycji Wielkiego słownika języka polskiego pod pojęciem „mieszkaniec” należy rozumieć „osobę, która mieszka w jakimś miejscu[1]. Z kolei internetowa edycja Słownika języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN pojęcie „mieszkaniec” definiuje jako „osobę stale mieszkająca w jakimś miejscu[2]. Powszechne rozumienie tego terminu odpowiada zatem znaczeniu tego słowa przedstawionemu w wyżej cytowanych słownikach języka polskiego.

Odnotować należy przy tym należy, że ponad kilkaset aktów prawnych różnego rzędu posługuje się terminem „mieszkaniec”, zaś definicji przyjętych na ich potrzeby jest co najmniej kilkanaście. Oczywiście pojęcie to jest używane w różnych kontekstach i służyć ma różnym celom.

W naszej ocenie, znaczenie sformułowania mieszkańca Miasta Augustowa”, zawartego w wyżej cytowanym zapisie Uchwały, odpowiada definicji „mieszkańca gminy” zawartej w art. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. z dnia 7 lutego 2022 r. - Dz.U. z 2022 r. poz. 559). W orzecznictwie i w doktrynie przyjmuje się, że ocena, kto jest mieszkańcem gminy, następuje przez pryzmat art. 25 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu[3]. Przez mieszkańca gminy należy zatem rozumieć osobę fizyczną zamieszkującą na terenie danej gminy. „Ponieważ w zasadzie miejsce zamieszkania zależne jest od zamiaru, a więc od woli konkretnej osoby, a o charakterze pobytu decydują również okoliczności wskazujące na zamiar rzeczywisty, przeto osoby, które spełniają wymienione przesłanki są mieszkańcami gminy, żadne inne kryteria nie powinny decydować o uznaniu danej osoby za mieszkańca gminy[4]. Zameldowanie może być oczywiście traktowane jako jeden z dowodów świadczących o przebywaniu danej osoby na terenie gminy z zamiarem stałego pobytu[5], to jednakże sam fakt zameldowania w danej gminie nie jest tożsamy z faktem zamieszkiwania na jej terenie (gminy). Instytucja zameldowania ma bowiem charakter wyłącznie ewidencyjno - porządkowy.

Stąd wydanie dowodu osobistego przez Burmistrza Miasta Augustowa nie przysądza o fakcie zamieszkania określonej osoby na terenie Miasta Augustowa, w szczególności – co sam Pan zresztą zauważa - że dowody osobiste wydane po dniu 4 marca 2019 r. nie zawierają informacji o miejscu zameldowania (a nigdy nie były dowodem zamieszkania) i aktualnie pozwalają jedynie potwierdzić tożsamość oraz polskie obywatelstwo określonej osoby. Dla pełni obrazu wskazać jeszcze wypada, że ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. Nr 167, poz. 1131 z poźn. zm.) nie przewidywała konieczności, ani de facto możliwości wymiany dowodu osobistego, wydanego na podstawie nieobowiązującej już ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, w związku ze zmianą zameldowania.

W świetle powyższego pojęcie "mieszkaniec Miasta Augustowa” należy utożsamiać z pojęciem "osoby stale zamieszkującej" na obszarze Miasta Augustowa z zamiarem miejsca stałego pobytu. Nie można przy tym utożsamiać miejsca zamieszkania z miejscem zameldowania na pobyt stały, gdyż z czynnością zameldowania nie wiąże się nabycie praw członka wspólnoty samorządowej, jaką jest gmina, a w tym wypadku Miasto Augustów.

Co zostało podniesione wyżej, Uchwała nie zawiera również legalnej definicji „pisemnego oświadczenia o miejscu zamieszkania w Augustowie”.

W powszechnym rozumieniu „oświadczenie” rozumiane jest jako „sformalizowane przekazanie informacji o określonym stanie rzeczy”. Zgodnie z definicją zawartą w internetowej edycji Wielkiego słownika języka polskiego pod pojęciem „oświadczenie” należy rozumieć „oficjalną wypowiedź przedstawiającą czyjeś stanowisko w jakiejś sprawie[6].Z kolei internetowa edycja Słownika języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN pojęcie „oświadczenie” definiuje jako „oficjalną wypowiedź przedstawiającą czyjeś przekonania lub stanowisko; też: pismo zawierające taką wypowiedź”[7]. Powszechne rozumienie tego terminu odpowiada zatem znaczeniu tego słowa przedstawionemu w wyżej cytowanych słownikach języka polskiego.

W świetle powyższego „pisemne oświadczenie o miejscu zamieszkania w Augustowie” należy interpretować, jako dokument prywatny, zawierający informację o miejscu zamieszkania wystawcy tego dokumentu.

Przechodząc in concreto do opisanej przez Pana sytuacji, w świetle obowiązującej Uchwały, a w szczególności postanowienia § 4 pkt 13) tej Uchwały, działania kontrolerów były prawidłowe. Bez wątpienia, wobec tego co wyżej wykazano, Pani która zgłosiła się do Państwa Redakcji nie legitymowała się w chwili kontroli żadnym z dokumentów wymienionych w § 4 pkt 13) Uchwały, który mógłby potwierdzić fakt przysługiwania jej przymiotu „mieszkanki Miasta Augustowa” w rozumieniu powołanego zapisu Uchwały. Powyższe spowodowało konieczność obciążenia jej opłatą dodatkową przewidzianą w § 1 pkt 5) lit. b) Uchwały, na następnie, po wykazaniu przez nią faktu zamieszkiwania w Mieście Augustowie dokumentem wymienionym w/w § 4 pkt 13) Uchwały, obciążeniem jej opłata manipulacyjną z § 1 pkt 6) Uchwały.

Szanowny Panie Redaktorze Przedsiębiorstwo Transportowe ”NECKO” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Augustowie, wykonując powierzone jej zadania, działa w granicach i na podstawie obowiązującego prawa, w tym wypadku prawa miejscowego. Kwestia oceny, przyjętych przez Radę Miasta w Augustowie, działającą jako organ prawodawczy w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego, określonych rozwiązań prawnych jest poza kompetencją Spółki w szczególności, że jakakolwiek nadinterpretacja w tym zakresie mogłaby narazić Spółkę na zarzut nierównego traktowania poszczególnych osób.

Stąd konieczność literalnego rozumienia i egzekwowania przez Spółkę prawa miejscowego, zaś adresatem Pana uwag co do zasadności i racjonalności przyjętych w tym prawie rozwiązań winien być właściwy organ, który rozwiązania te w przepisanym trybie uchwalił.

Chciałbym na koniec jeszcze przypomnieć, iż niezależnie do ulgi dla mieszkańców Augustowa zgodnie z §4 ust. 3 Uchwały Rady Miejskiej do przejazdów bezpłatnych uprawnione są osoby powyżej 70 roku życia (ulga ta obowiązuje w zasadzie od początku istnienia komunikacji miejskiej w naszym mieście) – na podstawie dokumentu tożsamości. Toteż jeśli Pani ta jest w wieku uprawniającym do tej ulgi nie potrzebowała żadnego innego dokumentu poza dowodem osobistym aby móc skorzystać z darmowego przejazdu.

 

 

Z poważaniem

Dariusz Iwanowicz"

Przedsiębiorstwo Transportowe "Necko" w Augustowie 

 

[1] Wielki słownik języka polskiego pod red. Piotra Żmigrodzkiego – wersja internetowa dostępna na stronie: https://wsjp.pl/haslo/podglad/4789/mieszkaniec.

[2] Słownika języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN – wersja internetowa dostępna na stronie: https://sjp.pwn.pl/szukaj/mieszkaniec.html.

[3] Zob. Z. Niewiadomski, (w:) Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz z odniesieniami do ustaw o samorządzie powiatowym i samorządzie województwa, red. R. Hauser, Z. Niewiadomski, Warszawa 2011, s. 4 i powołane tam orzecznictwo, a także Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lipca 2014 r., I OSK 1054/14, Legali.

[4] Por. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 13 czerwca 2006 roku, II SA/Op 213/06, LEX nr 475242.

[5] Por. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 kwietnia 2014 r., I OSK 2790/13, Legalis.

[6] Wielki słownik języka polskiego pod red. Piotra Żmigrodzkiego – wersja internetowa dostępna na stronie: https://wsjp.pl/haslo/podglad/27112/oswiadczenie/2861420/w-sejmie.

[7] Słownika języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN – wersja internetowa dostępna na stronie: https://sjp.pwn.pl/szukaj/o%C5%9Bwiadczenie%20.html.

.

 


Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Augustów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Całkowicie popieram..Data dodania komentarza: 5.10.2024, 00:37Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: BillyTreść komentarza: Katechetka zna się na szkolnictwie ponadpodstawowym tak jak ja na katechezie buahahahaData dodania komentarza: 5.10.2024, 00:16Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: fanTreść komentarza: Weź ooloo :) PiSowi te PIENIĄDZE SIĘ PO PROSTU NALEŻĄ.Data dodania komentarza: 5.10.2024, 00:15Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: LenaTreść komentarza: I niech mi ktoś nie wmawia, że PiS nie dzieli Polaków i że wszystko to wina Platformy. Małostkowi i mali ludzie, którzy wszędzie węszą spiski i wszystko garną tylko dla swoich. Zgodnie z hasłem: Ojczyzna to my, a reszta to głupi lud i bydło.Data dodania komentarza: 5.10.2024, 00:13Źródło komentarza: Czy jest jakiś problem z gminą Nowinka?Autor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏💩Treść komentarza: Burmiszcz Karolczuk i jego tzn. naszomiastowo "swoi" radni swoim intencjonalnym działaniem spowodowali coroczne drenowanie budżetu miejskiego kwotą blisko 300 tys. zł. Przepraszam najmocniej za pomyłkę.🙃Data dodania komentarza: 4.10.2024, 19:15Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝Treść komentarza: Sposób rozumowania naczelniczki starostwa i jej pryncypałów w zakresie wynagradzania dyrektorów szkół jest specyficznie pokrętny, delikatnie określając zaprezentowany na sesji swego rodzaju quasi-wysiłek umysłowy. Idąc tokiem myślowym naczelniczki i starostów trzeba w takim razie na bieżąco np. co miesiąc weryfikować liczbę mieszkańców powiatu i aktualizować poziom uposażenia rajców powiatowych. Domniemam, iż wzięli oni wprost przykład z burmiszcza Karolczuka, który pomimo zmniejszania się za jego rządów liczby mieszkańców Augustowa, dostał od "swoich" radnych kilkudziesięcioprocentową podwyżkę uposażenia za pracę na stanowisku kierownika UM, ale żeby było jeszcze bardziej po naszomiastowemu, to ten demiurg populistycznego bełkotu i polotu à la Nikodem Dyzma, o 100% zwiększył liczbę swoich zastępców, drenując intencjonalnie każdego roku budżet miejski kwotą blisko 200 tysięcy złotych.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 16:35Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Myślę, że to dobrze, że tyle wysiłku i pieniędzy idzie na modernizację kościołów bo to nie tylko budynki, ale część naszej historii i kultury.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 15:58Źródło komentarza: Augustowskie kościoły czekają remontyAutor komentarza: Zbanowany TomekTreść komentarza: Liczba mieszkańców spada cały czas i jakoś radni i inni funkcyjni dodatków sobie nie odejmują. Dziwna to logika.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 10:07Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: szeryfTreść komentarza: Prawdziwe problemy to sa w gminie Płaska po rządach Wieśka....Data dodania komentarza: 4.10.2024, 06:19Źródło komentarza: Czy jest jakiś problem z gminą Nowinka?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: No to wybraliście starostę, co panowie ? Wstyd za takich co podnosili grzecznie rączkę za i za wybór takich przedstawicieli starostwa . Na stare lata ................ WSTYD !Data dodania komentarza: 3.10.2024, 21:20Źródło komentarza: Czy jest jakiś problem z gminą Nowinka?Autor komentarza: JSTreść komentarza: Gdy ktoś, kto powinien reprezentować mieszkańców, nie przychodzi na takie uroczystości, ludzie mogą czuć, że są lekceważeni.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 15:59Źródło komentarza: Czy jest jakiś problem z gminą Nowinka?Autor komentarza: nic szczególnegoTreść komentarza: takie przepisy ogólnopolskie weszłyData dodania komentarza: 2.10.2024, 19:27Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Jak tniemy, to tniemy. Może GBurmiszczowi i Staroście obciąć o 50%?Data dodania komentarza: 2.10.2024, 15:58Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: Niepokojące fakty vs mitomania kompulsywnego egotykokabotynaTreść komentarza: Kiedy wreszcie burmiszcz Karolczuk w gazetce pod swoją redakcją zacznie systematycznie informować opinię publiczną, a przede wszystkim augustowskich pracodawców odnośnie liczby zameldowanych w Augustowie mieszkańców w czasookresie ostatnich 10 lat? Liczba mieszkańców jest rzeczywistym, wiarygodnym i wymiernym wskaźnikiem, swego rodzaju papierkiem lakmusowych, jednoznacznie wskazującym, czy dane miasto daje swoim i potencjalnym mieszkańcom perspektywę komfortowego życia oraz realnie rozwija się, czy jednak ulega permanentnemu wyludnianiu i zmierza w kierunku marazmu, a nawet całkowitej zapaści.Data dodania komentarza: 1.10.2024, 15:53Źródło komentarza: 26 grzechów głównych Karolczuka 😈📖. 🔍 Przeczytaj, zanim zagłosujesz 🤔💡Autor komentarza: JSTreść komentarza: I jeszcze ta pogoda – idealna do biegania, to musiało być niesamowite przeżycie dla uczestników i kibiców.Data dodania komentarza: 30.09.2024, 13:02Źródło komentarza: Augustowski Festiwal Biegowy 2024: wielkie emocje na różnych dystansachAutor komentarza: JSTreść komentarza: Widać, że te gospodynie wkładają w to coś więcej niż tylko gotowanie – to jest całe ich dziedzictwo i miłość do swojego miejsca na ziemi.Data dodania komentarza: 29.09.2024, 15:09Źródło komentarza: Święto Jesieni w Żarnowie: konkursy na największe plony i kulinarne rywalizacje kół gospodyń wiejskichAutor komentarza: JSTreść komentarza: Trudno zrozumieć, dlaczego przez tyle czasu mieszkańcy musieli się zadowalać tymczasowymi rozwiązaniami na dworcu PKP, które wcale nie przystają do naszych czasów.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 19:14Źródło komentarza: Poseł Jacek Niedźwiedzki interpeluje w sprawie augustowskiego dworca PKPAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Za blokowanie ruchu? Obyś nie był zdziwiony(a). Zatrzymanie przed przejściem i wysadzanie dziecka? Dz.U.2024.1251 t.j. .Art. 49. [Zakazy zatrzymania i postoju] i popatrz na znaki na jezdni. A przy okazji zapoznaj się i doucz z "Treść orzeczenia VI W 5137/14". Zgasł uśmiech? To tyle..Data dodania komentarza: 28.09.2024, 04:14Źródło komentarza: Zwalniaj przy szkołach – wrześniowa akcja dla bezpieczeństwa dzieci na drogachAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dla policji tak, dla ciebie nie. Już z tego korzystałem z przykrością dla innych. Łyso?..Data dodania komentarza: 28.09.2024, 03:59Źródło komentarza: Zwalniaj przy szkołach – wrześniowa akcja dla bezpieczeństwa dzieci na drogachAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Nie pisz głupot i zapoznaj się z materiałem Stop agresji na drodze - Stop agresji drogowej na stronie Policji. Biedaku od siedmiu boleści RODO-ku. Za dużo You Tuba się naoglądałeś. Moje dane zostają na Komendzie..Data dodania komentarza: 28.09.2024, 03:54Źródło komentarza: Zwalniaj przy szkołach – wrześniowa akcja dla bezpieczeństwa dzieci na drogach
Reklama